Četvrta generacija hečbeka nazvanog Citroen C3 je debitovala još u oktobru 2023. godine, ali je električna verzija e-C3 prva dobacila do proizvodne trake, na koij način je koncern Stellantis nagalsio „zelenilo“ sopstvenih poduhvata. Takvi automobili se prodaju u Evropi od februara, ali su planovi u početku uključivali opcije pokretane starim-(sad koliko) dobrim (pitanje je) motorima s unutrašnjim sagorevanjem goriva.
Elem, sada su i one predstavljene.
Posmatran od spolja, benzinski Citroen C3 praktično ne poseduje vidljive razlike u odnosu na električnog brata, dok je najočigledniji znak raspoznavanja stigao u vidu drugačije pločice s natpisom. Podsetimo, u poređenju sa prethodnom generacijom, novi hečbek je porastao za skoro 100 milimetara po visini, pa tako sada meri 1.577 mm, a pride je dobio i proporcije krosovera, uprkos tome što su dužina i širina ostale gotovo nepromenjene. Klirens je povećan sa 135 mm na 197 mm, dok e-C3 ima samo 163 mm do tla, a ispod trakcione baterije.
Unutrašnjost benzinskih automobila takođe se ni po čemu ne ističe. Tu je već poznata „polica“ prednjeg panela sa malim displejom na instrument tabli iznad oboda obruča upravljača. U osnovnoj konfiguraciji postoji samo priključna utičnica sa držačem za pametni telefon, ali se uz doplatu nudi i standardni multimedijalni sistem sa ekranom dijagonale od 10,25 inča. Pride, osnovni Citroen C3 ima klasičnu ručicu menjača, jer i dalje ima mehaničku transmisiju.
Takvi primerci hečbeka bivaju opremljeni 1,2-litarskim turbobenzinskim motorom snage 100 KS koje se do pogonskih točkova prenose zahvaljujući šestostepenom menjaču. Verzija s dve papučice pruža hibridni pogonski sistem, a koji integriše pomenuti turbo agregat i prateću šestostepenu preselektivnu i robotizovanu transmisiju marke Punch. Tu je ugrađen i elektromotor koji radi na naponu od 48 volti i koji dodaje 28 konjskih snaga uz 55 Nm obrtnog momenta.
U većini modela Stellantisa, ovaj pogonski sklop proizvodi 136 KS, ali je u malom Citroenu podešena na svega 100 „konjića“. Trakciona baterija se ne može dopuniti iz spoljnog izvora, ali konstruktori obećavaju da se zahvaljujući rekuperaciji do 50% gradskih kretanja može završiti bez pokretanja motora sa unutrašnjim sagorevanjem benzina.
Jasno je da su benzinske verzije ispostavile kao primetno jeftinije od električne. U Francuskoj početni Citroen C3 s manuelnim menjačem košta od 14.990 evra, što je čak manje od onoga što traže za odlazeću generaciju C3-a (od 16.590 evra), a da ne govorimo o električnom e-C3-u (od 23.300 evra).
Koncern Stellantis je ovo takođe uradio i zbog toga što je Citroen C3 delimično zamenio manji model C1, koji je ukinut pre dve godine. I vrlo brzo će „ce-trica“ dobiti i blizanački model. On će stizati i iz našeg Kragujevca. Naravno, mislimo hečbek nove generacije po imenu Fiat Panda.
AutoRepublika
(2951)
Konačno jedan lijep Citroen
Dopadaju mi se forma i visina vozila.
Neće ih niko na Slovenačkom sajtu za prodaju vozila ima ih ubedljivo naj više,a na putu ih skoro i nema veliki problemi sa tim motorima na maloj kilomeraži.
Plastični volan, ne bih se čudio ni da su im poluosovine plastične.
Sve bazne verzije u ovom segmentu imaju plasticni volan, a kad stave kozu cesto je od „zmije skajke“, znaci vestacka 😁
Ma nekako nisam siguran da je ovaj promotivni enterijer bazni.
A ni plastika mi nije problem odem tapetaru i presuče ju kožom za 40 Eura.
