Sedamo u vremeplov i vraćamo se trideset godina unazad.
Moderna automobilska industrija je postala čist konfekcionizam. Izuzetak je svega nekoliko proizvoađača, što je ipak nedovoljno da se da više originalnosti modernim automobilima.
Šta više, možda još veći problem je hiperprodukcija i diverzifikacija portfolija praktično sve i jednog brenda. Zamislite da je neko rekao pre tri decenije da će jedan Aston Martin napraviti SUV, ili da će Mercedes koristiti Renaultove motore? Tada se činilo nemogućim, danas je stvarnost.
Ipak, daleke 1989. godine automobilski svet ugledao je nekoliko legendarnih modela. Ove godine ni sam ne mogu da izbrojim koliko je premijera na svetskom planu bilo od januara, što samo govori o tome koliko na koji je nivo stigla hiperprodukcija.
No, da se vratimo našim modelima s kraja prošlog veka.
BMW Serija 8 E31
Mnogo je vrhunskih automobila napravio „plavo-beli propeler“ tokom svog postojanja, ali i u toj gomili vozila izdvaja se jedna legenda – prva „osmica“.
Serija 8 generacije E31 ugledala je svelost dana 1989. godine na Salonu automobila u Frankfurtu. BMW je radio na razvoju modela čitavih osam godina i za taj projekat potrošeno je ogromnih 1,5 milijardi nemačkih maraka. Verovalo se da će taj automobil ostvariti ogroman prodajni uspeh.
No, realnost je bila drugačija. Za gotovo deceniju postojanja na tržištu, E31 je prodat u nešto više od 30.000 primeraka. Ipak, uprkos slabijem prodajnom rezultatu nego što se to očekivalo, „osmica“ je postala kultni automobil, a danas je veoma cenjen youngtimer.
Više o Seriji 8 možete saznati ovde.
Mercedes-Benz SL (R129)
Četvrta generacija Mercedesove ikone pojavile se takđe pre trideset godina, s tim da je premijera održana na Salonu automobila u Ženevi.
Za razliku od kolega iz Bavarske koji su svoju „osmicu“ razvijali kao samostalan automobil, Mercedesovi inženjeri su dobili naredbu da se krene od platforme modela W124. Ovo se pokazalo kao dobar recept jer su ostvarene velike uštede prilikom razvoja automobila.
Tada se isticalo da je SL namenjen ljudima koji žele kupe između modela W124 i W140. Šta više, od potonjeg je SL preuzeo mamutski 6,0-litarski V12 agregat.
Verovali ili ne, ali SL R129 se proizvodi sve do 2001. godine, i prodat je u nešto više od 210.000 primeraka.
Honda/Acura NSX
Daleke ’89. godine na Salonu automobila u Čikagu, Honda je predstavila svoj model NSX. Zapravo, ne Honda već Acura, specijalno stvoren brend za američko tržište koji je bio pod okriljem japanske marke.
Acura se tada hvalila da je u razvoju automobila učestvovao legendarni Ajrton Sena, a jedna od odlika vozila bila je karoserija koja je bila potpuno izrađena od aluminijuma čime je NSX postao prvi serijski automobil sa takvom karoserijom.
Cilj Japanaca bio je da svrgnu Ferrari sa trona. Osim toga, želeli su da to urade na posebno impresivan način, tako što će koristiti agregate koji imaju dva cilindra manje od onih iz Scuderije. Tako je NSX koristio atmosferski V6 motor.
Ovaj automobil proizvodio se sve do 2005. godine i napravljeno je više od 15.000 primeraka.
Mazda MX-5 Miata
Još jedan legendarni automobil iz zemlje sa Dalekog istoka. Kao i Acura NSX, i Miata je svoju premijeru imala prvo u SAD i to na istom Salonu automobila u Čikagu.
Kada je predstaljen ovaj Mazdin roudster, malo je ljudi verovalo da će postati ubedljivo najprodavaniji kabriolet na svetu, kao i da će dobiti neverovatan, kultni status među tjunerskim kućama.
Mazda je te 1989. godine isticala da je MX-5 Miata stvorena u duhu Jinba Ittai filozofije koja je preuzeta iz tradicionalnog japanskog streličarstva na konju. Podrazumevalo se da su jahač i konj „kao jedno“, te je ovaj stav pretočen u vezu vozača i automobila.
Godine su prolazile, ali MX-5 nikako da izađe iz mode, nadajmo se da nikada ni neće.
Nissan Skyline GT-R R32
Prvi Skyline GT-R R32 sa pogonom na obe osovine takođe je lansiran 1989. godine. Nissan je ovaj automobil zamislio kao aduta u trkačkoj A grupi i inicijalno je trebalo da ima pogon samo na zadnje točkove.
No, kada su razvojni inženjeri nakon jednog eksperimenta uvideli prednosti prenošenja snage na sva četiri točka odlučeno je da ovaj sistem bude zadržan i za serijski model.
Nissan Skyline GT-R R32 pogonio je twin-turbo agregat sa šest redno postavljenih cilindara radne zapremine 2,6 litara. Razvijao je 280 ks i 353 Nm, što mu je uz masu od 1.400 kilograma omogućavalo odlične perfromanse za to doba.
Sprint do 100 km/h završavao je za 5,6 sekundi, dok je maksimalna brzina iznosila visokih 250 km/h.
Nissan Skyline GT-R R32 bio je u proizvodnji od februara 1989. godine do novembra 1995. godine. U ovom kratkom periodu prodat je u 43.937 primeraka.
Priredio Đorđe Platiša
(23180)
Ovakav SL sam vozio, negde početkom 90-ih. A u ovakvoj osmici samo beloj beše upucan Gospodin Majmun..?
Mislim da je ipak bila žuta osmica
Možda je imao i žutu, ali svakako je „njegov“ bio i beli 850 CSI https://www.kazaljka.net/magazin/specijal/12/05/2019/cuveni-kriminalac-goran-vukovic-majmun-svracao-u-novopazarski-hotel-vrbak/
To (bar njemu) sad svakako više nije bitno..
Kad se pojavio ovaj BMW mislio sam na prvu da se radi o Ferariju ali su me pokolebali bubrezi i propeler znak.Pa još ga dizanirao Japanac, nisam mogao doći sebi.Za crvenu Hondu NSX sam bio ubijeđen da je Ferari, ali propetog konjića nigdje nije bilo samo znak“H“.Kakva Honda, bio sam dijete i zanijemio sam od uzbuđenje.?
NSX. Definitivno. Po meni.
A đe je tu Disco (Land Rover Discovery)… Isto tako predstavljen 1989, treći model uopšte za kompaniju nakon originalnog 90 / 110 i Range Rovera.
https://en.wikipedia.org/wiki/Land_Rover_Discovery
Nissan R,32 ♥️?♥️?♥️ bomba
Nesudjeni Mustang sa prednjom vucom takodje poznat kao Ford Probe. Takodje je debitovao 1989.
I Opel je probao nešto slično te godine samo ga pokolebala korozija. Setimo se Opel Calibre. Ipak je od svih njih bila najčešća na našim putevima.
Ja ssm imao nisan 200 sx 1.8 turbo
Za to vreme je taj auto bio daleko ispred svih po svim pitanjima.
И да ја додам нешто:
1.Ferrari mondial T
2.Ferrari 348
3.LANCIA DELTA HF integrale 16v
4.PORSCHE 911 “964”
5.ALPINA “E34” B10 bi-turbo
6.CITROEN XM