Renault je 2018. godine falsifikovao brojke da bi postao globalni lider u prodaji automobila!
Marka koja voli da misli da je ljudi percipiraju kao „dijamantsku“, zahvaljujući obliku bedža, a zapravo je uglavnom vide više kao „reproduktivnu“, ondnosno Renault je koristeći se partnerstvom s kineskom grupacijom, lažno ulepšao prodajne rezultate za prošlu, ali i za 2018. poslovnu godinu, na tamošnjem, a time i na globalnom tržištu.
Francuski poslovni magazin Echoes je preneo da je Renault isporučio 216.700 vozila u Kini tokom 2018. godine, njih 179.500 u 2019. godini, kao i 157.000 u 2020. Kako pišu tamošnji mediji, cifre koje ilustruju isporuke Renaultovih vozila na tamošnjem tržištu su značajno ulepšane, zahvaljujući čemu je, na veštački način, kinesko tržište uspostavljeno kao četvrto najvažnije na svetu za galsku grupaciju, odmah nakon Francuske, Rusije i Nemačke.
Međutim, to nije pravo stanje stvari nikada bilo, jer je tadašnje rukovodstvo na čelu s Karlosom Gonom, donelo odluku da se prodaji grupacije Renault pripišu i rezultati ostvareni od strane kineske grupacije Brilliance (s markama Jinbei i Huason), što je omogućeno sklapanjem ugovora o zajedničkom poduhvatu koji je potpisan na samom kraju 2017. godine, i prema kom je francuska firma dobila učešće u kapitalu zajedničkog entiteta od 49%. Ideja kineske strane se ogledala u veri da će Francuzi pomoći boljem plasmanu relativno poznatih gore pomenutih marki na tamošnjoj teritoriji.
„Ugovorni aranžman nam je omogućio da i prodaju ove dve marke pripišemo rezultatima grupacije Renault, čak iako vozila tih brendova nisu bila deo priče o zajedničkom poduhvatu (joint venture),“ objasnio je zvaničnik Renaulta novinarima lista Les Échos. Međutim, u laži su kratke noge, pa su promućurni još tada videli da nešto nije u redu, nakon što se ispostavilo očito neslaganje između finansijskih i naturalnih pokazatelja realizacije, odnosno, nedostajalo je novca u bilansima grupacije Renault, koji bi se odnosio na dodatnih 161.900 vozila koja su prodata od strane kineskog proizvođača Brilliance. Logično, prihodi od prodaje tog kontigenta su evidentirani u finansijski izveštajima kompanije Brilliance, a ne Renault, iako je objavljeno da prodaja pripada francuskoj strani.
To je bio jedini način na koji je grupacija, predvođena kontroverznim menadžerom Karlosom Gonom, mogla da prikaže svoju lidersku poziciju u globalnoj realizaciji, lažno zauzevši mesto ispred Volkswagen, uz prednost od 110 hiljada novoregistrovanih vozila. Čak 90% prodaje „Renaulta“ u Kini tokom 2018. godine se odnosilo na isporuke četvorotočkaša marki Jinbei i Huason.
Novinski izveštaji iz Francuske donose informaciju da je novi izvršni direktor Renaulta Luka de Meo odlučio da stavi tačku na prevarno izveštavanje, pa su objavljene cifre koje otkrivaju samo 13.800 isporučenih primeraka Renaulta u prvom polugođu 2021. godine.
AutoRepublika
(763)
Mogu da lažu samo sebe.