Kineski proizvođači imaju sličnu praksu kao nekada Opel – prodaju aktuelne i prethodne verzije modela istovremeno. Geely to čini u Rusiji i Kini. Primer je Geely Coolray! Originalni model tamo se zove Geely Binyue i košta 76-96 hiljada juana (10.400-13.200 dolara), a modernija verzija je Geely Binyue Cool za 100-120 hiljada juana (13.800-16.500 dolara).
Sada postoji pojednostavljena i jeftinija verzija krosovera pre restilizacije pod nazivom Geely Binyue Super Edition.
Glavne promene su ispod haube. Ako su do sada sve verzije modela Binyue/Coolray bile opremljene samo turbo motorima, nova verzija Super Edition nudi se sa atmosferskim motorom 1.5 sa četiri cilindra koji proizvodi 126 KS i 152 Nm.
Očigledno, ovo je isti motor kao kod poznate limuzine Geely Emgrand. A umesto automatika u klasičnom smislu, krosover je opremljen petostepenim manuelnim menjačem ili CVT-om sa osam fiksnih kvazi brzina.
Verzija Super Edition dolazi sa originalnim točkovima od 17 inča i drugačijom rešetkom. Preostali elementi „perja“ su isti, ali pored toga, vizuelno pojednostavljenje je postignuto smanjenjem kontrastnih delova na branicima. Krov je takođe obojen u glavnu boju karoserije.
Unutrašnjost je takođe „monohromna” i ima lošu opremu (analogni instrumenti, osnovni ekran medijskog sistema od osam inča), a pored toga tu je i novi centralni tunel sa fiksnim selektorom brzina umesto džojstika.
Geely Binyue Super Edition pojaviće se na kineskom tržištu u julu i postaće jedan od najjeftinijih „punopravnih“ automobila: očekuje se da će cena biti manja od 70 hiljada juana (9.600 dolara). Na oglasima u Srbiji pronađosmo Coolray sa cenom od 27 hiljada evra…
AutoRepublika
(1743)
Da, jeste u Srbiji „malo skuplji“, ali, taj u Srbiji ima i 1,5 turbo motor od 172 ks. A i uvozi ga firma koja je uvoznik i za KIA automobile.
Geely kao i drugi kineski proizvodjaci pokusava da se probije na evropsko trziste ukljucujuci i nase. Zbog reputacije kineskih proizvoda generalno, politike i konzervativnog stava evropskih kupaca proboj na trziste ce ici mukotrpno i jako sporo. Na sve to Geely-jevi menadzeri odluce da uvoznik za srpsko trziste bude firma koja prodaje i konkurentski proizvod!!! Ja ne znam na koji nacin oni sami sebi mogu da objasne zasto su to bas tako uradili i koja je tu logika bila. Time su poslali poruku kupcima da su u pravu sto su konzervativni i krajnje oprezni kada je kupovina kineskih automobila u pitanju.… Pročitaj više »
Vec odavno nije novo da trgovci automobilima prodaju vozila razlicitih firmi. Prosirenjem asortimana cine svoje poslovanje fleksibilnijim a svoje kapacitete – personal, zgrade, radionice, itd. – efikasno iskoriscenim.
👍
Nevezano za Gilly, ali jeste za kineze – BYD u Parizu ima vec 4 servisne lokacije i otvara 5.
Garantuju delove i servis do 10 godina i 300.000km za model Seal koji se uzima na lizing (sa mogucnoscu otkupa posle 5 godine od strane korisnika sa istim uslovima ali i vracanja za noviji model)
Ne znam kako je u FR, ali, pričitah postoje jednog vlasnika ATLAS PRO-a koji je pomenuo neka od ograničenja reklamirane garancije ( od 7 godina ili 150 hiljada km ).
Pomenuo je, izmedju ostalog:
– „Garancija na boju 3 godine i 2 godine na multimediju ako me secanje sluzi“
– Prohrdjavanje – 84 meseca,
– Akumulator – 12 meseci, zajedno sa plocicama, diskovima, filterima ulja, vazduha i goriva, melticama brisaca i kvacilom …“
Biće mnogo uspešniji u Evropi kad budu imali istu politiku kao što imaju u zemljama bliskog istoka. Ovde imaju uvoznika koji uvozi samo njihove automobile i daje dobre popuste, tako da ovaj auto košta 16000 evra sa 1.5 turbo motorom i prodaje se kao alva. Generalno većina kineskih firmi ima odlične rezultate u Zalivu i iz godine u godinu drže veći procenat tržišta.
Kvalitet je na nivou korejskih automobila a bolji od Francuza, VW i BMW-a, tako kaže istraživanja tržišta.
Alavost dilera nema granice. Uz to, Geely u Srbiji ima jedan jedini prodajni salon i jedan jedini servis. Toliko o tome.
CHERY ima daleko ozbiljniji nastup, ali i njihove cene su otisle u nebesa.
Gore prikazani model ima originalan i solidno uradjen dizajn. Umerena kolicina ukrasa cini ga elegantnim. Za enterijer vazi isto: stilski umiren i elegantan a uz to ostavlja utisak solidnog kvaliteta. Pohvaljujem klasicne instrumente a po ko zna koji put kritikujem tablet u sredini koji nije integrisan u pult. Cena – na zalost, evropska. Bice tako dokle god prodaja ide preko evropskih trgovaca a ne preko maticne firme!
Drago mi je da postoji i neko vozilo čiji ti se eksterijer dopada 😊
Šalu na strani, meni se takodje dopada dizajn ovog vozila.
Kinezi na evropskom tržištu treba 10 godina da su znatno jeftiniji od evropskih proizvođača, uz dobru garanciju i servis, pa da očekuju da se evropljani okrenu ka njihovim automobilima.
Koreanci su prošli taj put i danas cijenama ne odudaraju ali su sad već etablirani u Evropi.
Ovo što sada kinezi nude, par hiljada eura niže cijene, neće piti vode u evropi.
Upravo tako. Ali ne vredi ni niza cena ako ne obezbedis kvalitetnu servisnu podrsku. Ovlasceni servisi u Srbiji su generalno ocajni i ekstremno skupi. Odnos ulozeno/dobijeno je nikakav. Redovno ne menjaju filtere na servisu a ulje izvuku malo sisaljkom i doliju 2-3 litra. Naravno sve uredno naplate + sitan potrosni materijal 1500 dinara!!! Upravo tu lezi prilika za nove brendove koji zele da udju na trziste. Ali tu treba dugorocan plan i finansije. To se ne moze postici ako kola prodajes usluzno preko vec postojecih dilera. Mora da se osnuje sopstveno pravno lice, napravi minimum 3 velika prodajno servisna centra… Pročitaj više »