Prošla sezona Formule 1 je završena, ali intrige ne jenjavaju kako se bližimo prvoj trci 2020. Ovoga puta je Ferrari u centru zbivanja, mada je upravljački sistem Mercedes-AMG-a s dualnom osovinom aktuelnija tema.
Da skratimo (dugu) priču, Ferrari je tokom 2019. imao očiglednu brzinsku prednost na pravcima. To je ostale timove i proizvođače navelo da posumnjaju da je tim iz Maranela na neki način izvlačio više snage iz V6 turbohibrdnog sklopa, pronašavši „sive zone“ u pravilniku. Ono što je još gore je što mnogi ljudi i dalje smatraju da Scuderia vara.
Poboljšanje performansi se povezuje sa „štelovanjem“ senzora protoka goriva, ali to nikada nije dokazano. Kao što je bilo za očekivati, FIA nije mogla dugo da se pravi nevešta povodom ovih okolnosti. Upravno telo Formule 1 je otvorilo istragu tokom 2019. a rezultati su konačno objavljeni.
„Nakon temeljne tehničke istrage, FIA je kompletirala svoje analize vezane za funkcionisanje pogonske jedinice Scuderije Ferrari i došla do nagodbe s timom.“ Drugim rečima, pregovori s FIA-om su pomogli „Cavavallino Rampanteu“ da sumnje povodom varanja drži i dalje u tajnosti.
Kratko saopštenje koje je izdala Fédération Internationale de l’Automobile se završava ovako: „Detalji dogovora će ostati između umešanih strana“. Šta zaključiti iz ovoga? Dakle, izbor reči je takav da niti potvrđuje niti negira da je Scuderia Ferrari varala u 2019. Konspirativna priroda dogovora ipak nam pruža nešto drugačiju sliku.
Da li je za FIA-u bilo teško da precizira da li je Ferrari „kriv“ ili „nije kriv“ u svom saopštenju ili su to uradili namerno. Da bi stvari bile još gore, automobilska federacija i italijanski tim „su se složili u vezi s izvesnim brojem tehničkih obaveza koje će poboljšati monitoring svih pogonskih jedinica u Formuli 1u sezonama koje dolaze“.
Na kraju, vredno je pomena da je FIA izdala tehničke direktive za 2019., odmah nakon što je prijavljen skok u performansama. Čim su dotične direktive izdate, brzina Ferrarijevih bolida na pravcu je opala. Koincidencija? Naravno da nije, nismo deca.
Na kraju, da se osvrnemo na slučaj „Mercedes“ vezan za aktivni volan. Naravno, navijači i nemačkog i italijanskog tima imaju svoje unapred izgrađene stavove, ali svedoci smo toga u novijoj istoriji, da nešto što je na papiru „legalno“, ne mora nužno da bude i dobro, moralno, čestito ili ispravno. Naprotiv. Otkada su interesi korporacija preuzeli dominaciju u „najbržem cirkusu na svetu“, on se donekle pretvorio u svoju parodiju, što možda ide na ruku kapitalu, ali ne i ljubiteljima i navijačima.
Pavle Barta
AutoRepublika
(267)