Vidimo afektirani Mercedes-AMG SL 63 SE Performance pod imenom Brabus Rocket GTS
Nemačka kompanija Brabus odavno je stekla ime u tjuniranju Mercedesovih aduta, pojačavanju motora trokrake zvezde, rekonfigurisanju sistema vešanja i presvlakama enterijera. A poslednjih godina, kompanija sve više eksperimentiše i sa karoserijom. Evo još jednog eksperimenta i on stiže u vidu sportskog karavana, takozvanog šuting brejka s troja vrata.
Odaziva se na ime Brabus Rocket GTS i zasnovan je, kako i u naslovu naglasismo na roudsteru nazvanom Mercedes-AMG SL 63 SE Performance.
Umesto sklopivog krova, ugrađena je originalna „kapa” od ugljeničnih vlakana sa bočnim prozorima i podiznim trećim vratima. Pored toga, promenjeni su i svi ostali spoljni paneli karoserije. Sada su isti takođe izvedeni od ugljeničnih vlakana, dok su prekriveni samo providnim lakom.
Kompanija Brabus je saopštila da su novu karoseriju testirali (da ne kažemo naduvali) u aerotunelu i da su postigli optimalnu silu pritiska pri velikim brzinama kretanja. Prepoznatljivi naplaci tipa Brabus Monoblock P koji dolaze s petokrakom i s centralnim brezonom, obuveni su gumama tipa Continental Sport Contact 7.
Unutrašnjost je pretrpela mnogo manje modifikacija, sa kombinacijom ugljeničnih vlakana, alkantare i meke, prirodne kožne obloge u sivoj i crnoj boji. Brabusovi amblemi i nalepnice na kojima stoji Rocket GTS su razbacani po celoj kabini. Komplet putnih torbi (napravljenih od iste prepoznatljive kože kao i sedišta) je dostupan po narudžbi. Te torbe se zaista savršeno uklapaju u produženi prtljažnik sportskog karavana Mercedesovog porekla.
Brabus Rocket GTS pokreće hibridni pogonski sklop. Taj je već testiran na modelu po imenu Rocket 1000. Uključuje „dosadni“ 4,4-litarski V8 biturbobenzinski motor (iako je deklarisana zapremina 4,5 litra). Agregat proizvodi 796 konjskih snaga i 1.250 Nm najvišeg obrtnog momenta, ali je isti u praksi elektronski ograničen na 1.050 Nm kako se ne bi preopteretio devetobrzinski automatik tipa Speedshift MCT.
Na zadnjoj osovini je standardni AMG-ov sinhroni elektromotor sa 204 konjske snage i 320 Nm. Taj sarađuje s dvostepenim menjačem, a zadržana je i trakciona baterija kapaciteta 6,1 kWh.
Sistem prenosa snage na točkove obe osovine, čuveni 4Matic+ se nije suštinski promenio u odnosu na standardni hibridni Mercedes-AMG SL. Maksimalna vatrena moć hibridnog pogonskog sklopa je na nivou od 1.000 KS i 1.820 Nm najvišeg obrtnog momenta (elektronski ograničava vuču na 1.620 Nm).
Ubrzanje od nule do 100 km/h traje 2,7 sekundi, ludi karavan ubrzava do 200 km/h za 9,5 sekundi, dok tačku ključanja na 300 km/h dostiže za 23,6 sekundi. Maksimalna brzina kretanja je 317 km/h.
AutoRepublika
(111)
Kopija BMW-a Z3 Coupea
Sudbina sportskih kombija, pod nazivom „shooting brake“, nikada nije bila nesto posebno srecna. Reakcije publike i strucnih medija bile su uvek pozitivne ali sve je ostajalo na recima – kupaca nije bilo dovoljno. Primer Porschea – Panamera Shooting Brake, zvanican naziv „Panamera Sport Turismo“. U septembru 2012 godine, na Pariskom salonu, Porsche je predstavio Panameru sa kombi karoserijom. Reakcije publike i strucnih medija bile su euforicne, skandirali su: „napravite taj auto!!!“ Potrajalo je pet godina, 2017, dok se Panamera Sport Turismo nije pojavila na trzistu. Sta se sad dogodilo? „Tresla se gora, rodio se mis!“ Prodajni rezultati nikada nisu dostigli… Pročitaj više »