Kineski naučnici stvorili litijumsku ćeliju sa najboljim odnosom kapaciteta i težine
Kineski naučnici su uspeli da osmisle litijumsku baterijsku ćeliju s najboljim odnosom kapaciteta i težine. Meri se sa 711 vat-sati po kilogramu, dok ćelija pripada klasi litijum-metalnih i još uvek ne može u serijsku proizvodnju. Činjenica je da su radnici Instituta za fiziku Kineske akademije nauka tragali za načinom da maksimiziraju samo jedan parametar, ne vodeći računa o ostalim osobinama, pa je zato ova tehnologija nepodesna za komercijalizaciju. Dodatno, mogući su i problemi u proizvodnji pošto baterije ovog tipa zahtevaju složene tehničke procese.
Laboratorijski uzorak je obezbedio tim svršenih studenata pomenutog instituta i u teoriji bi ovakve baterije mogle biti korišćene za električne avione. Interna struktura baterije je u osnovi različita s tankim spoljašnim zidovima i obećavajućim materijalima anode i katode, što sve pomaže da se dobiju visoke performanse.
Dakle, kineski naučnici su za ultra tanku anodu izabrali, ne grafit, već metalizirani litijum koji je u stanju da uskladišti deset puta više energije. Katode je izrađena na temelju litijumom obogaćenog mangan-oksida. Još uvek je nemoguće stvoriti takvu ćeliju van laboratorije. Proces proizvodnje je uglavnom eksperimentalne prirode a proizvođači istanjenih elektroda i dobavljači osiromašenih elektrolita su posebno u problemu, kada bi ovo serijski izrađivali.
U isto vreme, nije jasno kako će se ćelije koje su osmislili svršeni studenti poneti spram ostalih osobina pa se ne zna kako se ponašaju u uslovima niskih temperatura, a bilo bi lepo saznati i koliko ciklusa punjenja i pražnjenja mogu podneti.
Na primer, litijum metalna bateirja razvijena u Institutu Helmholtz iz nemačkog grada Ulma sadrži 88% kapaciteta nakon ciklusa od hiljadu punjenja. Kako bilo, njihov specifični kapacitet je drastično niži i iznosi 560 vat-sati po kilogramu.
Međutim, ovo je i dalje značajno više nego što može da ponudi konvencionalna litijum-jonska baterija, čiji je prosek 285 vat-sati po kilogramu (za ćelije WeLion – 360 Wh / kg). Baterije u čvrstom stanju imaju najbolji specifični energetski inteznitet i on iznosi 400 do 500 vat-sati po kilogramu. Samo litijum-sumporna i litijum-ugljen-dioksidna ćelija mogu da ponude nekoliko hiljada vat-sati. Ali, masovna proizvodnja takvih tipova baterija, veoma, veoma je daleko.
AutoRepublika
(215)
Kinezi su nezadrzivi u razvoju. Optimizacija baterije ce verovatno dovesti do smanjenja njenog specificnog kapaciteta (kWh/kg) ali ce to, nadajmo se, ipak biti korak dalje u razvoju. U Nemackoj momentalno su svi mediji puni informacija o „novootkrivenoj“ suvoj bateriji – o kojoj su Kinezi govorili vec pre dve godine.