1. Home
  2. Testovi
  3. AR test: Peugeot e-3008 GT 210 KS
AR test: Peugeot e-3008 GT 210 KS
50

AR test: Peugeot e-3008 GT 210 KS

3.76K
50
Podelite sa prijateljima:

Strašni lav s baterijama

Treća generacia Peugeota 3008 u svakom pogledu distancira se od predhodnih, između ostalog po prvi put uvedena je 100 % električna izvedba, koja je otvorila put dvema hibridnim, slabijoj 1.2 Hybrid 48V 136 e-DCS6 i znatno performantnijoj PHEV 195 e-DCS7.

Kao što se moglo očekivati novi Peugeot 3008 predstavljen je javnosti početkom godine pokretan isključivo na struju, šta da se radi takva je tendencija!

Osim toga, ovo je kuriozitet treće generacije, do sada, ovaj bestseler francuskog proizvođača posedovao je raznorazne agregate, ne i 100 % električnu verziju. Logična evolucija, jer elektromobili su postali naša svakodnevnica (nadam se ne i budučnost), bez obzira na otpor mnogih vozača, koji i dalje imaju averziju prema ovoj tehnologiji.

No, malo po malo, elektromobili postaju sve napredniji, snažniji, uz autonomiju koja se može meriti s modelima pokretanim termičkim agregatima. Pre par meseci družio sam se s električnim Renaultom Scenicom (test u arhivi), koji se može pohvaliti s preko 600 km autonomije (nosilac titule Automobila godine u Evropi), dok je ovde predstavljen e-3008 homo(š)logiran na 527 km!

Na prvi pogled impresivan rezultat, koji je nažalost ostvarljiv samo prilikom gradske vožnje, nikakao na otvorenom putu i autoputu, gde je autonomija niža za 40-50 %! O tome detaljnije malo kasnije, vratimo se ovom atraktivnom Peugeotu, koji, verujte mi na reč, daleko bolje izgleda uživo nego li na fotografijama!

Gledano očima a ne kroz objektiv foto aparata, njegova „njuška“ deluje skladno i atraktivno, kao uostalom i čitavo vozilo. Recimo odmah, ni Peugeot nije odoleo zovu Muza, novi 3008 je nekakav SUV Coupe (Fastback), segment koji je danas veoma popularan! Na putu, lako se distancira od ostalih vozila, drugim rečima ne prolazi nezapaženo, daleko od toga!

Peugeot zapravo i nije imao izbora, iako je i predhodni 3008 imao odličan optički sklad, kao i ogroman komercijalni uspeh, okolnosti su se promenile. Naime, proizvođač „generalista“, kao što je to Peugeot, morao je ponuditi nešto, da kažemo novo i inovativno, drugačije od recimo nove Dacije Duster, sada veće i modernije u svakom pogledu, ali i dalje znatno jeftije, odnosno od specijalista za električna vozila kao što su Tesla i premijum proizvođači, se vernom i imućnom klijantelom.

Novi 3008 balansira tako između njih svojim orginalnim stilom, uz raznovrsnu ponudu agregata (ponuđeni više meseci nakon električnog), i sve to po relativno razumnoj ceni. Kojoj pitate? U Srbiji u trenutku pisanja nepoznatoj za električnu verziju, dok u Francuskoj ova iznosi 44.990 evra, bez uračunatih subvencija na koje elektromobili i dalje imaju pravo u pojedinim zemljama.

Kada se i ove uzmu u obzir ispada da se električni e-3008 cenom bezmalo izjednačio s osetno slabijim hibridom verzijom 1.2 48V 136 KS (u Francuskoj od 38.490 evra), što bi mu trebalo olakšati plasaman i put do srca kupaca koji i dalje oklevaju da kupe jedan elektromobil… Živi bili pa videli, vratimo se opet na izgled ovog Peugeota, po nepodeljenom mišljenju svih koji su ga videli uživo, deluje zaista atraktivno, čak i za mlade.

 

Par puta vidoh „klince“ koje se dohvatiše svojih smarfona kako bi ga uslikali, što je veoma pozitivan znak. Neću sada ulaziti u „sitna creva“, to jest detaljno opisivati njegove obline, tu su fotografije pa zaključite sami. Treba ipak reći da deluje impozantno, njegov gabarit je evoluirao, te je sada duži za 9 cm od predhodnog (4, 54 m), ujedno i širi za 6 cm i viši za 2 cm.

