Na letu aviona Air France Airbus A380-800, registracioni broj F-HPJE, na liniji Pariz – Los Anđeles, desio se ozbiljan incident iznad Grenlanda, na oko 200 nautičkih milja jugoistočno od mesta Nuuk. Naime, na motoru broj četiri, sa desne strane na najdaljoj poziciji u odnosu na trup aviona, je otpao ventilator kao i metalni prsten na ulazu u motor. Prvo što je posada letilice uradila, kao odgovor na kriznu situaciju je spuštanje na nižu visinu leta, kao i preusmeravanje na mali kanadski aerodrom Gus Bej, koji čak nije ni predviđen za saobraćaj ovako velikih letilica, odnosno čija je pista jedva 389 metara duža od minimalne dužine neophodne za poletanje A380. Avion je bezbedno sleteo nakon provedena dva sata u vazduhu, sa ozbiljnim nedostatkom.
Putnici iz aviona su otkrili da je kvar na letilici uzrokovao značajnu buku i vibracije. Pregledom staze za sletanje, otkriveni su nedostaci koji su morali da budu otklonjeni pre samog sletanja aviona. Međutim, zbog nepripremljenosti ovako malog aerodroma, za manipulaciju ogromnom letilicom, odnosno zbog nedostatka pokretnih stepenica, putnici su ostali još dva sata zarobljeni u avionu. Air France je saopštio da je kompletna posada reagovala veoma profesionalno i da su situaciju prevazišli na najbolji mogući način. Objavljeno je, takođe, da su timovi stručnog osoblja poslati na mali kanadski aerodrom, kako bi pomogli putnicima da se preusmere na krajnju destinaciju, za koje namene je poslato više aviona iz baze, uključujući i Boeing 777. Jedan od korisnika društvene mreže Twitter je kamerom zabeležio trenutke sletanja letećeg džina na mali aerodrom: |
https://twitter.com/search?q=%23cbcnl
Podsetićemo da ovo nije prvi ozbiljan vazdušni incident u kojem je učestvovao najveći putnički avion na svetu A380, s obzirom da je 4. oktobra 2010. godine, na letu 32, avio kompanije Qantas, na motoru broj dva, proizvedenom od strane kompanije Rolce-Royce (Trent 900), zbog fabričke greške, došlo do dezintegracije delova koji su oštetili najvažnije sisteme za upravljanje avionom i izazvali i požar, koji se ugasio sam od sebe. Bezbedno sletanje ovog aviona se smatra jednim od najvećih čuda u istoriji moderne avijacije.
(354)