Nemačka: VW uvodi 35 sati dugu radnu nedelju od 2027. i za radnike na istoku
Još od ujedinjenja dve Nemačke, odnosno od 1990. godine, zaposleni Volkswagena iz nekadašnje socijalističke države rade u drugačijim uslovima od kolega iz zapadnog dela. Oko deset hiljada radnika kompanije će sada biti prevedeno na jedinstveni sistem.
Nakon tridesetak godina od pada Berlinskog zida, Volkswagen grupa usklađuje uslove kolektivnih pregovora sa zaposlenima u istočnom delu Nemačke. Sada je plan da do 2027. godine, oko deset hiljada radnika iz fabrika podignutih u Kemincu, Drezdenu i gradu Cvikau, postepeno pređu na tridesetpetočasovnu radnju nedelju, kakva važi u ostatku konglomerata, za raliku od aktuelne koja traje 38 sati, objavila je nemačka company. VW Sachsen GmbH se prenosi u Volkswagen AG.
Volkswagen je potvrdio da će fabrika automobila u Cvikauu, gde se montiraju električna vozila iz palete s oznakom ID, biti integrisana u proizvodnu mrežu nemačke grupacije. Fabrika motora iz Keminca će takođe biti povezana sa divizijama koje se bave proizvodnjom komponenti, dok se rukovodstvo velikog sistema nada da će ove promene ishodovati niže troškove u bilansu uspeha.
„Ovo je veliki uspeh radničke klase,“ rekao je rukovodilac generalnog radničkog sindikata u društvu s ograničenom odgovornošću Volkswagen Sachsen, odnosno Jens Rote, u razgovoru s novinarima koji se odigrao baš u Cvikauu. Ujednačavanje radnih i životnih uslova je tema već nekoliko poslednjih decenija, a sada je osigurano potpisom ovog sporazuma. Postignuta je „poštena ravnoteža“ interesa zaposlenih i ekeonomske efikasnosti, to jest interesa vlasnika.
Do sada su se na Volkswagenove radnike na istoku Nemačke primenjivali samo kolektivni ugovori za metalnu i električnu industriju, dok još uvek nije postignut sporazum kojim bi se ujednačili uslovi za sve. Najmoćniji među radničkim sindikatima, IG Metall nije uspeo da ispregovara ujedanačavanje ovih uslova u Saksoniji.
Ovim bi produktivnost trebalo da uznapreduje
Istočno nemački radnici Volkswagena će morati sami da isposluju kraću radnu nedelju. Na kraju tog procesa, očekivanja su da će u pogonima u Saksoniji produktivnost biti uvećana za do 30%. Dodatno, delovi administracije će biti objedinjeni. Prva faza će biti započeta naredne nedelje, kada će se broj radnih sati umanjiti za jedan čas. Dalji koraci će nastupati svake druge godine, da bi tokom 2027, došlo do potpunog ujednačavanja broja radnih sati radnika VW-a, na dva kraja Nemačke.
Dodatno, zaposlenima će biti postepeno poravnati i uslovi za penzione šeme i jubilarne nagrade. Smanjeni broj radnih sati ne bi trebalo da se odrazi na visinu zarada. Nedavno usaglašen koliektivni ugovor je usvojen i u pomenutom društvu VW Sachsen GmbH. To praktično znači i da će mesečne zarade biti uvećane za 2,3%, počev od 1. januara. Usaglašene novine će se u budućnosti odnositi na oko 140 hiljada radnika grupacije.
Volkswagen je ovaj region uveo u tradicionalnu proizvodnju automobila na prelazu između 1989. i 1990. godine. Koreni današnje luksuzne marke Audi su baš u Saksoniji, dok je i više puta u poslednje vreme na našim stranicama Trabant, bio sklapan tamo, tokom postojanja Demokratske Republike Nemačke. Inicijalno je VW učestvovao u zajedničkom poduhvatu za proizvodnju komponenti, ali od devedesetih godina prošlog veka, čak i modeli poput Poloa i Golfa se tamo sklapaju.
AutoRepublika
(792)
Maltene sve isto kao sa fabrikama i zaposlenima u Kragujevcu:
https://autoblog.rs/blog/auto/vesti/2021/05/12/dok-radnici-strajkuju-fijat-plastik-izmestio-masine
Zar ovo ne rade Francuzi vec decenijama?
I onda kazu njemacka je uredjena zemlja… Jest baš