Samim tim deluje mi znatno masivnije od bivšeg, bez obzira na nazovi kupe forme. Naime, gledano iz profila jasno je da ima više lima nego li staklenih površina (neophodno zbog baterija u podu vozila), tako da mi deluje nekako „germanski“, što nije ni malo slučajno! Ne pomaže ni to što je zadnje staklo prilično položeno, onako usput nema na njemu brisača, što ometa vidljivost unazad po kiši i snegu. Spomenimo i točkove koji idu i do 20 cola, da bi slika bila potpuna.

Svemirski brod

Peugeot nas je već navikao da po otvaranju vrata bivšeg 3008, kao i kod drugih modela kuće, spontano ispustimo zvuk oduševljenja, ali kada se nađe u unutrašnjosti novog čovek prosto  zanemi. Dragi Bože pa ovo je pravi „Space Shuttle“ na točkovima, posebno ukoliko je noć te enterijer zablista punim sjajem! Ambijentalno osvetljenje po čitavoj širini komandne table proteže se na vrata i centralnu konzolu, dok „ekrančina“ dužine nekih 70 cm (21 inča) impresionira i formom i grafikom.

Nakačen je na komandnu tablu ali, kako se ne vide držači, deluje kao da lebdi, što samo pojačava opšti utisak. Ispod njega srećemo se opet s jednom vrstom ekrana nazvanom i-Toggles, inagurisanim kod novog Peugeota 308. Radi se zapravo o numeričkim komandama za određene funkcije, do kojih se stiže direktno.

Prednost u poređenju s mehaničkim komandama je što se ovde mogu personalizovati, dakle na vama je da izaberete one za koje smatrate da su vam najpotrebnije, s tim da ih je umesto pet, kao kod 308, ovde čak deset. Odmah pored njega, s leve strane, nalazi se sklopka automatskog menjača, identične forme kao kod ostalih modela grupacije Stellantis.

Nije dakle na konzoli između sedišta, što zahteva izvesno vreme za adapriranje, ruka ga mahinalno traži tamo gde smo navikli da bude. Reče mi redakcijski kolega „moron“ kako mu se rešenje ni malo ne sviđa, jer kada podesi sedište kako mu odgovara, ispada da mu je desna ruka nedovoljno dugačka, te sa mora nagnuti kako bi je dohvatio.

Ja nisam imao taj problem, možda i zato što su moje noge znatno kraće, tako da je sedište bliže komandnoj tabli… Elem, verujem da su se na ovakvo rešenje odlučili jer je centralna konzola između sedišta u 3008 drastično izmenjena, to jest nema širinu neophodnu za navedenu sklopku menjača.

Ova je sada na dva nivoa, deo prema vozaču je uzak i presvučen istom tkaninom kao naslon za lakat na vratima, dok je deo prema suvozaču znatno niži, gde pronalazimo poveći boks za odlaganje sitnica s poklopcem. Na tom višem delu smešteno je nekoliko mehaničkih komandi kao što su potenciometar za jačinu zvuka info-zabavnog sistema, „drive mode“ (sklopka za izbor jednog od tri programa funkcionisanja; Eco, Normal i Sport), prekidači za odmagljivanje vetrobranskog stakla i reciklažu vazduha…

Zavaljen u odobna sedišta presvučena pravom kožom (sve ređi slučaj) i sa svim električnim podešavanjim i masažom (vozačevo i suvozačevo), vozač može podesiti čak i bočne oslonce. Potpuno slučajno otkrih ovu funciju kada sam izabrao program Sport, vozač pre mene je očigledno personalizovao ovu funkciju sa širinoma naslona sedišta (suzi se), dakle podešava se po želji u zavisnosti od korpulencije vozača.

Ovaj se zaista prijatno oseća na svom radnom mestu s malim sportskim upravljačem u rukama, koji sada nimalo ne zaklanja pogled na instrument tablu. Ista poseduje promenjivu grafiku, ima tu svega, od razno raznih cifri pa do crteža, ovde je sve podređeno električnom funkionisanju.

