Drugi po veličini grad u Španiji i sedište Seata, uskoro bi trebalo da progna sa svojih ulica stare „neekološke“ automobile.
S jedne strane, ovo se može gledati i kao otklon od opšte histerije u Evropi u vezi sa automobilima koji koriste SUS agregate. Druge evropske metropole najavljuju potpunu zabranu takvih vozila, što nije dobro ni za automobilsku industriju, a ni za kupce jer infrastruktura za električne modele još uvek nije dovoljno razvijena.
No, gradski čelnici Barselone nameravaju da zabrane upotrebu benzinaca starijih od 2000. godine, kao i dizelaša starijih od 2006. godine. Ali ova zabrana nije potpuna, jer se navedena vozila ne smeju koristiti na ulicama grada između 7 i 20 časova radnima danima.
Oni koji vode Barselonu očekuju da će ova zabrana uticati na oko 50.000 vozila na gradskim ulicama, te da će emisija azot-dioksida opasti za nekih 15%.
Za vlasnike koji ne ispoštuju navedenu zabranu najavljene su kazne od 100 do 150 evra, a vlasti grada u Kataloniji najavljuju da će postaviti dodatnih 150 kamera i da će preko sistema video nadzora, te i policije na ulicama kontrolisati „neekološka“ vozila.
Ipak, čelni ljudi Barselone pokazali su i dozu razumevanja za vlasnike istaknutih automobila. Njima će biti omogućeno da godišnje deset puta uđu u grad u časovima kada to ne bi smeli. Što se tiče starijih automobila registrovanih van Španije, oni moraju tražiti posebnu dozvolu od gradskih vlasti za upotrebu u Barseloni.
Španski grad se već godinama bori sa velikom zagađenošću vazduha. Granične vrednosti azot-dioksida prekoračene su prvi put 2002. godine i otada su u porastu.
AutoRepublika
(305)