1. Home
  2. Life
  3. Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija
Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija

Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija

80
5
Podelite sa prijateljima:

Toyota Chemical Engineering je razvila novu tehnologiju reciklaže visokonaponskih baterija. Ovim procesom je moguće smanjiti emisiju CO₂ tokom reciklaže i povratiti veće količine sirovina, saopštila je Toyota u najnovijem izveštaju.

Sve veća upotreba elektrifikovanih vozila povećava potražnju za dragocenim sirovinama poput kobalta i litijuma. Kako su ti resursi ograničeni, reciklaža postaje sve važnija tema – ne samo zbog zaštite resursa, već i kao deo napora ka klimatskoj neutralnosti i uspostavljanju održive cirkularne ekonomije. U Evropi će proizvođači baterija od 2031. godine biti obavezni da koriste određeni procenat retkih metala dobijenih iz starih baterija.

Kod konvencionalnih metoda reciklaže, istrošene baterije se najpre spaljuju u posebnim postrojenjima, a zatim se iz njih izdvajaju i obrađuju pojedinačne sirovine. Međutim, tokom sagorevanja deo korisnih materijala se nepovratno gubi, a pritom nastaju i velike količine CO₂.

Da bi životni ciklus električnog automobila bio u potpunosti klimatski neutralan, sve emisije – od proizvodnje, preko upotrebe, pa do reciklaže – moraju biti uzete u obzir i postepeno smanjivane. Reciklaža baterija bez prethodnog sagorevanja bi mogla igrati ključnu ulogu u smanjenju emisija CO₂. Toyota je već sprovela obećavajuće testove u ovoj oblasti.

Toyota Chemical Engineering, ćerka-firma Toyote specijalizovana za industrijsku preradu otpada, još 2010. godine je razvila prvu tehnologiju reciklaže nikl-metal-hidridnih baterija (NiMH). Od tada se u postrojenju u Handa, u prefekturi Aiči u Japanu, sakupljaju i recikliraju baterije iz hibridnih vozila. Do sada se koristila standardna metoda sagorevanja, ali od jeseni 2023. kompanija istražuje novu tehnologiju.

Elektrolitna tečnost u baterijama, koja omogućava kretanje jona, lako je zapaljiva. Da bi se eliminisao rizik od požara tokom obrade, ova tečnost se prvo destiliše i ekstrahuje. Zatim se baterijske ćelije usitnjavaju, sortiraju i vraćaju u proizvodni proces. Povraćeni materijali uključuju velike komade aluminijuma ili gvožđa, kao i takozvanu crnu masu – prah koji sadrži različite metale. Ove sirovine se zatim šalju partnerskim kompanijama, gde se dalje prerađuju za proizvodnju novih baterija.

„Naravno, implementacija ovakvih novih procesa zahteva značajna investiciona sredstva“, kaže Jumi Otsuka, glavni direktor za održivost u Toyoti. „Ali ključno je posmatrati životni ciklus automobila u celini. Na primer, kod našeg mobilnog servisa Kinto, budući da sami upravljamo vozilima, lakše je obezbediti njihovu ponovnu upotrebu i reciklažu delova i materijala. Takođe, na ovaj način održavamo stalnu vezu sa našim korisnicima, što nam omogućava da im ponudimo dodatne usluge, poput nadogradnji i personalizacija. Zato šira cirkularna ekonomija ne samo da doprinosi smanjenju emisija CO₂, već otvara i nove poslovne mogućnost“.

AutoRepublika

(80)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
BB

Kakve su to visokonaponske baterije? Prva stvar, baterija je skup nekih elemenata, više ćelija međusobno povezanih (ili u drugim oblastima više artiljerijskih oruđa lini jednu bateriju ili nekoliko mašina tehnološkinpovezanih takođe čine bateriju, izraz nije isključivo vezan za elektriku). Pojedinačni elementi imaju napon od 3.7 V (nominalni napon, napunjena ćelija ima više a prazna manje) za Li-ion ćelije (ili članke) i 3.2 V za LFP tehnologiju, a to i nije neki „visok“ napon… Drugo, tehnologija spaljivanja je za mene novost, šta tu ima da se reciklira? Pepeo? Ja sam oduvijek, izgleda naivno, vjerovao da se prvo drobe baterije pa se… Pročitaj više »

s mile

Skoro bi vest o mercedesovoj fabrici za reciklažu baterija, a iz teksta i fotki se vidi da je zapravo pogon za mlevenje i separaciju sastava baterija. Od toga mora da se pođe. Mlevenje, odvajanje na metale, legure, plastiku, i dalja reciklaža.

Sve može da se reciklira, problem je u sakupljanju i odvajanju na frakcije/metale, legure itd. Lako se pretapa i dalje koristi

Matija

Kakva, bre, reciklaza??? Najnoviji predlog „naucnika“ je da se polovne baterije koriste za ogromne stacionarne akumulatore kao dopuna sistemu distribucije u spicevima potrosnje. Narednih 20-30 godina nece biti baterija za reciklazu. 🙂

s mile

da i pametni germani tj Audi se setio da reciklira baterije tako što ih izveze u afriku ili sl.. da služe kao baferi za struju u zemljama trećeg reda… pometno…pametno…i „ekološki“ za germane

Matija

Svabe su sasvim iznenada dosle do saznanja da ne mogu da prizvedu dovoljno struje pa da ce im za spiceve potrosnje biti potrebni akumulatori – polovne baterije, hiljade i hiljade tona u celoj Nemackoj!