Spiegel: Zašto nema više automobila na vodonik u Nemačkoj?
Nemački Spiegel objašnjava zbog čega nema više automobila koji koriste gorivne ćelije u toj zemlji.
Vozila koja upotrebljavaju gorivne ćelije su tiha, ne emituju štetne gasove, mogu se dopuniti „gorivom“ za svega nekoliko minuta, a pružaju ekonomičnost dizel modela. Sve zvuči fantastično, pa zašto ih onda nema više?
Od početka ove godine Savezna uprava za motorna vozila u Nemačkoj je registrovala 392 automobila koji koriste vodonik kao pogonsko gorivo. Za to vreme se u Nemačkoj prodalo 83.175 električnih automobila. Spiegel ne navodi da li su u pitanju isključivo električni modeli, ili su u tu cifru uračunati i hibridi, mada bismo pre rekli da su ubrojeni i potonji.
Zašto je vodonik propao kao gorivo? Nemci daju nekoliko razloga.
1. Nema dovoljno razvijene infrastrukture
Glavni problem jeste nedostatak odgovarajućih pumpi za vodonik. U Nemačkoj ih ima nedovoljno – svega 71, a do kraja godine bi trebalo da ih bude 100. Ipak, procene kažu da ukoliko postoji težnja da se vodonik popularizuje kao gorivo u toj zemlji, potrebno je da postoji najmanje 1.000 stanica za punjenje. Naspram toga, u Nemačkoj trenutno funkcioniše više od 17.000 javnih punjača za električne automobile. Uz to, takva vozila mogu se puniti i kod kuće, što im daje prednost nad modelima koji koriste vodonik.
2. Takvi automobili su preskupi za fizička lica
Spiegel navodi da je prosečna cena automobila koji koristi gorivne ćelije u Nemačkoj između 70.000 i 80.000 evra. Ovakav cenovni rang van domašaja je velikoj broja fizičkih lica, i osim toga nije u okviru vladinih subvencija za „zelene automobile“. Subvencije važe samo za modele koji koštaju do 60.000 evra. Spiegel ističe primer Mercedesovog GLC-a koji koristi gorivne ćelije te tvrdi da marka iz Štutgarta nudi vozilo na lizing uz mesečnu ratu od 800 evra.
3. Vodonik je skuplji od električne energije
Nemački dnevni list spominje da je potrebno mnogo električne energije kako bi se od vode dobio vodonik, te da je sam vodonik niske efikasnosti. Spiegel ističe da će Toyota Mirai za 100 km potrošiti na gorivo 9,5 evra, dok će Tesla Model 3 za istu deonicu utrošiti 4 evra.
4. Proizvođači oklevaju
Evropske marke, odnosno pre svega nemačke, ne veruju u budućnost ovakvih vozila. VW tvrdi da gorivne ćelije neće biti dostupne „po razumnim cenama“ do sredine naredne decenije. Sličan stav dele i Audi i BMW koji iako i sami testiraju automobile koji koriste vodonik za gorivo nemaju takav model u serijskoj proizvodnji, niti u najavi da će proizvoditi nešto slično.
Mercedes nudi već navedeni GLC u varijanta koja koristi gorivne ćelije. S druge strane, azijski brendovi imaju više poverenja u vodonik kao gorivo. Spiegel navodi kao primere Toyotu Mirai i Hyundai Nexo.
5. Koka ili jaje?
Nemački dnevni list zaključuje da je ovo situacija slična onoj „šta je starije, koka ili jaje?“ Ako nema odgovarajuće infrastrukture, ljudi neće kupovati automobile koji koriste gorivne ćelije. Ako je ima, potrošači će se lakše odlučivati na kupovinu takvog tipa automobila. Ipak, izgradnja je poprilično skupa i trenutno neisplativa.
Izvor: Spiegel
AutoRepublika
(728)
Zamalo danas da kaparisem Mirai. Sreca pa sam pre toga ovo procitao?