Hyundai tužen jer neprincipijelno uslovljava isporuke vozila kao žene seks
Zastupnici automobilskih marki ponekad dobijaju značajan podsticaj jer imaju pravo da prodaju određeni vozila brenda ili modela, ali proizvođači automobila naplaćuju velike sume za tu privilegiju. Godišnje naknade za franšizu i obavezna izdvajanja u marketinške i druge poslovne namene brzo se gomilaju, ali se spisak troškova tu ne zaustavlja.
Jedan od zastupnika tuži Hyundai zbog uskraćivanja prava nabavke novih vozila nakon što je vlasnik prodavnice odbio da uloži stotine hiljada dolara u neophodan program nadogradnje prodavnice.
Centralna avenija Hyundai u američkom Hartsdejlu, Njujork, tužila je svog franšizera zbog neisporučivanja robe nakon što se zastupnik odlučio da ne vrši renoviranje koje je potrebno u programu za imidž objekta Accelerate. Accelerateom se zahtevaju značajna ulaganja u izgradnju većih objekata i modernizaciju prodavnica kako bi u izložbeno-prodajne salone privukli kupce klasičnih i električnih vozila, jer bi mnogi ljudi radije kupovali automobile putem globalne mreže umesto da se druže sa grupom stranaca nekoliko sati, sve kako bi dobili novu „limuzinu“. Finansijski pogodak bi mogao da se proširi na milione američkih dolara za neke prodavnice.
Proizvođači automobila imaju kontrolu nad raspodelom vozila i brojem istih poslatih zastupnicima, a Centralna avenija je saopštila da je Hyundai smanjio pravo na izvesan broj diskrecionih vozila kako bi ih kaznio. Menadžment prodavnice je tvrdio da je Hyundai redukovao obim isporuka novih vozila za skoro 42% u prvom tromesečju 2022. u poređenju sa istim periodom lani. Svi distributeri i proizvođači automobila su se borili sa novim zalihama, ali je pad prodavca lociranog u Centralnoj aveniji bio najveći među 13 obližnjih prodavnica.
Guranje i povlačenje između proizvođača automobila i zastupnika postalo je intenzivnije u poslednje dve godine. Problemi u lancu snabdevanja i dugotrajni efekti pandemije izazvali su kontinuirani nedostatak vozila, opterećujući sposobnost zastupnika da prodaju vozila i stvarajući izazove za proizvođače automobila da nabave nove automobile tamo gde su najpotrebniji.
Mnogi primaoci franšize odbili su kada je Hyundai najavio plan Accelerate što se zbivalo 2020. godine, ali zabrinutost zbog uništavanja njihovog odnosa sa proizvođačem automobila naterala je većinu da pozovu na akciju preko svojih državnih udruženja prodavaca automobila.
Hyundai je tema ovde, ali nije jedini proizvođač automobila koji koristi izdvajanja i raspodelu robe kao polugu. Ford i General Motors su zapretili da će uskratiti izdvajanja zastupnicima kao kaznu. Oba automobilska giganta su takođe naložila značajna ulaganja u prodavnice nekih brendova, tako da možemo videti više trvenja jer se prodavci suočavaju sa izgledima nužnog utroška milionskih suma.
AutoRepublika
(1111)
Ali, legitimno je i pravo proizvodjača da zahteva tačno odredjeni prodajni ambijent u prodajnim salonima tog brenda.
Ne kontam naslov…može li pojašnjenje