Volan mi je Peki poslužio kao povod da zakukam nad Citroenom kakav je danas, jer kad god vidim enterijer druge generacije C4 pa ove plastikanere padne mi mrak na oči koliko su se srozali, jer neko u Stellantisu mora da glumi i jeftini brend…
Onda nek bude jeftini brend, da ima nižu cijenu, samo nek ne glumi 😀
Poenta nije samo u cijeni. Imaš izgrađen brend koji ima proizvodnju, modele, tradicionalne kupce, neki tržišni status… Dakle nije Talbot, NSU, Trabant, Wartburg da ga „oživljavaš“ od nule. I šta se desi. Genijalac „ja“ u odijelu i kravati (vjerovatno operisan od automobilizma) predložim odboru Stellantisa hajmo mi lijepo Citroenu skinut gaće, izbacit hidrauliku, ubaciti plastiku i dobro marketinški ga ispromovisati kao najpovoljniji bred, jer nemamo mjesta u grupaciji za deset „jednakih“ brendova, a neko opet tu mora biti „donji“. Do juče je taj isti Citroen vozio francuske predsjednike i elitu, bio avangarda i imao „svoj smijer“ u automobilizmu. Peugeot je… Pročitaj više »
Ti se očigledno referišeš na DS, C6, XM, SM… Ali u njihovoj istoriji je najprodavaniji CV2, a bilo je i Ami, Visa i kojekakvih jeftilena. Pravi problem je kada nalijepiš jaku cijenu na nešto što je ne opravdava. Ako bude dopadljiv (meni jeste), porastao u visinu 100mm u odnosu na prethodni (značajan povratak na period do 2010, ali treba još sjesti u njega pa vidjeti realno kako to izgleda), povoljan (vele da će biti) onda ja to smatram pozitivnim promjenama jer takvih auta fali na tržištu. Možda nije prilika za automobilske sladokusce, ali takvi ionako ne kupuju Citroen, ali za… Pročitaj više »
Visina ovog vozila je zaista impresivna za današnje ludilo ( posebno onih kupeolikih SUV vozila). Skoro pa kao C3 AirCross. A on je bio veoma komforna kocka.
Ma ne mora se ići toliko unazad. Pa i C4 Picasso 1 ili 2 ti je bio kreacija za ostale monovolumene (kad su oni predstavili podijeljena svjetla niko taj stil nije afirmisao, a danas je lifestyle detalj). C5 s hidraulikom je bio nenadmašno udoban u obe generacije. Pa druga generacija C4 je i danas barem meni, sa onom gumiranim instrument panelom, masažnim sjedištima i digitalnim instrumentima kada ih je rijetko ko imao… pojam naprednog i kvalitetnog automobila. C3 Picasso je konzervast, ali nevjerovatno praktičan, rekao bih nedostižno za većinu gabaritno istih SUV modela… Pa sjeti se prve C4 u trovratnom… Pročitaj više »
5.000 evra jeftiniji od Opel Corse s istim motorom i slicnom opremom, jeftiniji je cak i od Dacije Sandero!
E da vidimo sad kako se prodaje… Ovo ne bi trebalo biti problem kupiti ni sa penzijom 😉
U Srbiji ce razlika izmedju Dacie i C3 biti jos veca…..
Motor sa unutrasnjim sagorevanjem nema sanse da bude zamenjen baterijom .
Ne mora puno da zagadjuje ( pa i bateriju treba puniti strujom oko dva sata , to je oko sest litara dizela ), mnogo je jeftiniji auto sa klasicnim motorom , autonomija nije ni za uporediti ( baterija , realno oko 450 km ) , dizel motor i do 1000 km …..
Po meni autonomija je na poslednjem mestu, bitnije je vreme punjenja/točenja goriva. Kod baterija ima još jedan veliki problem životni vek (skupe, još ako bude kao i kod mobilnih da kupuješ zamensku „kao“ original sa životnim vekom i kapacitetom ispod original baterije, a verujem da će procvetati tržište i tih „zamenskih“ svakojakih baterija kako bude raslo tržište EV).
Momci, nama je nametnuta lažna teza da električna auta TREBA da zamijene SUS… Svaki od pogona ima svoje prednosti i mane, a mi uporno koristimo – mane. A ovaj je jedan od rijektih auta koji ima smisla kao električni, nije puno skup, punjenje po noći, vožnja po gradu – ko ima puno gradske vožnje… A kome treba isti takav auto ali nema puno km po gradu a treba mu ponekad i da napravi veću kilometražu (dobar dio ovdje prisutnih su putovali Fićom na more), onda može ovaj benzinski… Ali električni i SUS pogoni treba da koegzistiraju, a ne da jedan… Pročitaj više »
Jedino što potpuno električni nije 23.300e, nego 25.900e…