Zanimljivost dana: UAZ 452 – kada Lada Niva nije dovoljna
Lada Niva ima reputaciju „radničkog konja“ i odličan je primer one teorije koja kaže da „ako nešto nije pokvareno, ne treba ga ni popravljati“. U proizvodnji je još od 1977. godine i s izuzetkom nekoliko modernijih bezbednosnih standarda i novije mehanike osmišljene da se zadovolje standardi o izduvnim gasovima, uglavnom je identična od prvog dana.
Mnogi će pomisliti da je Niva najstariji aktivni model koji se proizvodi u jednoj generaciji, ali to zapravo nije istina. Ta čast pripada jednom drugom ruskom proizvođaču, onom koji je zove UAZ i njegovom modelu 452. Na domaćem tržištu je najpoznatiji pod nadimcima „Vekna hleba“ i „Tableta“ i ove godine je proslavio svoj 57. rođendan.
Iako je izašao iz Drugog svetskog rata kao apsolutni pobednik, situacija u nekadašnjem Sovjetskom Savezu nije bila baš sjajna u posleratnom periodu. Godine ratovanja su opustošile zemlju i ostavile je bez prirodnih namirnica, a veliki deo države se nalazio u ruševinama.
Kupovna moć je bila jako mala, pa je u obnovi države prioritet predstavljao razvoj segmenta komercijalnih vozila. Ульяновский Автомобильный Завод ili UAZ je firma osnovana 1941. godine u jednoj od fabrika giganta ZIS-a i proslavila se sa proizvodnjom laganih vozila drugih sovjetskih firmi. Najpoznatiji od njih je bio GAZ-69, da bi UAZ kasnije razvio sopstveni terenac pod oznakom 469, i brzo je stekao status „sovjetskog Jeepa“. Debitovao je 1971. godine i u proizvodnji je do današnjeg dana.
Tokom pedesetih godina prošlog veka se rodila ideja o laganom kombiju koji bi poslužio za prevoz materijala i putnika u najtežim terenskim uslovima. Potrebno je reći da mnogi putevi u najvećoj republici na svetu još uvek nisu bili asfaltirani, tako da je novitet morao da ima savremeni pogon na sva četiri točka koji bi bio dovoljno dobar da savlada svaku podlogu.
Takođe je morao da ima tako dobar motor da „upali“ u svim vremenskim uslovima i da ga pokreće benzin ili dizel veoma lošeg kvaliteta. Zvanična priča će reći da njegova civilna proizvodnja nikada nije bila prioritet, već je cilj bio prevesti vojsku, hranu i ostale namirnice, na sve lokacije tokom ranih godina Hladnog rata.
Prvi potez je bio model UAZ-450 i debitovao je 1958. godine. Delio je većinu delova sa spomenutim modelom po imenu GAZ-69, ali je bio kombi sa takozvanim stilom „Cab Forward„. Neki izvori kažu kako je firma kupila licencu od američkog Jeepa koji je imao sličan model, ali sumnjamo u njenu autentičnost, pošto je ipak reč o dva velika neprijatelja tokom Hladnog rata.
Naslednik 450-ke je bio 452 i ovaj put je nestala svaka sličnost s američkim brendom. Sa klirensom od preko trideset centimentara, 452 je mogao da poveze do devet osoba ili terete do 800 kilograma. Kasnije će postojati i komercijalne i putničke verzije, zatim one za potrebe hitne pomoći i vatrogasaca, kao i manji pikap kamionet.
Pokazao se jako pouzdanim i sposobnim što je ujedno razlog zašto se proizvodi do današnjeg dana, a čak i oni „napucani“ modeli sa punom opremom koštaju manje nego bazna Ford Fiesta.
Motor zapremine 2,4 litre je postavljen u sredini, a razvijao je 75 konjskih snaga. Bio je u stanju da funkcioniše bez ikakvih problema u svim vremenskim uslovima i na benzinu oktnske vrednosti višem od 72. Spomenućemo da je dužina iznosila 4,4 metra uz masu od 1.760 kilograma.
