Kada se vremena menjaju, treba menjati taktiku i strategiju. Da bi održao likvidnost poslovanja, šef Honde Motor, Takahiro Hačigo, „pod lupu“ stavlja sve, od razvoja proizvoda do same proizvodnje.
Ovaj napor podrazumeva formiranje brojnijih labavih partnerstava da bi se došlo do novih tehnologija, dok bi kapitalna spajanja mogla da potkopaju Hondinu nezavisnost. Povodom aktuelnih dešavanja, CEO Honde je dao odgovore na neka važna pitanja.
Honda želi da dve trećine globalne prodaje stigne od elektrifikovanih vozila do 2030. Koji je Vaš put ka elektrifikaciji u vreme kada se potražnja za hibridima i elektromobilima još uvek nije zahuktala?
Smatram da će hibridni automobili odigrati ključnu ulogu. Cilj nije elektrifikacija sama po sebi, već unapređenje efikasnosti. Mi verujemo da su hibridna vozila način da se ispoštuju različite ekološke regulative.
Šta je sa čisto električnim vozilima?
Da li postoje kupci koji ih zaista žele? Nisam toliko siguran, jer postoji gomila problema vezana za infrastrukturu i hardver. Ne verujem da će biti nekog dramatičnog povećanja potražnje za baterijskim vozilima, i smatram da je situacija takva na globalnom planu. Postoje različiti regulatorni standardi u različitim zemljama, a mi treba da se uskladimo sa svakim od njih. Dakle, moramo nastaviti s istraživanjem i razvojem, ali ne verujem da će to postati „mejnstrim“ u skoro vreme.
Kakve plodove Honda ubira iz investicije u Cruise, kompaniju sa sedištem u SAD, koja se bavi autonomnom vožnjom?
Mi imamo malu kapitalnu investiciju u Cruiseu. U osnovi, nismo nešto aktivni niti agresivni kada je reč o mešanju u njihovo vođenje poslova. Nema razmene osoblja. Doduše, postoji divizija zaposlenih koju obe strane dele. Cruise je zadužen za platformu, što znači da oni pokrivaju šasiju, kao i pogonske jedinice i komponente vezane za upravljanje. Honda je zadužena za stvari koje nemaju dodira s platformom, što obuhvata dve oblasti, dizajn eksterijera i enterijera, kao i inženjering. Na kraju, nadam se da ćemo steći iskustva i znanja iz ovog poduhvata.
Da li nam možete reći novine u Hondinim planovima kada je o autonomnoj vožnji reč?
Hondin primarni cilj je da ostvari nulte incidente kada su u pitanju automobili. Da bismo to postigli, treba da redukujemo faktor ljudske greške u donošenju odluka, treba da se oslobodimo faktora umora vozača i samu vožnju učinimo komfornijom. S tim u vezi, fokus stavljamo na Honda Sensing, tako da ćemo unaprediti svaki element tog sistema kako budemo napredovali. Trenutno, kada je reč o tehnologijama, imamo dobro uspostavljenu ekspertizu u sistemima automatske promene vozne trake, kao i samostalnom upravljanju. Uspostavili smo dotične tehnologije, ali u isto vreme, morate da mislite na to kakvi će biti društveno prihvatljivi zahtevi i u kakvoj atmosferi ćete morati da funkcionišete. Sada je vreme da odredimo kako ćemo ove usluge uvesti na tržište. Ono na šta ciljamo je pravi trenutak i pravi model automobila.
Kako Honda planira da pozicionira te tehnologije?
Naš plan je da postepeno uvedemo Honda Sensing na masovno tržšte, uz pomoć modela kao što su Civic i Accord. Umesto težnje ka postavci koja zahteva skupe radare ili lidare, mi bismo voleli da razvijemo ove funkcije u okviru priuštivog cenovnog nivoa. Kada se radi o nivou 3 autonomne vožnje, biće vam potreban skuplji ADAS sistem da biste to realizovali. Mi ćemo biti oprezni u nastojanju da identifikujemo koji model vozila će biti optimalan za tako nešto. Samim tim, nemam neki zacrtan rok ili neki poseban automobil u vidu, kada je reč o nivou 3 autonomne vožnje.
Japanska automobilska industrija je u fazi konsolidacije. Koliko dugo Honda može ostati nezavisna?
U osnovi, mi nemamo namere za bilo kakvim kapitalnim spajanjem. Razlog je taj da kada uđete u takvo partnerstvo, druga strana će imati podjednak broj glasova i u vašem rukovodstvu, što znači da u nekim slučajevima, mi možda nećemo moći da zauzmemo kurs koji budemo želeli. Kako da opstanemo u takvom okruženju? Dobar primer je naš odnos sa GM-om, koji podrazumeva saradnju u kojoj su obe strane na dobitku, a ne radi se o kapitalnom spajanju. Mi sarađujemo na planu vodoničnih gorivnih ćelija, komponentama za električne automobile, kao i u okviru Cruisea. Otvoreni smo prema takvom tipu partnerstva. Želeli bismo da ostanemo nezavisni. Sve dok budemo u mogućnosti da nastavimo s novim predlozima, smatram da s obzirom na veličinu naše kompanije, moći ćemo da nastavimo da održavamo likvidno poslovanje u budućnosti.
Sledeće godine, Honda će lansirati novu globalnu arhitekturu. Da li možete da nam pružite neke nove informacije ili specifikacije, poput uštede, unapređenja performansi i proizvodne fleksibilnosti?
Sektori proizvodnje, razvoja, kao i partneri, svi će izvući koristi. Ovaj koncept podrazumeva radzvajanje arhitekture u različite zone. To znači da broj radnih sati može biti redukovan. Mi imamo za cilj da smanjimo broj radnih sati za 30 odsto do 2025. Moći ćemo da pojednostavimo proizvodnju i u isto vreme je učinimo efikasnijom. Do 2030., želimo da smanjimo interne fabričke troškove za 10 odsto.
Koliko dugo ćete ostati na čelu kompanije i da li radite nešto na negovanju naslednika?
Želeo bih da se suzdržim od odgovora na prvo pitanje, jer ne mogu samostalno da donesem odluku koliko dugo ću biti na trenutnoj poziciji. Što se tiče drugog, mi imamo interne diskusije u okviru upravnog odbora po tom pitanju, tako da pripremamo naslednike. Mnogo je ljudi koji otelotvoruju Hondin DNK, tako da naslednika svakako ne nedostaje.
AutoRepublika
(465)
Honda malo kasni.
To toyota smatra već 25 godina