Posve je moguće da postoje izvesne razlike kod male hibridne verzije 1.2 48V 136 KS, što ćemo proveriti uskoro prilikom test vožnje… Sve u svemu radno mesto vozača je uglavnom za pohvalu, što se odnosi i na praktični aspekt enterijera i kvalitet upotrebljenih materijala.

Pronađoh veoma malo tvrde plastike, čitav enetrijer obložen je mekanom i gore spomenutom sivom tkaninom. Svuda su i velike ostave i boksovi za odlaganje sitnica, kako to i priliči jednom porodičnom SUV-u.

Tako dođosmo i do sedišta pozadi, nalazim da je prostor za putnike prosečan u segmentu, iako je međuosvinsko rastojanje veće za 6 cm u poređenju s prethodnim 3008. Nije dakle nikakva referenca u segmentu (VW ID.4 i Hyundai Ioniq 5 su prostraniji ali i duži), ima ga međutim sasvim dovoljno za dve prosečno visoke osobe, čak i za glave, uprkos zakošenom zadnjem staklu.

„Caka“ je u tome što je ovo pomereno unazad, linija krova je padajuća tek nakon naslona za glave. Sama sedišta su udobna uz dobar nagib naslona, tako da se i putnici pozadi prijatno osećaju, posebno kada vozilo poseduje veliki panoramik krov (otvara se). Uz to klupa je podeljena u odnosu 40/20/40, tako da se kroz središnji deo lako mogu transportovati duži predmeti, a da to ne remeti raspoloživ prostor za dve osobe do vrata.

Bez obzira na vrstu pogona prtljažnik je identične zapremine, u konfiguraciji sa pet sedišta iznosi 520 lit, pa sve do 1.480 lit kada se obore nasloni. U voženom je predviđena polica koja ga deli po horizontali, zgodno kako bi se ispod nje složili kablovi za punjenje. Podrazumeva se da su u ovoj verziji peta vrata s električnom asistencijom i da se mogu otvoriti i kada su vam pune ruke, podvlačenjem stopala ispod branika.

Kome je kapacitet prtljažnika nedovoljan i ponekad mu zatrebaju još sva dopunska sedišta tu je veći brat 5008. Peugeot navodi zapreminu od 916 lit u konfiguraciji s pet sedišta, odnosno nekih 300 lit sa sedam putnika Dužina vozila iznosi 4,79 m (+ 25 cm), uz međuosovinsko ratojanje od 2,9 m (+16 cm). O njemu opširnije krajem oktobra, barem tako mi rekoše u pres centru Peugeota…

Za sada samo jedan elektromotor

Suprotno onom što sam mogao pročitati na pojedinim domaćim sajtovima, Peugeot e-3008 trenutno poseduje samo jednu električnu verziju od 210 KS. Evidentno, u planu su i snažnije od 230 i 320 KS, uz kapacitetniju bateriju od 98 kWh (oko 700 km autonomije) i s pogonom na sva četiri točka za snažniju verziju.

No za sada u cenovniku je samo ovde predstavljena verzija u paru sa baterijom od 72 kWh, koja je po WLTP normama dovoljna za više od 500 km autonomije (prosečna potrošnja), na šta bih ja rekao „malo morgen“… Dakle novi Peugeot e-3008 nije se poslužio kombinacijom, sada nam poznatom iz ostalih modela grupacije Stellantis (baterija 51 kWh i agregat od 156 KS), već je uz novu platformu inaugurisao i snažniji elektromotor i kapacitetniju bateriju, kineskog porekla (BYD), koja će krajem ove godine biti zamenjena francuskom (ACC), istog kapaciteta!

Dakle posve prosečna autonomija u poređenju sa sve brojnijim konkurentima tipa Tesla Model Y, VW ID.4, Renault Scenic, Kia EV6, što se odnosi i na brzinu punjenja. Na snažnim punjačima od 150 kWh i više (videh na benzinskim pumpama punjače i od 350 kWh) bateriji je porebno 30 minuta od 20-80 % kapaciteta.

