Kao što već svi koji prate dešavanja u industriji znaju, Evropska Unija je početkom oktobra odobrila povećanje carina na električne automobile iz Kine sa osnovnih 10 na 27–45% (u zavisnosti od proizvođača) na period od pet godina, uz mogućnost daljeg produženja. Naravno, ova situacija nije odgovarala kineskoj vladi, koja je povećanje uvoznih carina nazvala nepravednim i zapretila kontramerama. Vlasti Kine su već odgovorile povećanjem carina na uvoz alkohola, a pod pretnjom su se našli i mesni i mlečni proizvodi iz Evrope.
Takođe se razmatra povećanje uvoznih carina na automobile sa velikim zapreminama motora sa unutrašnjim sagorevanjem: odluka još nije doneta, ali bi u budućnosti mogla ozbiljno pogoditi nemačke i italijanske proizvođače automobila. Ipak, moguće je da direktne kontramere neće ni biti potrebne, jer se kineski kupci već sami odriču evropskih automobila!
Statistika za treći kvartal prikazuje sumornu sliku za nemačke proizvođače automobila. Kompanija Volkswagen je zabeležila pad prodaje od 15%, dok je Porsche zabeležio pad od 19%. Potražnja za automobilima Mercedes-Benza pala je za 13%, dok je kod BMW-a ona naglo pala za čak 30%! Kineski kupci sve češće preferiraju automobile lokalnih kompanija u odnosu na nemačke. Ako je 2019. godine udeo nemačkih proizvođača na kineskom tržištu iznosio 25%, sada je taj udeo opao na 15%.
Razlog tome je što kinesko tržište ubrzanim tempom prelazi na električne automobile i punjive hibride. U septembru ove godine, njihova prodaja u Kini porasla je za čak 47,9% (u poređenju sa septembrom prošle godine), prvi put premašivši milion prodatih jedinica (ukupno 1,1 milion automobila za mesec dana!). Upravo u segmentu električnih automobila nemački automobilski sektor zaostaje, zauzimajući samo 10% ovog sektora kineskog tržišta. Električni automobili iz Kine nadmašuju svoje konkurente i po tehničkim karakteristikama i po funkcionalnosti, a najvažnije je da nude atraktivnije cene.
Nemačka automobilska industrija, međutim, nema alternativu beskonačnom kineskom tržištu, jer su Evropa i Severna Amerika već gotovo iscrpele potencijal za kvantitativni rast. Zbog toga su kompanije primorane ne samo da se uhvate u koštac sa kineskim proizvođačima, već i da pojačaju saradnju sa lokalnim firmama. Ipak, carine i zategnuti odnosi između Kine i Evropske Unije ne idu u prilog tome.
AutoRepublika
(361)
Suza mi suzu stiže
Neko reče sa se kinezi i dalje provlače po pricipu smanjivanja osnovne cene, na koju idu manje takse. Tako da i dalje dobijaju konkurentne cene u EU
To je noja pretpostavka… Mada i nije bez osnova 🙂
Nije samo tržište u pitanju, u pitanju je činjenica da veliki broj pojedinačnih komponenti za evropska vozila dolazi upravo iz „jeftine“ Kine, koja je sada sposobna da sama napravi čitav automobil i da ga kao paket puno jeftinije isporuči evropskom kupcu, nego što je to ijedna domaća kompanija sposobna…
Evropska autoindustrija može samo da opastane ako prihvati ulogu ravnopravnog partnera s Kinezima, nema više jahanja, mamuzanja i gledanja s visoka to vrijeme je prošlo sad treba sklopiti najbolji mogući dogovor oko podjele zarade s Kinezima inače odoše pod led…
Kinezima je dovoljno da podignu cene komponenti koje proizvode za EU, cime EU dobija jos skuplje vozilo. Manje konkurentno na trzistu.
Jesi li bio u novom salonu Chery u Banjaluci? Koliko vidim sad je kod Vidovića prodaja… A gdje im je VW program?
Pa Chery je Volkswagen na kineskom 🙂
„moguće je da direktne kontramere neće ni biti potrebne, jer se kineski kupci već sami odriču evropskih automobila!“
„Kineski kupci sve češće preferiraju automobile lokalnih kompanija u odnosu na nemačke.“
Električni automobili iz Kine nadmašuju svoje konkurente po:
– tehnickim karakteristikama
– softverima
– komforu i funkcionalnosti
– ceni
– modernom dizajnu – elegantan, sa perfektnim proporcijama i minimalisticki, dok je evropski dizajn pravi „barok“, preopterecen detaljima i sa pogresnim proporcijama.
Sve je jasno u nekoliko recenica. Samo, koliko vremena ce biti potrebno Evropljanima da to shvate? A tek koliko vremena ce im biti potrebno da nesto urade?
Pratim diskusije politicara i proizvodjaca – o gornjim argumentima niko ne govori, proizvodjaci se stide da priznaju da su Kinezi u svim parametrima bolji a politicari nemaju pojma o tome. Rezultat: govori se samo o ceni kineskih vozila a njihove cene uopste nisu damping vec su na nivou evropskih! Dalje, proizvodjaci u Nemackoj traze od vlade povoljnije uslove za proizvodnju – cene, porezi, doprinosi, itd. Ova jadikovka traje vec 2-3 godine. Nemacka vlada jos uvek nema nikakav program na ovu temu! Danas je Olaf Solc lakonski najavio: „razmotricemo situaciju“. Zemlja ludaka!