Renault i Nissan Motor su sebi dali rok od dve godine za potencijalno spajanje ili pronalaženje alternativnog rešenja koje bi unapredilo partnerstvo, kažu izvori bliski dešavanjima.
Solucija koja bi zacementirala veze između francuske i japanske kompanije bi trebalo da bude ostvarena pre nego što predsednik obe firme, Karlos Gon, istupi sa pozicije CEO-a u Renaultu, 2022. godine. Lica koja su omogućila ovu informaciju su želela da ostanu anonimna.
Gon, koji koji je trenutno pod četvorogodišnjim ugovorom kao šef Renaulta, prethodno je izjavio da bi mogao da istupi sa funkcije pre isteka mandata.
Inače, proizvođači su u pregovorima u vezi sa mogućim opcijama, uključujući formiranje nove holding kompanije i stavljanje Renaulta i Nissana pod isti krov.
Bloomberg News je izvestio u martu da su Renault i Nissan u pregovorima oko spajanja u jedan entitet, što je potez koji bi mogao da im pomogne da bolje iskoriste resurse, koji su preko potrebni zbog ulaska u eru elektrifikacije vozila i autonomne vožnje.
Gon je od tada malo spustio očekivanja vezana za brz dogovor između dve kompanije, rekavši da je raspon neuspelih spajanja u industriji postao alarmantan.
„Alijansa u kontinuitetu preispituje opcije evolucije poslovanja“, saopštio je Džonatan Adašek, portparol Renault-Nissan-Mitsubishi alijanse u e-mailu. „Nema promena u našoj operativnoj i akcionarskoj strukturi, nema utvrđenih rokova za tako nešto.“
Predstavnici Nissana i Renaulta su odbili da komentarišu.
Gon, koji je takođe predsednik Mitsubishi Motorsa, rekao je prošlog meseca da japanski proizvođači u okviru alijanse, neće biti preuzeti od strane Renaulta. Postoje brojni načini da se održi Nissanova alijansa sa Renaultom i Mitsubishijem, dodao je on. Francuska kompanija poseduje 43,4 odsto Nissana, dok Japanci kontrolišu 15 odsto Renaulta. Takođe, Nissan poseduje 34 odsto Mitsubishija.
Jedna od mogućnosti bi bila da se formira sedište u Londonu ili Holandiji, gde „transatlantski“ konglomerat, Fiat Chrysler Automobiles ima svoj korporativni centar, izvestio je Bloomberg. U isto vreme, FCA je zadržao sedišta u Italiji i SAD.
Francusko-japansko partnerstvo ima prilično složenu strukturu, s tim što Renault ima veliki glasački udeo u Nissanu, koji s druge strane nema glasačka prava u manjem francuskom partneru. U 2016., Gon je pripojio Mitsubishi alijansi, nakon što je kompanija uhvaćena u falsifikovanju nominalne procene prosečne potrošnje na nekoliko modela.
2002., dve kompanije su formirale Renault-Nissan B.V., zajednički poduhvat, uspostavljen po holandskom pravu, u kojem Renault i Nissan imaju podjednak udeo. Ova kompanija je odgovorna za strateško upravljanje alijansom.
Izvor: Bloomberg
(195)
Znam dobro jednu firmu koja je bila treća u svijetu u svom poslu,a bavila se svim i svačim i onda zbog nevjerovatnih Plata koje su davali uhljebima kojih se nakotilo a zovu se menadžeri , raznih afera oko mita i korupcije, propala i biješe kupljena od strane konkurenta. Sta novi vlasnik radi? Prvo priča radnicima kojih sada ima oko 140 000, da je spoj savrsena,kompatibilan Itd,dakle priča bajka a u zbilji radi na rekonstrukciji tj otpuštanju radnika i uništavanju svega sto ne donosi profit.Doslovno uništavanju. Kako je riječ o novoj firmi,stara pravila ne vrijede, nema procesa , ljudi se otpuštaju… Pročitaj više »