Šta se kod Citroena dobije za 32.900 evra?!
Dobro ste pročitali, toliko će iznositi cena za C5 X u osnovnom trimu na francuskom tržištu. Nije malo, no sagledajmo šta ovaj model nudi u svom bazičnom izdanju.
Pogled spolja ukazuje na veći broj razlika naspram prestižnijih varijanti. Nema tu ni hromiranih lajsnica i drugih pomalo kitnjastih ukrasa, ali se ne može reći da sam automobil izgleda rudimentarno. Nedostaju i svetla za maglu, ali je za pohvalu prisustvo točkova od 17 cola, dok su lep detalj crne, kontrastne oplate retrovizora. Novi C5 standardno dolazi u plavoj boji.
Ni u kabini nema neprijatnih iznenađenja. Ispred vozača su dva displeja, jedan tumači ulogu instrumentalne table, dok drugi služi za upravljanje informativno-zabavnim sistemom. Potonji ekran ima dijagonalu od 10 cola u ovom trimu.
Enterijeru bi se moglo prebaciti prisustvo “sivila” odnosno monotonije, mada je to čest slučaj kod gotovo svih modela u bazičnoj varijanti. Sedišta su presvučena sivo-crnom tkaninom, dok je za pohvalu kožni multifunkcionalni volan.
Što se tiče motorizacije, Citroen C5 X Feel, kako glasi pun naziv osnovnog modela, dolazi opremljen 1,2-litarskim turbo trocilindarskim motorom koji dostavlja 130 ks i 230 Nm. Ovaj agregat “na papiru” obezbeđuje solidne performanse za ovaj model iz D segmenta – do 100 km/h se stiže za 11,3 s, dok je maksimalna brzina 210 km/h.
Bazični Citroen C5 X može se pohvaliti i osmostepenim automatskim menjačem, kao i Start&Stop sistemom. Što se tiče spiska opreme, on definitivno nije kratak. Pored obaveznih aktivnih bezbednosnih sistema poput AEB-a ili održavanja vozila u traci, ovaj automobil može se pohvaliti i dvozonskim automatskim klima uređajem, te sistemom za detekciju saobraćajnih znakova, a tu su i zadnji parking senzori.
Kao što smo naveli na početku članka, za osnovnu varijantu u Francuskoj je potrebno izdvojiti 32.900 evra. Najprestižnija verzija novog C5 (u ovom trenutku) jeste Shine Pack koji staje čitavih 42.500 evra. Kako će u ponudi biti i plug-in hibrid, tako je sasvim realno očekivati da novi C5 u takvom ruhu bez problema prebaci magičnu cifru od 50.000 evra…
Podsetimo, Citroen nema neke naročito velike ambicije sa novitetom u Evropi. Njihova zvanična procena je da će na godišnjem nivou Citroen C5 X imati oko 20.000 novih registracija na Starom kontinentu.
AutoRepublika
(1094)
Meni ovo skroz zanimljiv automobil. Ok, na prvu mi i nije bio nešto, ali kako vreme prolazi baš mi je poseban
Pa, za FR tržište to možda i nije tako preskupo za baznjaka.
A kome su malo 3 PSA cilindra, može da doplati još malo i kupi nešto drugo sa 4 cilindra i jačim motorom. Npr, bazni BMW 318 i startuje u FR sa jedva 40.099,99 evra …
U ovolikom vozilu 3 cilindra je za plakanje. I 4 mu je malo.