No. šta to vredi kada ugrađeni punjač za jednosmernu struju u e-3008 može da podnese maksimalno 160 kW, i da brzina punjenja progresivno opada kako se baterija puni. Dakle, stadoh sa suprugom na jedan takav od 300 kWh, kada je nivo baterije iznosio nešto manje od 50 %, koji mi u prvim minutima pokaza snagu punjenja od 97,4 kW, da bi nakon 15 minuta ova opala na 52,3 kW (67 % kapaciteta baterije).

E da, ovo je poznata stvar, ukoliko u bateriji ima više energije sporije se puni, što se odnosi i na slabije punjače, kakve danas u Francuskoj pronalazimo na svakom ćosku. Obično su od 7,4; 11 i 22 kWh, kada punjenje traje između 2 i 7 časova, dok na kućnu utičnicu računajte i do 24h.

Inače ugrađen serijski punjač na naizmeničnu struju ima 11 kW, uz doplatu se dobija snažniji od 22 kW. Ukoliko više nije problem pronaći neki od navedenih punjača, znatno je diskutabilnija cena punjenja, kao što možete videti na fotografijama, snažni punjači su skupi, cena se trenutno kreće oko 0,6 evra za 1 kWh.

Ukoliko se zna da potrošnja ovog Peugeota na auto putu iznosi nekih 24 kWh (autonomija je tako ograničena na oko 300 km), ispada da za 100 pređenih kilometara jeste potrebno 14,4 evra, za šta se može kupiti 8 lit benzina po ceni od 1,8 evra, koliko ovaj trenutno košta na auto putu (važna stavka jer je gorivo na auto putu skuplje).

Ispada tako da je maltene skuplje voziti se na struju po ovoj ceni negoli na fosilno gorivo, no situacija se drastično menja u gradskoj i prigradskoj upotrebi, jer e-3008 u ovakvim okolnostima troši 12-13 kWh. Uz to cena struje na gradskim punjačima je niža, na jednom od 22 kWh, odmah pored moje kuće, iznosi za jedan sat 5,5 evra (plus 1 evro po satu za parkiranje, dakle 6,5 evra).

Opet dopunih bateriju s nekih 40 % na 90 %, što me je koštalo 17 evra. Dovoljno za oko 450 kilometara autonomije po gradu, gde jedan benzinac od oko 200 KS troši „ladno“ 12-13 lit, a dizelaš i do 10 lit! O punjenju kod kuće ne vredi govoriti, ono je ubedljivo najjeftinije, što nas opet navodi na zaključak kako je neophodno imati „profil“ kada se poželi jedan elektromobil, što će reči dvorište i kuću, odnosno parking gde se ovaj može puniti jeftino svake noći.

Za kraj samo podatak u vezi prosečne potrošnje, nakon jednosedmične vožnje i nekih 1.000 pređenih kilometara moja je iznosila 16,2 KWh. Toliko u vezi potrošnje i ekonomije, da vidimo kako se ponaša na putu ovaj električni lav…

Vrhunska udobnost

Verovali ili ne težina Peugeota e-2008 iznosi bez vozača bezmalo 2,2 tone, što će reći da 210 KS, koliko razvija njegov agregat u programu Sport, nije previše. OK, ubrzanja i međubrzanju su dobra (8,8 sec od 0-100 km/h), ali smo se kod elektromobila već navikli na bolje, što je uostalom slučaj kod mnogih konkurenata.

Pre par meseci voženi Renault Scenic 220 KS je osetno ubedljiviji na ovom polju (7,8 sec od 0-100 km/h), pre svega jer je lakši za čitavih 340 kg! No kako e-3008 poseduje još i režime Normal i Eco, računajte na još par desetina konjskih snaga manje kada se aktiviraju, što se i te kako oseća pod stopalom.

Šta tek reči ukoliko ga uporedimo s hibridnom verzijom 1.2 48V 136 KS, koja je lakša, pazite sad, za 535 kg! Na autoputu impresivna je tišina u vozilu, pre svega zahvaljujući odličnoj izolaciji kabinskog prostora, dok je udobnost vrhunska. Poseduje dvoslojna bočna stakla na prednjim vratima, kao i savršen hi-fi sistem Focal, koji pokriva i to malo šumova što je ostalo.

