Dacia, ili možda je ispravnije reći Renault, izabrao je odličnu poslovnu strategiju. U stvari, Renault nije uradio ništa što do tog trenutka već nije bilo viđeno u drugim delatnostima. Aldi, Lidl, Ikea, Ryanair i Hotel F1 su primeri slične filozofije.
Dacia Sandaro je zabeležio nabolji rezultat, kada govorimo o prodaji u Evropi za prošlu godinu, fizičkim licima. Čak 250.000 primeraka ovog modela su pazarili kupci iz ove kategorije, koja pored fizičkih lica uključuje i prodaju do dva vozila malim kompanijama koje ih koriste za sopstvene potrebe.
Planovi matične francuske kompanije za rumunsku marku su vrlo ambiciozni. Cilj je da se početkom sledeće decenije, broj prodatih primeraka uveća sa prošlogodišnjih 650.000 na dva miliona komada.
Silvain Kursimo, marketing menadžer marke Dacia, na globalnom nivou, izjavio je sledeće: „Nije ovde pitanje niskih troškova, u pitanju je korektna percepcija očekivanja kupaca. Ljudi koji kupuju proizvode marke, ne traže da pazare nešto jeftino, oni žele i kvalitet, a ništa od toga nije razočaravajuće na našim modelima”.
„Fizička lica koja kupuju nove automobile ne slede trendove koje diktiraju kupci vozila iz poslovnog (biznis) sektora ili flotni operateri. Ako se osvrnemo na proteklih petnaest godina, lako ćemo da shvatimo da su automobili iz svih segmenata porasli za nekih 15 centimetara, da su oko 160 kilograma teži, 25 konjskih snaga moćniji, i da koštaju u proseku više od 8.000 evra. A upravo za taj novac, odnosno za 8.000 evra možete kupiti potpuno novi Sandero. Cela poenta je ponuditi atraktivan, kvalitetan automobil po najboljoj ceni. To je jedinstveni poslovni model u automobilskoj industriji.“
Tokom 1999. godine, tadašnji prvi čovek Renault grupe, Luj Švajcer je zaključio ugovor prema kome je francuski gigant kupio većinski udeo u kapitalu Dačije, koji je u svom posedu držala rumunska vlada. Cilj je bio da se razvije model koji bi kao nov koštao samo 5.000 evra, a koji bi se prodavao kao takav, svuda u svetu.
Takva filozofija nas je 2004. godine i dovela da lansiranja Logana. Od tada, marka je prodala 10 miliona vozila u 44 zemlje sveta, a pogoni su sada otvoreni i u Rusiji, Maroku, Turskoj, Indiji i Brazilu. Tokom 2017. godine, Dacia je prodala 655.000 primeraka vozila širom sveta. Neke od njih, pod Dacia oznakama dok je na pojedinim tržištima isto vozilo nosilo Renault logo.
Od doba kada je promovisan Logan, do današnjih dana, marka je lansirala više varijanti i novih modela. Uz Sandero i Duster, Kwid izrađen specijalno za tržište Indije i Južne Amerike, kao i Kaptur. Ne, nije slovna greška, radi se o prerađenoj verziji modela Renault Captur koja je prodavana uglavnom na tržištima Rusije i Indije.
(2214)
„Cela poenta je ponuditi atraktivan, kvalitetan automobil po najboljoj ceni. “
Najpre me zbunila ova izjava i upitah se kakve baš to realne veze ima sa dačijom (jer je ona nekada realno preskupa u svetlu svega što je sa nje „skinuto“ ), a onda videh da je to izjavio „Silvain Kursimo, marketing menadžer marke Dacia“ …
Pitanje za redakciju : mozete li u skorijoj buducnosti upriliciti neki test Dustera (npr 1,6 Sce), pa da vidimo sta se ima reci o nekoj novoj Daciji, i da se vidi da li je i koliko ista napredovala od doba prvog Logana? 🙂
Dragi Slavko, može naravno, što se nas tiče. Međutim, još uvek nismo naišli na zainteresovane, koji bi eventualno imali korist od tog rada koji je neophodno uložiti, da za isti i plate fer naknadu 🙂 I čitaoci zato što besplatno prate, kao i distributeri zato što nude mučenim novinarima test vozila zarad promocije i pospešenaja prodaje uz pokoji sendvič povremeno (bez sposobnosti istih za kritički osvrt) misle da nam čine usluge time što nam omogućavaju da radimo besplatno za njihov interes. To sve ludo, zar ne? 🙂
Istina, slazem se. 🙂
Inace, pitao sam iz ciste znatizelje. Pre neki dan slucajno pazario nesto u NS pored salona, pa svratio. Interesantno mi deluje, cak je sad i oprema prihvatljiva, pa reko’ da cujem jos neko misljenje, tipa „vredi li te pare“, „gde je u poredjenju sa konkurencijom“ itd…
Vozim službenu Dačiju Dokker sa finom opremom, kao auto za moj posao nije loš, ali kao privatno vozilo nikad ne bih uzeo taj brend. Nije to kvalitetan auto, kvalitetan je samo motor jer ga pravi Renault. Ne dao Bog da neko ima udes, skupljaće ga po putu.