Ukoliko se tržište Australije može smatrati reprezentativnim uzorkom za svetsku populaciju, onda se kineski proizvođači automobila moraju tretirati sa najvišim stepenom poštovanja.
Prodaja vozila proizvedenih u Kini, pri čemu se misli samo na kineske marke, porasla je za 64% u prvom kvartalu tekuće godine. Ukupno je prodato 1.727 ovih vozila.
Da bi se bolje razumeo ovaj podatak, potrebno je imati u vidu da je prodaja italijanskih marki iznosila 1.032 komada, dok su švedske marke morale da se zadovolje sa 940 prodatih primeraka, u istom periodu. Samo neznatno više je prodato autobomila francuskih proizvođača, i to ukupno 1.782 primeraka.
Vodeći izvoznici vozila na tržište Australije su: Japan (89.614), Tajland (77.746) i Koreja (42.934).
Što se tiče konkretnih marki, LDV koji predstavljava ćerka firmu (a ujedno i istoimeni brend), kompanije SAIC iz Šangaja, prodala je u prvom kvartalu impresivnih 1.257 primeraka, čime je po prodaji nadmašila etablirane marke: Škoda, Mini i Peugeot.
Još jedna marka nad kojom SAIC poseduje kontrolu, MG dodao je na “kineski” saldo još 252 vozila u prvom kvartalu.
Ipak, uprkos tome što je prodaja kineskih vozila na najvišim nivoima, ove godine, po svemu sudeći, neće biti probijen rekord iz 2012. godine, kada je na ovom tržištu plasirano 12.139 kineskih vozila (od čega se na nekada uspešne po prodaji Great Wall automobile, odnosilo 11.006 potpisanih kupoprodajnih ugovora).
(698)
Australijanci, neopterećeni predrasudama, ne bolujući od marki, uviđaju da kineski automobilu dostižu sve ostale proizvođače uz pristojno nižu cijenu.A mi Srbi, radije ćemo voziti neki VW Pasat star 10 godina sa „samo“ 500 000 km sakrivenih na satu nego novu Dačiu Logan.?E to se zove „paćeništvo“, robovanje veličini.
Možeš da stavljaš minuse do besvijesti ali 70% mog naroda će uraditi isto, izabraće popularno umjesto pouzdanog.
U Australiji živi oko 5-6% Kineza a ima i ostalih azijata te podatak može biti potpuno shvatljiv.