Čak i pre izbijanja pandemije, konkurenti kompanije BMW AG su izašli u javnost sa planovima o oštroj štednji i smanjenju broj radno aktivnih ljudi. Mercedes i Audi su samo još više „podebljali“ brojke koje je nužno uštedeti u budžetu, kao što su i „pojačali“ cifre zaposlenih koji će u sklopu prevazilaženja efekata krize ostati bez posla. Nažalost, nakon što je prvi talas drame sa zarazom prošao, (tek) sada stižu slični glasovi i iz BMW-a, koji je objavio da otpuštanja radne snage više nisu opcija koja se da isključiti.
Izgleda da je virus stao na put praktično beskonačnom rastu vitalnih ekonomskih pokazatelja kod nemačkih automobilskih marki koje su u kontinuitetu beležile stope dobiti od otprilike 8%, uz prateće isplate dividendi i ponudu izvanrednih uslova za rad kandidatima za posao. Na udaru su i premijum proizvođači koji trpe posledice skoro potpune obustave ekonomskih aktivnosti, baš kao i skoro sva druga velika preduzeća.
Kod BMW-a, tužna priča s krizom bi u narednom koraku mogla da eskalira u smislu početka proces otpuštanja ljudi. Jedan od rukovodilaca marke Manfred Šoh, podsetio je da je zaposlenima garantovan radni angažman, u skladu sa dogovorom postignutim sa sindikatom, izuzev u jedinom slučaju, onom u kom bi kompanija zabeležila gubitak, što je praktično do juče bilo nezamislivo.
BMW je na ivici potonuća u zonu gubitaka, što bi moglo da se ispostavi okidačem za otpuštanja radnje snage, posebno u proizvodnom sektoru. Manfred Šoh je u audio poruci upućenoj zaposlenima izjavio da „niko ne može čak ni da pretpostavi šta nas čeka na kraju godine“. Konkretno, kompanija obaveštava zaposlene da je posve moguć i tužan scenario prema kom bi otpuštanja bila legitimno rešenje, o čemu će više detalja biti poznato krajem godine.
Da podsetimo samo da je BMW svejedno planirao da smanji broj radnika. Međutim, priča bi bila završena džentlmenski, u smislu da se ovde radi o 6 hiljada ljudi – „mladih penzionera“, koji ne bi dobili svoje zamene u kompaniji, kroz nova lica.
AutoRepublika
(135)