U razgovoru s novinarima izdanja Republican East, Karlos Tavarez je kritikovao buduću evropsku regulativu koja je doneta „nakon prevara počinjenih od strane nemačkih proizvođača“. Iako jeste, šef PSA grupe nije ni imao potrebe da imenuje germanske kompanije lupeškog mentaliteta, sami su se prepoznali, a može se zaključiti da je harizmatični Portugalac prebacio i Fiatu, to jest kompaniji s kojom upravo formira poslovnu bračnu zajednicu.
U mnogim prilikama se Tavarez dokazao kao osoba koja se ne libi da iskreno iskaže svoje mišljenje. Tako je u ovom razgovoru s novinarima izneo i niz kritika na račun buduće evropske regulative na temu emisija štetnog ugljen-dioksida koja između ostalog predviđa i drakonske kazne za najveće zagađivače iz automobilske industrije.
Šef galskog konglomerata je spokojan u vezi sudbine kompanije kojom upravlja: „MI ćemo beskompromisno poštovati veoma oštre ciljeve koje je uvela Evropska unija, jer mi pripadamo društvu u kojem poslujemo i stoga klimatske ciljeve smatramo vrhunskim“.
Stvari su se za Francuze dodatno iskomplikovale preuzimanjem Opela koji je bio sve, samo ne podesna marka za savladavanja striktnih emisionih ciljeva. Francuska grupa računa na prodajni uspeh svojih električnih i plug-in hibridnih modela, čije isporuke započinju za koji mesec, kako bi izbegla sanckije. Takođe, PSA se dodatno uzda i u unapređenja modela koje pokreću termički, konvencionalni motori.
Karlos Tavarez je naglasio „da neke druge kompanije ne idu istim putem, već radije odvajaju novac iz redovnog poslovanja kako bi ga preneli na račun drugih entiteta koji imaju velike emisione kredite i na taj način okajali klimatske grehe.“
Ovde ne treba biti naročiti mudrac da bi se povezalo da Portugalac misli na Fiat i njegov transfer novca ka Tesli, kako bi se formirao takozvani emisioni savez u kom bi se uprosečile emisije proizvodne flote oba proizvođača, kao da je jedan veliki konglomerat u pitanju. Vlasti su to dozvolile kako bi firme poput američke Tesle mogle da uberu dodatne fondove od ekološki bezobzirnih sistema, kakvim se FCA grupa nedvojbeno pokazala.
Poslovni lider smatra da su odluke koje su doneli evropski organi usledile „pod ozbiljnim uticajem emocija i pod jasnim pritiskom javnog mnenja“. On nije oklevao ni da imenuje crnu ovcu automobilske industrije. Svima znano ime: Volkswagen.
Izvršni direktor je rekao sledeće s tim u vezi: „Zbog prevare dobro poznatog nemačkog proizvošača, svi mi ostali se suočavamo s tretmanom kao da smo gangsteri, Bože me oprosti. Od trenutka otkrivanja prevare, evropski zvaničnici ne obraćaju pažnju na naše stavove i naše priče koje pokušavamo da im približimo pre donošenja odluka„.
Oni koji prate zbivanja u industriji, sigurno se sećaju istupa Tavareza u Frankfurtu pre oko 26 meseci, a koji se odnosio na (prisilno) usvajanje koncepta elektromobilnosti.
„Ogromna je opasnost sakrivena u želji da se elektromobili uvedu (pre)brzo. Ukoliko to uradimo s manjkom koordinisanih akcija, doći ćemo u situaciju da proizvođači uzaludno nude baterijske modele koji kupcima nisu zanimljivi jer su svesni da nije razvijana infrastruktura, to jest mreža punjača“.
Sa naše strane ostaje jedino da ponovimo kako je milina čitati o stavovima i načinima na koji ih iznose vodeći ljudi današnje automobilske industrije.
AutoRepublika
(1243)