Krosover manija je zavladala svetom poslednjih godina, i to nije moguće promeniti preko noći. Više puta smo ukazivali na prednosti limuzina u odnosu na SUV modele, a jedan od nedostataka vozila sa povišenom pozicijom sedenja, i sledstveno višim klirensom, jeste visok centar gravitacije.
Visok centar gravitacije, u kombinaciji sa višom masom vozila jeste bitan remetilački, narušavajući faktor vozne dinamike, uprkos tome što visok klirens donosi i neke prednosti, posebno u vožnji po nepristupačnim terenima.
Ipak, savremena tehnologija je ponudila jedno rešenje koje je svima nama znano a koje se naziva “elektronska kontrola stabilnosti”, ili u narodu poznatije kao ESP. Kolika je važnost posedovanja ovog sistema bezbednosti na automobilu, možda je najbolje ilustrovao specijalizovani meksički medij Autologia. Glavni (neslavni) glumac ovom prilikom je Nissan Kicks.
Kao što nekada proizvođači imaju taj običaj, na nedovljno razvijenim tržištima, iz ponude osnovne opreme izostavljaju čak i važne bezbedonosne sisteme, kakav ESP svakako jeste. Takav je slučaj upravo sa ponudom modela Nissan Kicks, na tržištu Meksika.
Kolege sa portala Autologia su sproveli test “severnog jelena” upravo na tom modelu. Mnoga poznata imena automobilske industrije su se debelo obrukali na ovom ispitu. Setimo se samo Mercedesove A klase, s kraja prošlog veka. Najsvežiji je primer dala Toyota Hilux iz 2016. godine.
Predlažemo vam da, ukoliko ste nestrpljivi da odgledate uvodni deo, odmah “premotate” video klip na 9:00, kako biste videli opasno ponašanje Kicksa koji nema aktiviran system za elektronsku kontrolu bezbednosti. Jasno je koliko je ovo bila opasna situacija, a osećanja vozača ćete pročitati sa njegovog lica.
Da dodamo da su rezultati identičnog testa modela Nissan Kicks, ali sa aktiviranim sistemom ESP, prošli potpuno bez problema.
(398)