1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: Kako ulepšati već veoma poželjan Fiat
Zanimljivost dana: Kako ulepšati već veoma poželjan Fiat

Zanimljivost dana: Kako ulepšati već veoma poželjan Fiat

477
8
Podelite sa prijateljima:

Model Fiat 850 je u svoje vreme bio jedan od najpoželjnijih malih automobila na svetu. Možda će takva tvrdnja na prvi pogled zvučati smešno, ali Italija je tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, imala verovatno najbolju ponudu pristupačnih vozila koje ste mogli da vozite kroz uske gradske ulice i u tim uslovima i da ga parkirate.

Model 850 je zapravo bio evolucija modela 600 ili kako je kod nas poznatiji pod nadimkom Fića, a Fiat će da ponudi dosta konfiguracija. Najpopularnija je bila limuzina sa dvoje vrata, ali su postojali i kupe, roudster i kombi. Međutim, ako ste želeli da posedujete sigurno najlepšu verziju modela 850 u ponudi, onda ste se za pomoć morali obratiti firmi Moretti.

Ukoliko nikada niste čuli za ovu kompaniju, za tako nešto postoji opravdani razlog. Moretti je osnovao čovek po imenu Đovani Moreti i njegova firma će da posluje od 1925. do 1989. godine. U početku su se koncentrisali na komercijalna i električna vozila, ali će najbolji period Morettija u istoriji uslediti sredinom pedesetih godina, kada su počeli da prave lepše konfiguracije raznih Fiata, Maseratija i Alfi Romea.

Za našu priču je najbitniji model Fiat Moretti Sportiva i bio je dostupan u izložbeno-prodajnim salonima od 1967. do 1971. godine. Kao što smo spomenuli, Sportiva je delio platformu i mehaniku sa Fiatom s indeksom 850, ali je već na prvi pogled bilo jasno da je nešto specijalno u pitanju.

Ovaj sportista je debitovao na Salonu automobila u Torinu 1965. godine, a serijska proizvodnja je krenula dve godine kasnije. Za stil se postarao švajcarski dizajner Deni Bravard, koji je ranije radio za čuvenu italijansku kuću po imenu Ghia, a vremenom će da postane Morettijev glavni stilista.

Sportiva će da pozajmi pogon na zadnje točkove s modela po imenu 850, kao i njegov benzinac radne zapremine 843 kubika sa 47 konjskih snaga. Menjač je takođe bio Fiatov četvorostepeni manuelni, ogibljenje nezavisno, a kočnice su opredeljene kao doboši na sva četiri točka.

Ono po čemu su se 850 i Sportiva baš razlikovali je dizajn. Štaviše, teško je reći na prvi pogled da je zaista reč o istom automobilu. Iz nekih uglova je ličio na Fiat Dino Spider dizajniran od strane Pininfarine, a to se posebno odnosi na nos vozila i na način na koji je padao.

Međuosovinsko rastojanje je ostalo identičnih 2.027 milimetara, ali je Sportiva bila nešto duža od svog rođaka, zahvaljujući modifikacijama na račun felni. Masa vozila je skočila tek za deset kilograma na ukupno 680 „kila“. Spomenućemo da je Moretti u početku nudio samo kupe sa dva sedišta. Ponuda će kasnije biti proširena i kabrioletom sa dva sedišta, kao i kupeom sa zadnjim sedištima. Takođe je dodat i veći motor radne zapremine 982 kubika sa 61 konjskom snagom.

Moretti će da pravi Sportivu samo po naduržbi i po specijalnim željama mušterija. To znači da ne postoje dva identična primerka pošto je svaki automobil ručno sklapan. Ono što je takođe bilo zanimljivo jeste podatak da je Moretti mogao da ugradi i neke delove od strane Abartha.

Vrhunac ponude modela 850 je bilo izdanje OT 2000 Berlina Mostra sa 2,0-litarskim benzincem sa čak 209 konjskih snaga i maksimalnom brzinom od 252 km/h, ali ne postoje dokazi da je Moretti ikada ugradio takvu mehaniku u svoje čedo. Međutim, nije bila retkost da mušterije kasnije izaberu Abarthovu verziju spomenutog motora od 982 kubika, ali sa 75 umesto s fabričkom 61 konjskom snagom. Sportiva nikada nije reklamirana kao čistokrvni sportista, već kao automobil za uživanje u vožnji.

