Izveštaj Tesle: Profit raste, troškovi proizvodnje automobila opadaju, investitori zbunjeni
Dana 10. oktobra, kompanija Tesla je predstavila prototipe robotaksija Cybercab bez volana i pedala, kao i potpuno autonomni autobus Robovan.
Prezentacija, održana u živopisnim dekoracijama filmskog studija Warner Bros, bila je veoma spektakularna, ali nakon nje cena akcija Tesle naglo je pala. Razlog je taj što ni Ilon Mask ni drugi predstavnici kompanije nisu objasnili na koji način planiraju da omoguće korišćenje potpuno autonomnih vozila na javnim putevima.
Masovna implementacija autopilota je nemoguća zbog nerešivih etičkih i pravnih prepreka na trenutnom nivou tehnološkog napretka. Iz istog razloga, teško je zamisliti i maloprodaju robota-pomoćnika Tesla Optimus, koji su na prezentaciji 10. oktobra plesali na diskoteci i služili piće gostima.
Danas su akcije Tesle ponovo porasle i vratile se približno na isti nivo na kojem su bile pre 10. oktobra. Rast je podstaknut dobrim finansijskim rezultatima kompanije za treći kvartal: neto dobit iznosila je 2,167 milijardi dolara (+16,9% u poređenju sa istim periodom prethodne godine), dok je prodaja električnih automobila porasla za 6,4%, dostigavši 462.890 vozila.
Još više je investitore obradovala najava kompanije o očekivanom rastu prodaje u 2025. godini. U izveštaju se takođe navodi da je trošak proizvodnje jednog automobila smanjen na 35.100 dolara zahvaljujući optimizaciji tehnoloških procesa (dodajemo da je i smanjenje broja zaposlenih tome doprinelo).
Ne znamo ni za jednog nezavisnog eksperta koji bi mogao argumentovano objasniti zašto je Teslina strategija oslanjanja na autopilot i robote opravdana. Dakle, kratkoročni uspesi ne negiraju dugoročnu problematičnu strategiju kompanije, što pomalo zbunjuje berzanske spekulante.
U razgovoru s investitorima, Ilon Mask je potvrdio da Tesla neće proizvoditi običan jeftini model od 25.000 dolara, jer bi proizvodnja takvog modela bila „glupa i besmislena“.
Time je potvrđeno da je informacija Reutersa iz aprila ove godine o zatvaranju projekta „Tesla za 25.000 dolara“ bila tačna, iako je Mask tada tvrdio da je to laž.
Na pitanje kada će konačno početi proizvodnja dugo očekivanog novog Tesle Roadstera, najavljenog još 2017. godine, Ilon Mask je dao dugačak odgovor, čija se suština može sažeti ovako: „Kada završimo rad na prioritetnijim projektima“.
To znači da novi Tesla Roadster najverovatnije neće stići u 2025. godini. Ipak, kompanija obećava neke nove i pristupačnije modele, ali bez dodatnih detalja.
Trenutno je značajan deo Teslinih resursa usmeren na razvoj autopilota i veštačke inteligencije za vozila i robote — to je polje koje iskreno zanima Ilona Maska i o kojem može pričati satima, ali bez veće veze sa sadašnjom realnošću. Sledeće godine Mask planira da pokrene komercijalnu upotrebu robotaksija u Kaliforniji i Teksasu, ali još uvek nije jasno kako tačno planira da to ostvari. Neispunjena obećanja Ilona Maska odavno su postala tema za šalu, ali on ipak uživa veliku dozu poverenja kao vizionar i generalno veoma uspešan preduzetnik.
AutoRepublika
(131)