I meni je nekada davno bila za plakanje Kia Optima 1,7 CRDI sa „nadobudnom“ cenom u to vreme i preko 40.000 evra (u Srbiji) …
Nisi stvarno upotrijebio to poređenje, 1.7 dizel 4 cil sa 3cilindricnim copavcem i 0 obrtnog momenta u vecem i težem vozilu 🤣Te Optime koje spominjes i danas su pojava na cesti. Nekidan sretnem jednu, moderan automobil iz svakog ugla. Kad VW može naplaćivati 33 000 evra sa Golfa i Fiat 25 000 evra za onu cipelu od 500tice mogu i ostali za svoja vozila 😊Težak izbor, Kia Proceed supermodel ili Citroen deka štrumf van forme i u poznim godinama 😂
Da, i ja nekada sretnem tu Optimu. U proseku, jednom u dve godine. Bez laži i prevare … Verovatno zbog tako dobro pogodjene premium cene i motora prilagodjenog toj klasi …
Ne znam koja im je bila logika iza prodajne strategije u Evropi jer u Evropi nikada ne prolazi dobro ono što je namjenjeno za Ameriku. U Americi je prebacivala par godina prodaju od 150 000 jedinica sto je odlicno. Ako ćemo o motorima i klasama što bi Mercedes mogao da se izvuče sa sramotom od 1.5 u C klasi, a neko drugi ne može sa nečim sličnim. Ta C klasa je jednako dobro odmjerena kao i Optima prije par godina.
Ali, ti se „danas“ smeješ motorizaciji novog C5, koja je, na žalost, potpuno saglasna trenutnim tokovima ( podsetio bih te da je još pre par godina kod Mondea kao ulazna verzija nudjen 1,0 Ecoboost od 125 ks ), pri čemu će ovaj C5 da se nudi i sa 1,6 plug In hibridom od 225 ks, a smatraš da je „za ono vreme“ u D segmentu bila potpuno primerena motorizacija Kia Optime, sa cenom koja je bila van svakog razuma. A kako su sve to „posložili“, tako su i prošli. Ne kažem da je ovaj C5 „pogodak“ i „najbolja kupovina“, već… Pročitaj više »
Smijem se svakoj marci koja stavi 3 cilindra u ovoliko vozilo. Motorizacija u Optimi je bila primjerena, 1.7 dizel sa dovoljno obrtnog momenta. U svakom slučaju bolje performanse od „prdavca“ u ovom tenku. 0-100 može jednom.
Спољашност, ‘ајде и помози Боже али унутрашњост.?Колико је она само мање оргинална него код братског Пежо-а 508.???Некад је оргиналност код Ситроена била на првом мјесту а функционалност и остало на споредном.Шта рећи него стара добра времена.
Izgleda kao strumf na dijeti kobasicama i majonezom. U prevodu debeli karavan. Ne znam šta je ovdje novo ili zanimljivo. 😫
Pitam se kakve veze ima šta bazni model nudi od opreme i kako izgleda kad za 32.900 Eura u njega ugrađuju kljakavi francuski trocilindarski vibrator, koji je nasviran do bola da bi mogao da pokrene ovoliki automobil… Može okolo i unutra da bude i Ferrari ako ga pokreće trocilindarsko puhalo to je prevara od automobila… Nemam drugih riječi sa kojima bih opisao činjenicu da mi neko uvaljuje turbinom i visokim pritiskom silovana tri cilindra, u kojima se pod opterećenjem s lakoćom može spaliti ista količina goriva koliko potroši i jedan stari, dobri V6 motor, s tim da se V6 pri… Pročitaj više »
U vreme kada se i modeli premium brendova ( BMW, MB i Audi ) u varijantama nude i sa SUS motorima sa tri cilindra, ja ne razumem kako se tako nešto može argumentovano zamerati brendu koji ne glumi premium …
Ma nisi me razumio ja zamjeram svima bez razlike i Hondi i BMW i Mercedesu i Audiju i FCA i PSA i VW i svima… Bentleyu neću jer je on ekološki sa V8 i V12 benzinskim motorima… Jednostavno taj trocilindarski motor prosječnom potrošnjom nije opravdao sječenje jednog cilindra. Neko će reći, ali ja sam prešao 100 km sa tri litre benzina sa 1,2 trocilindrašem, a ja ću reći kume to isto je mogao i Fiatov Fire motor predstavljen 1985. godine, ali sa četiri cilindra, bez turbine, bez silne elektronike, bez super dizni i bez automatskog mjenjača sa šest, sedam i… Pročitaj više »
Nije ovo više Citroen koji sam poznavao i vozio ko voli neka mu je sa srećom!