Automobilska industrija prolazi kroz velike promene, i neće se baš svi aktuelni proizvođači lako prilagoditi na nove tržišne i tehnološke uslove.
U prethodnih desetak godina nestala su neka velika automobilska imena. Nema više Saaba, Pontiaca, Hummera, a i mnogi drugi trenutno se suočavaju sa velikim izazovima. Za neke marke je teško da pronađu svoje mesto na tržištu, izmenjene okolnosti, pre svega novi i drugačiji „ukus“ kupaca diktiraju potražnju, one kompanije koje nisu sposobne da se prilagode i ponude odgovarajuće modele suočavaju se sa ozbiljnom krizom.
Svemu je naravno doprinela i SUV manija koja vlada na globalnom nivou u prethodnih desetak godina. Oni proizvođači koji nemaju „terenski pedigre“ teško su se prilagodili novim uslovima, zbog čega trpe štetu u finansijskom smislu.
Sledeći automobilski proizvođači su praktično na rubu opstanka.
1. Lancia
Sporno je da li je Lancia najveće ime na ovom spisku, ali je ova marka neobično draga svim pravim ljubiteljima automobilizma. Poreklo ljubavi i strasti ka Lancijinim modelima polazi od šezdesetih i sedamdesetih godina, kada je italijanski proizvođač zaređao velike uspehe na reli takmičenjima širom sveta.
Lancia je važila za proizvođača performantnih automobila, ali sa karakterističnim, dopadljivim italijanskim dizajnom. Kako je i zašto došlo do propadanja ove marke ostaje delimično pod velom tajne. Jasno je da je ogroman uticaj na sve lošiju prodaju i zanemarivanje brenda i istorije Lancije imao patron Fiat. Loše kombinacije rukovodstva Fiata sa Chryslerom sa početka trećeg milenijuma uzele su veliki danak imenu Lancia.
Danas, ova marka prodaje samo jedan model, i to samo u Italiji. Na poslednjem izveštaju FCA grupe koje je dao Serđo Markione, govorilo se o tome da je akcenat za tu grupaciju na brendovima Alfa Romeo, Jeep i Maserati. O Lanciji nije bilo ni reči. Po svemu sudeći kraj ove marke predviđen je za 2022. godinu kada će se okončati proizvodnja aktuelnog Modela Ypsilon.
Eventualni spas mogao bi biti prelazak u ruke drugog vlasnika, a kao mogući kupci spominjali su se VW grupa, Geely, ali i indijska Tata.
2. Chrysler
Još jedno veliko ime na ovoj listi. Nažalost, svetska ekonomska kriza koja je pre jednu dekadu snažno pogodila Chrysler, ali i loš „brak“ sa Daimlerom naneli su štetu ovoj kompaniji.
Stvaranjem FCA grupe verovalo se da će Chrylser ipak uspeti da se vrati na stare staze slave, ali do toga nije došlo. Danas, Chrysler u ponudi ima samo dva modela: zastareli sedan pod imenom 300 i MPV Pacifica. Potonji ima dobru prodaju u Severnoj Americi, i obezbedio je postojanje Chrysleru najmanje do 2022. godine kada će biti odlučena konačna sudbina ovog brenda.
Chrysler postoji od 1925. godine.
3. Smart
Smart je relativno mlad proizvođač automobila, ali je od samog početka u velikim finansijskim problemima. Nakon što je Daimler bio praktično prisiljen da preuzme upravljanje ovom markom, u Smart su se slile milijarde evra kako bi se ovaj brend „zahuktao“. Suštinski, bez obzira na velika ulaganja, Smart nikada nije ostvario očekivani rezultat.
Zapravo, desilo se potpuno suprotno. Smart je veliki gubitaš i rak-rana Daimlera. Već dugo se govori o tome da je jedina prepreka za prodaju Smarta jak uticaj nemačkih radničkih sindikata.
Ove godine, dugogodišnja izvršna direktorka ove kompanije podnela je ostavku jer nije uspela da dovede marku do boljih tržišnih rezultata. Daimlerov plan je trenutno da Smart pretvori u potpuno električni brend, ali s obzirom na to da su Nemci na pragu velike finansijske kazne usred novog skandala sa dizel motorima, sasvim je moguće da će Smart biti prodat.
