Radnici Daimlera optužuju upravu za samoživost i jednostranost
Atmosfera u Daimleru postaje sve više napeta. Radnički sindikati i ostale forme organizovanja koje okupljaju germanski proletarijat se mobilišu protiv mera štednje koje forsira izvršni direktor kompanije Ola Kelenijus, ističući da rukovodstvo kompanije donosi odluke ne uvažavajući pritom stavove i interese radničke klase.
Dakle, radnički sindikati i posebno IG Metall su sve izričitije suprotstavljeni restrukturiranju i planu oštre štednje koji zastupa pedesetjednogodišnji Kelenijus. Handelsblatt je juče preneo da je upućen poziv na solidarnost na svim lokacijama gde se radi, s Daimlerovom radnom knjižicom u džepu.
„Transformacija, Covid, recesija. Radna snaga daje svoj doprinos u prevazilaženju svih izazova s kojima se kompanija suočava. Sprovodimo mere dodatnog obrazovanja, posebne higijenske zaštite, doprinosimo merama štednje. Ali, to nije dovoljno, po mišljenju upravnog odbora,“ kipti od besa u pisanoj izjavi Mihael Breht (55), koji predvodi radnički bunt. „Radnici se tresu od straha šta će ih sačekati na poslu sutra, ako uopšte i zadrže radno mesto. Svi su zabrinuti za svoju budućnost, dok se administrativni radnici osećaju odbačeno.“
Sada predstavnici sindikata žele da izrade 170 hiljada protestnih razglednica koje će biti prosleđene na adrese članova upravnog odbora, pri čemu će svaku od njih potpisati po jedan proleter. Proizvođač automobila sprovodi oštar kurs štednje i ispregovarao je različite dogovore s predstavnicima radničke klase, uključujući i smanjenje broja uposlenih, a nedavno je dogovoreno i skraćeno radno vreme, usled dar-mara koji nam je svima uzrokovala korona.
Sada međutim radnički saveti optužuju rukovodstvo švapske kompanije navodeći da se ponašaju jednostrano. Objava da će se ukinitu četrdesetočasovno sedmično radno vreme i da će biti omogućen rad u trajanju od uobičajenih 35 sati nedeljno, uz naknadu za rad prilagođenu tome, izazvala je buru negodovanja.
Povrh svega, najava saradnje u pogledu razvoja nove generacije motora s unutrašnjim sagorevanjem, s kineskim akcionarom, kompanijom Geely, unela je dodatne trzaje u ionako poljujanoj psihofizičkoj stabilnosti bujnih radnika Daimlera. Ljudi su se uplašili da će im Kinezi oteti posao i da će to dovesti do novih otpuštanja. Breht je ponovio da „rukovodstvo Daimlera ne haje za savete“.
Jedino što ostaje nejasno u celoj ovoj priči jeste sledeće pitanje: „Zašto radnici smatraju da su kvalifikovani i nominovani da donose odluke koje se tiču upravljnja kompanijom i zastupanja interesa vlasnika kapitala?“
AutoRepublika
(596)
Kina je problem to je „okidac“ zasto protestuju a bez njih „nece da moze“ nova realnost!!!