Tokom svoje duge istorije, 452 se promenio jako malo. Prva serija se proizvodila od 1965. do 1979. godine nakon čega su debitovali nešto veći farovi, moderniji zadnji svetlosni par i vrata bez ranijeg kontraš stila. Sredinom osamdesetih godina prošlog veka, kombi je dobio i povećanje snage na 99 „grla“, a vremenom smo videli i ABS kočnice, servo volan, bezbednosne pojaseve i zadovoljavanje Euro 5 zakona o izduvnim gasovima. UAZ 452 se trenutno nudi sa 2,7-litarskim benzincem s 112 „konja“ dok je jedini menjač petostepeni manuelni.
Ovaj kombi se masovno koristio u Sovjetskom Savezu i njegovim satelitskim republikama, a određeni broj primeraka je završio i u nekadašnjoj Jugoslaviji.
Nakon završetka Hladnog rata je postao popularan i u Australiji gde vlada veliko interesovanje za ekstremnim terencima. UAZ 452 se može videti i u Kanadi gde je zajedno sa Ladom jedini automobil iz neke komunističke države koji se zvanično prodavao.
Kao što smo spomenuli, nedavno je proslavio svoj 57. rođendan, ali ruski proizvođač nema u planu da ga eliminiše iz ponude. Štaviše, u „zabačenim“ delovima ove države, tamo gde caruje bespuće, on još uvek bolje obavlja posao za koji je napravljen, nego bilo koji moderniji i skuplji terenac.
Znajući sve to, neće nas iznenaditi ako jednog dana nadmaši rekord Volkswagena „Bube“ i postane vozilo sa najdužom istorijom ponude u jednoj-jedinoj generaciji…
Zoran Tomasović
(4199)
Kod off road vozila vrijedi jedno pravilo, što ružnij to bolje ide po terenu 🙂
Ovaj je „toliko dobar na terenu“ da je postao prosto simatičan. 😉
Sjećam se neke emisije gdje su u bespućima koristili ovakav kombi, motor počeo da štuca, veli vozač: ‘ajte vi na pecanje dok ja to sredim… Izvadi maramu, na njoj rastavi karburator i očisti i za manje od sat vremena upali… Moderni „terenac“ bi istrunuo u dviljini usljed bilo kakvog kvara. I zato ne vjerujem da će ikada prestati proizvodnja ovog vozila… Ako ga Matija ne zezne 😉
Necu mu nista, postujem jednostavnost! 🙂 Moj stav je da terensko vozilo za elementarne potrebe transporta po terenu mora da bude jednostavno i robustno ko traktor!
„BUHANKA“, kako ga Rusi zovu, je vozilo koje apsolutno zadovoljava funkciju za koju je napravljeno. Nesto kao Kalashnikov. Gotovo neunistivo, jednostavno, sa velikom prohodnoscu. Nesto kao Kalashnikov.
Jos uvek je u ponudi, ukljucujuci i specijalnu „Ekspedicija“-verziju:
https://www.uaz.ru/cars/sgr-expedition
Lep tekst, ali ima jedna greška:
„UAZ 452 se može videti i u Kanadi gde je zajedno sa Ladom jedini automobil iz neke komunističke države koji se zvanično prodavao.“
Škoda i Dacia, i naš Yugo su se u Kanadi takođe zvanično prodavali.
Moja greska, zahvaljujem na ispravci.
Jadna Buhanka eno ratuje na obe strane…i sa Rusima i protiv Rusa.
Gdje sve Buhanka može da prođe, to može da ponovi samo tenk t-55.
Vec dugo merkam ovo vozilo ali ponuda je bas nikakva ovde kod nas…..
Motoru se pristupa iz kabine. Zgodno za minus 20 na otvorenom