
Američka autoindustrija ne namerava da se u skorije vreme oprosti od motora V8 – čak ni korporacija Stellantis, iako pod jakim uticajem evropske ekološke politike, nije odustala od legendarnih motora HEMI s indeksom V8. U međuvremenu, General Motors priprema već šestu generaciju benzinskih V8 motora.
GM je prvi put najavio šestu generaciju agregata V8 u januaru 2023. godine: tada je saopšteno da će u razvoj i proizvodnju biti uloženo 854 miliona dolara, od čega je 579 miliona namenjeno fabrici motora Flint Engine Operations u gradu Flint (država Mičigen), dok je preostali iznos raspodeljen drugim GM-ovim preduzećima koja će proizvoditi komponente za nove motore.
Danas je General Motors najavio najveću jednokratnu investiciju u motorni pogon u sopstvenoj istoriji – 888 miliona dolara dobiće fabrika Tonawanda Propulsion u Bafalu, koja trenutno proizvodi širok spektar benzinskih motora, uključujući 6,2-litarski V8 motor LT2 sa donjim bregastim vratilom za Chevrolet Corvette Stingray i Chevrolet Corvette E-Ray. Prema saopštenju GM-a, proizvodnja V8 motora šeste generacije u ovoj fabrici počeće 2027. godine, a motori će se pretežno ugrađivati u velike SUV-ove i pikapove sa šasijom, poput budućih generacija Chevroleta Silverada, Chevroleta Tahoea/Suburbana, GMC-a Sierre, GMC-a Yukona i Cadillaca Escaladea.
Tehničke specifikacije šeste generacije V8 motora za sada se drže u tajnosti, ali iz GM-a obećavaju višu snagu, uz bolje ekološke karakteristike i nižu potrošnju goriva.
Dodajmo da je trenutno vrhunac GM-ove motorne tehnologije 5,5-litarski V8 biturbo motor LT7 sa 1.079 konjskih snaga, koji pokreće model Chevrolet Corvette ZR1.
AutoRepublika
(126)
„6,2-litarski V8 motor LT2 sa donjim bregastim vratilom“
Donje bregasto vratilo?
Kako to izgleda, taj motor?
„Donje bregasto vratilo“🤔Mislim da se taj pojam odnosi na staru OHV konstrukciju motora gdje je bregasta ventila smjestena u bloku sa strane i putem klackalica upravlja ventilima koji su u glavi motora.Stara skola.
Onda je taj američki V8 moderan koliko i motor Fiata 127 ili Juga 45 … 😀
To su pouzdane masine koje manjak konjskih snaga nadoknadjuju velikim kubikazama i ogromnim obrtnim momentom.Prelaze 500.000 km bez ikakvih vecih intervencija.
Pa amerima treba moment… I to imaju iz V8, a snaga im je prilično kontraproduktivna jer su ograničenja niska i stroga (ja čuo tako, nikad nisam bio tamo, a i opet mi se ne ide 😉), to vjerovatno i opisuje popularnost ovakvog rješenja
Bregasta je u sredini izmedju dva V-reda cilindara. Podize ventile pomocu sipki. Stara konstrukcija ali svrsishodna. Secam se price o motoru Corvette – imala je motor sa po dve bregaste u svakoj glavi. Zatim je iznenada doslo do promene – jedna centralna bregasta! Amerikanci su dosli do zakljucka da cela ta komplikacija sa 4 bregaste ne donosi veliku prednost, samo kosta. Kupci se nisu zalili!
ali osnovna prednost je sto bregasta preko metalnig sipki podize klackalice ventila mehanika a povezana je kratkim lancem sa radilicom , znaci nema istezanja lanca niti zupcastog kajisa, jako robusna konstrukcija, mana je sto takvi motori nepidnose velike obrtaje al su pouzdani i trajni.
Antonio Filosa ima italijanski pedigre, mozda ce da uvede u Stelantis V12 motore? 🙂