Kao jedan od glavnih razloga zašto Smart do sada nije ostvario bolji komercijalni uspeh navodi se loš plasman u SAD, ali i sve manja prodaja u Evropi.
4. Tesla
Za neupućene veliko iznenađenje na ovoj listi, za one koji prate automobilsku industriju svakodnevno, bankrot Tesle je sve bliži. Naravno, ukoliko to neko spomene Ilonu Masku, milijarder na to odmahuje rukom i podsmeva se, ali činjenice govore drugačije.
Kompanija Tesla od svog osnivanja nikada nije završila godinu „u plusu“. Novac koji Mask troši nije njegov, već investitora koji polako gube strpljenje. Automobil koji je trebalo da donese Tesli neophodan profit, Model 3, je u ogromnim problemima.
Ne samo što je Tesla tek sada uspela da stigne na zacrtani plasman od 5.000 primeraka Modela 3 nedeljno, već su tu i problemi pouzdanosti ovog automobila, ali i jedna druga nedaća koju mnogi olako zanemare.
Kada su Ilon Mask i Tesla započeli sa prodajom električnih automobil konkurencije nije bilo ni na vidiku. Danas, gotovo svi veliki proizvođači imaju u ponudi električne modele. Velike grupacije stvaraju posebne marke ovakvih vozila, a na tom polju je i velika ofanziva sa Dalekog istoka, sve pod dirigentskom palicom Kine.
Usred finansijskih problema, kompanija Tesla bila je primorana da otpusti čak 9% radnika. Na štetu Tesli ide i niz saobraćajnih nesreća koje su imale smrtne ishode, a dokazano je da je bio upaljen hvaljeni „autopilot“ ove kompanije.
Dakle, konkurencija na polju električnih automobila je sve veća, a pritisak na Teslu sve snažniji. Da je proizvodnja Modela 3 tekla po planu, Mask je mogao računati na tzv. „pionirsku rentu“, ovako, jedino je izvesna glavobolja za milijardera.
5. Dodge
Početkom godine pojavile su se glasine da će FCA ugasiti Dodge, ali je Serđo Markione na predstavljanju petogodišnjeg plana za ovu grupaciju demantovao tračeve i najavio da će američki brend opstati.
Pomenuta marka prodavaće se u narednom periodu samo u zemljama NAFTA, bez ikakve mogućnosti za povratak na globalni nivo. Jednostavno čelnici FCA fokusiraju snage američkih marki u okviru grupacije na SUV i pikap modele, što se najbolje može videti kroz odlične rezultate koje postižu Jeep i RAM.
Dodge je prošle godine ukinuo fantastični model Viper, a trenutno, FCA vidi ovu marku kao proizvođača performantnih modela. Okosnica ponude trebalo bi da bude iz redova muscle cars automobila.
Ipak, postavlja se pitanje šta će biti sa Dodgeom nakon 2022/2023. godine. Nije predstavljen plan investicija za ovu kompaniju, a prema najavama Markionea čak 75% planiranih investicija u okviru FCA grupe do naznačenog datuma otpada na Alfa Romeo, Maserati i Jeep. Dakle, drugim delovima grupacije ostaju samo „mrvice sa stola“.
A tu spadaju Fiat, Lancia, Chrysler i Dodge.
Rezime
Dakle, kao što se da videti iz priloženog, pet velikih proizvođača automobila „vise“ nad provalijom. Potencijalnih rešenja za probleme svih nabrojanih je mnogo, ali je pitanje koliko su uprave pomenutih marki sposobne, da li postoji racionalan razlog za spasavanje i mogu li se prilagoditi novim tržišnim uslovima.
Čini se da bi u ovom trenutku nestanak Lancije i Chryslera prošao sa najmanje buke, jer su oba brenda svedena na veoma malo modela u ponudi. Najveći bum izazvala bi propast Tesle, što bi verovatno dalo zamajac VW grupaciji da se nametne kao novi lider u svetu električnih automobila.
Smart je priča za sebe, i iako je gubitaš, pre će biti da će pronaći novog vlasnika nego da će potpuno nestati.
Đorđe Platiša
(769)