Praktično živimo u karantinu trenutno, neophodnom da bi se usporila i na kraju zaustavila pandemija koronavirusa. Mnogi od nas rade od kuće, škole su zatvorene, što za posledicu ima usporavanje interneta u mnogim evropskim zemljama, pa i kod nas.
U Italiji, koja je najžešće pogođena pandemijom, škole su zatvorene od 3. marta, a oni koji su u mogućnosti da svoj posao obavljaju od kuće, rade to od 12. marta. Međutim, stvar je u tome što infrastruktura nije kreirana da podrži toliku količinu internet saobraćaja.
U oblasti Torina, on se prošle nedelje udvostručio a sistem je blizu kolapsa, kažu lokalni stručnjaci. S obzirom na to da se mere pooštravaju i u Austriji, Belgiji, Francuskoj, Portugalu, Španiji i Nemačkoj, problem će samo postati još gori.
Tijeri Breton, evropski komesar za unutrašnje tržište, izjavio je da rad od kuće i „streaming“ pod pritisak stavljaju digitalnu infrastrukturu. S tim u vezi, Breton je zamolio Netflix da snizi rezoluciju videa da bi se redukovala apsorpcija protoka, pa je čak i kreiran odgovarajući hashtagh – #SwitchToStandard.
Netflix je odgovorio i najavio je da će smanjiti brzinu bita u Evropi na mesec dana, da bi se iskorišćenje protoka smanjilo za četvrtinu.
U intervjuu obavljenom putem telefona, osnivač Facebooka, Mark Zakerberg, rekao je medijima da će saobraćaj za Facebook Live i Instagram video klipove biti udvostručen u Evropi. Isto važi i za Messenger i WhatsApp aplikacije. Pored toga, Alphabetov YouTube je u petak saopštio da će redukovati kvalitet „streaminga“ u EU da bi izbegao zagušenje interneta.
Na koji način usporavanje interneta utiče na rad od kuće?
Može se javiti takozvani „bafering“ prilikom skidanja neophodnog materijala, kao i sporije podizanje na portale i slanje. Kada je reč o pres konferencijama koje se prate putem „streaminga“, takođe može doći do zastoja, što opet može da rezultira gubitkom informacije.
Čak i oni koji su na optičkoj konekciji, mogu da iskuse ove negativne pojave. Koronavirus, pored onih primarnih, ima i sekundarne posledice po svakodnevni život ljudi.
Ipak, ostanite kod kuće i pazite na sebe i druge.
AutoRepublika
(164)