Amerika „otima“ investitore Evropi: proizvođači baterija preispituju svoje investicione namere
Automobilska industrija se menja i ima jasan, mada upitan cilj – to su električni automobili. U tom kontekstu, Evropa ima mnogo toga da kaže, jer ima nekoliko najmoćnijih proizvođača na svetu.
Međutim, po pitanju baterija prednjači Kina, koja gotovo u potpunosti kontroliše preradu sirovina neophodnih za njihovu proizvodnju. I SAD i Evropa to znaju i već su povukle korak u pokušaju da se čvrsto pozicioniraju u sektoru na srednji i dugi rok.
Međutim, poslednjih nedelja počinje da postaje jasno da strategija koju slede dva glavna konkurenta Kine daje veoma različite rezultate jedna od druge.
S jedne strane, Evropa je posvećena promovisanju tehnologije i lanca vrednosti kroz inicijative kao što je Upcell Alliance. Ali, ako uspe, biće potrebno nekoliko godina da rad urodi plodom. A u međuvremenu, konkurencija ne spava.
Ovome se mora dodati i energetska kriza, zbog koje Evropa nasilno gubi konkurentnost. Direktor Volkswagena Tomas Šefer pre nekoliko dana je upozorio da „Evropa ubrzano gubi svoju atraktivnost i konkurentnost” i, ako Evropska Unija uskoro ne reaguje, „ulaganja u energetski intenzivnu proizvodnju ili nove fabrike baterijskih ćelija u Nemačkoj i EU biće praktično neizvodljive.
U međuvremenu, SAD već počinju da ubiru plodove svog novog Zakona o smanjenju inflacije (IRA), kreiranog da podstakne domaću proizvodnju baterija i električnih vozila i smanji zavisnost od Kine u pogledu komponenti i materijala. .
Ovaj zakon svoj uspeh zasniva na primeni veoma izdašnih poreskih olakšica i beneficija za one kompanije koje odluče da proizvode svoje baterije i električna vozila na tlu SAD. Ovo je potez sličan onom koji je Kinu stavio na vrh 2015. godine, kada je zabranila bilo kakve subvencije ne-kineskim kompanijama.
Nije mnogo vrmeena prošlo i već se vide efekti. Jedan od velikih proizvođača baterija, švedski Northvolt, već razmatra restrukturiranje svog plana za fabriku baterija u Nemačkoj i prebacivanje svojih napora na drugu fabriku u SAD. „S obzirom na ono što se dešava u Severnoj Americi i šta se dešava u Evropi, Northvolt će odlučiti čemu će dati prioritet“, rekao je Jesper Vigardt, portparol kompanije.
Ako se potvrdi kašnjenje ili otkazivanje fabrike Northvolt u Nemačkoj, dva velika evropska proizvođača poput BMW-a i Volkswagena bila bi jako pogođena, pošto su investirali u švedsku kompaniju i dali višemilionske porudžbine.
Pored toga, čini se da Tesla odlaže proizvodnju baterija u svojoj berlinskoj gigafabrici zbog cena energije, dok Varta neće završiti izgradnju nove fabrike baterija dok ne dobije obavezujuće narudžbine, navodeći probleme kao što su rastući troškovi energije i sirovina.
Nije iznenađujuće da je u ovom trenutku u Evropi za proizvodnju kapaciteta 1 kWh baterije potrebno 41 kWh gasa i električne energije, prema podacima kompanije Berills Strategy Advisors.
Sa svoje strane, kineska kompanija Svolt Energy Technology, koja planira da izgradi tri fabrike baterija u Nemačkoj, potvrdila je da će „pratiti ekonomska dešavanja“ u SAD zbog novih podsticaja generisanih u toj severnoameričkoj zemlji.
„IRA je promenila dinamiku za snabdevače baterijama. Svi gledaju na Severnu Ameriku umesto na Evropu“, priznaje Vigardt iz Northvolta. „Evropski političari moraju brzo delovati kako bi osigurali da Evropa ostane privlačna za ulaganja.
Vreme ističe, a Evropa zaostaje. Hoće li Stari kontinent reagovati na vreme da nastavi u trci za električne automobile i baterije? Od toga zavise milioni radnih mesta i milijarde evra.
AutoRepublika
(1746)
Prije početka sukoba u Ukrajini, umni ljudi su govorili da će SAD iskoristiti EU kao zadnju k… i objasnili sistem na koji će se to raditi. To se upravo dešava a članak objašnjava dio ukupnog scenarija… Ako je neko gledao posljednju epizodu Nadrealista i tamo je tako prikazano, što je nama u tom momentu izgledalo nerealno ali do sada su mnoge stvari pogodili…
Ja sa moje tačke gledišta primećujem sledeće
USA zabranila severni tok
USA „zakuvala“ čorbu Rusija / Ukrajina
USA na dobitku ( oružje) EU na gubitku ( rast cene energenata)
Verovatno USA uništila podvodni gasovod / odsekla EU
Sad USA diktira niske cene nafte, rusi će da zavrnu slavinu, opet još skuplja nafta u EU
e sad, ima li neko pametan u EU da stavi prst na čelo, ili će EU da napravi istorijski harakiri…. će vidimo.. najgore što sve ide preko naše grbače
Nadrealisti su se pokazali kao najveći vizionari na ovim prostorima.
„Vreme ističe, a Evropa zaostaje. Hoće li Stari kontinent reagovati na vreme da nastavi u trci za električne automobile i baterije? Od toga zavise milioni radnih mesta i milijarde evra.“ – O svemu ovome u EU tek pocinje da se misli i govori!!! EU je suvise otvorena svim mogucim spoljasnjim uticajima zahvaljujuci tome sto su EU politicari jedna obicna banda amatera! Tu nema ni jednog pravog dugorocnog stratega! EU politika je razvodnjena krajnje neefikasnom demokratijom! Samo u Nemackoj postoji desetak partija, koje ne samo da nisu kreativne vec ometaju jedna drugu, sve u cilju sticanja pozicije u sopstvenoj skupstini a… Pročitaj više »