Istorija marke Qoros je dramatična. Zajednički poduhvat između kompanija Chery i Kenon (divizija izraelskog holdinga) je osnovan 2007. godine, i bio je zamišljen kao predvodnik kineske revolucije u globalnoj automobilskoj industriji. Stil autombila te marke je razvijen “od nule” i bio je zamišljen da udovolji evropskim standradima, bez obzira na prateće pridružene troškove.
Izvorni dizajn je bio osmišljen od strane šefa tima stilista Gerta Hildebranda, koji je ranije bio zadužen za kreaciju izgleda Minija. Premijerni prikaz je bio upriličen 2013. godine, na Salonu automobila u Ženevi.
Međutim, ubrzo potom su prodajni rezultati počeli da posrću, dok je obim isporuka u matičnoj Kini dosegao cifru od tek 24 hiljada vozila tokom 2016. godine, što je dvostruko niži rezultat od onog postignutog godinu dana ranije.
Zatim su ortaci početkom 2018. godine prodali većinski udeo od 51% kineskoj grupaciji Baoneng sa sedištem u Šenženu, a koja je angažovana u brojnim delatnostima. Novi vlasnici su tokom naredne godine uvećali svoje učešće u kapitalu na 63%, dok je Chery zadržao 25% akcija, a Kenon, preko svoje ćerka firme Quantum, preostalih 12%.
U početku, prodaja Qorosa je porasla na 62 hiljade plasirane jedinice, zahvaljujući pristupačnom krosoveru Model Young, koji je u stvari preimenovani (patronski) Chery Tiggo 7. Međutim, Chery je ubrzo potom povukao dozvolu za plasman niskobudžetnog krosovera, što se opet dramatično odrazilo na prodajna postignuća koja su opet spala na 23 hiljade primeraka za godinu. Sada, Qoros debituje sa svojim prvim modelom, razvijenim u potpunosti u periodu nakon što je uspostavljena nova vlasnička struktura.
Pa ipak, Qoros 7 i nije tako nov. Oblik krova, kao i karakteristike luka iznad vrata lako odaju familijarne veze s krosoverom predstavljenim 2015. godine, Qorosom 5 (fotografija iznad). S druge strane, stil prednjeg i zadnje kraja vozila je prilično izmenjen pa su tako skoro svi paneli na karoseriji novi, što uključuje vrata i blatobrane.
„Sedmica“ je duža od „Petice“ (4.679 naspram 4.600 milimetara), pa je tako u simboličnoj meri uvećan čak i međuosovnski razmak (sa 2.710 na 2.720 milimetara). Maksimalan prečnik točkova je takođe porastao sa nekadašnjih 18 na aktuelnih 20 inča.
Unutrašnjost krosovera srednje veličine iz Kine, trenutno je prikazana jedino u vidu kompjuterske animacije i koliko vidimo, nema dodirnih tačaka s onim što je nekada karakterisalo kabinu Qorosa. Tu je obruč upravljača s dva kraka, tablet multimedijalnog sistema preko cele širine centralne konzole, virtuelna instrumentacija i fiksirana ručica menjača.
Osnovni motor novog Qorosa 7 će biti jedinica koja se implementira u svakom modelu marke. To je četvorocilindarski turbo benzinac s 204 konjske snage uz 280 njutn metara maksimalnog obrtnog momenta. Međutim, u ponudi se sada nalazi još jedan turbo s četiri cilindra, ali i sa 1,8 litara zapremine (200 mililitara više u odnosu na bazični agregat). Ta jedinica razvija 231 konjsku snagu i 300 Nm najvišeg obrtnog momenta. Još uvek nema informacija o menjačkoj kutiji koja će se koristiti, odnosno, verovatno o više njih.
Početak prodaje nove “Sedmice” je zakazan za drugi deo godine. U međuvremenu, treba reći da je grupacija Baoneng zamislila obnovu cele game marke Qoros, a mi joj želimo svaku sreću u poduhvatu.
AutoRepublika
(577)