Neki izvori kažu da je fabriku napustilo oko 300 jedinica, ali je sam Đovani Moreti otklonio sve dileme kada je rekao da je napravljeno tek 40 primeraka. Veruje se da još uvek postoji tek pola te brojke, a vozilo sa priloženih fotografija je jedno od njih. Najređa od svih konfiguracija je ona koja se odnosi na rani kupe sa manjim od dva motora, a samim tim je i najvrednija.

Kao što smo spomenuli, Moretti je otišao u stečaj 1989. godine kada se tržište u potpunosti ohladilo od sličnih vozila, a njihovo poslednje delo je bilo na bazi modela nazvanog Uno. Možemo zaključiti da je velika šteta što sličnih korporacija više nema, a Moretti nas vraća u neka lepša vremena kada nije bilo bitno samo da što više vozila silazi s proizvodnih traka…

Zoran Tomasović

(477)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
BB

“ Sportiva nikada nije reklamirana kao čistokrvni sportista, već kao automobil za uživanje u vožnji.“
👌

Vrlo dobra definicija vozila… Čemu više ta roječ „sport“ na svakom koraku? Pretvorio se u svoju suprotnost…

Stvarno šteta što takve radionice više nisu moguće zbog visokih troškova razvoja, zbog raznih standarda i visokih serija…

To nam je „razvoj“ donio

Bungi

Odlican izgled, samo mu fali malo jaca mehanika.Pozadi ugraditi motor od 903 kubika, mjenjac od 850 bi trebao biti dovoljan.Komore ventila na glavi masinski polirati na CNC masini.Veci ventili.Ugraditi el.paljenje i ubrizgavanje.Uzduvnu granu montirati od inoksa, presvucenu keramikom po sistemu 1-3,2-4, u 1. Napred nezavisno vjesanje Abart sa antirolbarom, pozadi takodje Abarth.Amortizeribi opruge sa podesavanjem.Pozadi poluosovine sa homokinetickim zglobovima.Na sva 4 tocka disk kocnice.Rezervoar napred „hinaus“, pozadi 2 rezervoara ispod zadnjih sjedista od Peglice.Napred hladnjak od Fiata X1/9, sakrivena maska ispod branika za dovod svjezeg vazduha,2 cijevi od inoksa sredinom poda za rashladnu tecnost do motora pozadi i zadnji hladnjak… Pročitaj više »

s mile

Zaista prelep dizajn. Zao mi je sto je zavladala opsta SUVizacija. Nesto ovako u savremenoj tehnoligiji bi bilo veoma lepo voziti.

Roki

Fiat bi trebao pored novog 500 ujedno da oživi po istom principu 850 limuzinu sa dvoja vrata na bazi Fiata 500 u retro stilu. Fiat 500 bi imao tri cilindra, a Fiat 850 četiri cilindra motor. Oni bi bili dva ista automobila sa različitom karoserijom. I broj proizvedenih jedinica bi bio veći.

Matija

Sesdesete godine su u Evropi bile godine procvata autindustrije. Pored velikih proizvodjaca postojao je i veliki broj dizajnerskih kuca, narocito u Italiji, koje su na bazi velikoserijskih modela pravili svoje kreacije. Bilo je to srecno doba, kada je na ulicama Evrope bilo puno malih lepih automobila! Tehnicki propisi a najvise trka za profitom, unistili su ovaj srecni, sareni svet! Gornji auto pripada toj generaciji. Sigurno ste culi za Buggy, auto za plazu koji potice iz Kalifornije? A da li znate ko su njegovi uzori? Tvorac Buggya, Brus Mejers, „ukrao“ je ideju od Italijana! Italijanski modeli za plazu, bilo ih je… Pročitaj više »

Izmenjeno 2 dana pre od strane Matija
Laki

Početkom 80-tih me rodjak provozao u ovom “Buggy” autu.Vožnja sa vjetrom u kosi a pozadi zvuk boksera kao roj agresivnih pčela,idi begaj nezaboravno!😁

Matija

Dejan i ja pokusavamo da ozivimo ideju Buggya u obliku malih elektricnih automobila klase L7e. Idealna vozilca za turizam i sve one koji zele „vetar u kosi“! Jedan od primera – ovo je nasa vizija otvorenog Microlina. Mogucnosti su bezbrojne ali proizvodjaci su idejno prilicno ograniceni.

comment image

matori

Jeste stvar ukusa, ali meni je lepši original.