Ovaj 3008 je malo tvrđe trimovan nego što se moglo očekivati od jednog Peugeota, plus su tu ogromni točkovi, no sve to ne remeti opštu udobnost. Jednostavno zbog velike težine ogibljenje se moralo ukrutiti, tim bolje jer je tako u krivinama naginjanje vozila beznačajno. 3008 odiše dakle poverenjem, iako je jasno da je akcenat dat na udobnosti.

Mali upravljač prija u rukama i omogućava precizno upravljanje, dok je kod električne verzije, za razliku od male hibridne, pozadi multilink. Nema problema ni s performansama, ukoliko se poželi preticati 345 Nm obrtnog momenta poteraju ga od 80 do 120 km/h za samo 5,6 sec.

Pored upravljača kao i pre nalaze se dve manje ručice, ali u slučaju električne verzije ne služe za menjenje brzina, već se njima podešava nivo kočenja motorom. Predviđena su tri nivoa, prvi omogućava da se po podizanju stopala s gasa točkovi slobodno kotrljaju bez ikakvog otpora, dok je u drugom usporenje umereno i prilagođeno gradskoj vožnji.

Ukoliko se aktivira treći nivo, vozilo znatno snažnije koči, iako je upotreba kočnica i dalje neophodna kako bi se kompletno zaustavilo. Na auto putu isprobah sve sisteme za pomoć u vožnji, po meni funkcionišu bez greške, e-3008 poslušno ostaje u svoj traci i održava željenu brzinu i distancu s vozilom ispred.

U vožnji po uskim gradskim ulicama do izražaja dolazi velika širina od 1,9 m (bez retrovizora), toplo vam preporučujem opciju Vision 360°, kako bi se izbegla eventualna šteta i sačuvale osetljive crne lakirane felne od 20 cola.

To bi bilo manje više sve, ostaje nam još cena za naše tržište, koju domaći uvoznik krije kao zmija noge. Nema je na sajtu već je potrebno zatražiti, no ni tako je ne dobih… Elem, nekako saznah da početna cena za 1.2 Hybrid 48V 136 Allure iznosi 34.590 evra, dok za električnu ostaje tajna.

Navešću vam zato cenu u Francuskoj, isto tako završni nivo Allure e-3008 ovde košta 44.900 evra (bez uračunatih subvencija koje u Francuskoj iznose 4.000 evra), a voženi GT 2.000 evra više. Rekao bih ništa šokantno, štaviše uzevši u obzir navedene kvalitete i cene konkurenata, deluje mi povoljno.

Sve u svemu dopao mi se ovaj 3008, pre svega njegov stil i enterijer, manje autonomija i snaga. No kao što rekosmo uskoro će u ponudi biti većih i jačih baterija i agregata, ali ukoliko mene lično pitate pre bih posegnuo za blago hibridnom verzijom. Stvar ukusa ali i uslova, kao što više puta napomenuh u ranijim testovima elektromobila, nemam povoljnu situaciju za njih (stan na trećem spratu, neću valjda da spuštam produžni kabl kroz prozor), još manje finansijskih mogućnosti.

Za neke druge vozače koji ih poseduju, te su uz to mlađi i manje emotivno vezani za klasične motore SUS, kao što smo to mi „metuzalemi“, ovaj e-3008 je bez sumnje dobar izbor, bez obzira što je talentovanih konkurenata „k’o šaše“!

Tekst i slike: Perica Rajković

Peugeot e-3008 GT

Karoserija, dimenzije, masa

Tip: SUV
Vrata/Sedišta: 5/5
Spoljne dimenzije – dužina, širina, visina:  4,54 x 1,90 x 1,64 cm
Međuosovinsko rastojanje: 2.640 mm
Zapremina prtljažnika: 520 lit
Masa praznog vozila: 2.183 kg

Motor

Broj cilindara/tip motora: Sinhroni elektromotor
Zapremina:
Snaga: 210 KS
Maks. obrtni moment: 345 Nm

Pogon

Tip: Na prednje točkove
Menjač: automatski

Šasija i kočnice

Ogibljenje napred/nazad: MacPherson/multilink
Kočnice napred/nazad: Ventilirajući diskovi/diskovi
Pneumatici napred/nazad: 235/50 R20

Performanse

Ubrzanje 0-100 km/h: 8,8 s
Maks. brzina: 170 km/h

Potrošnja i emisija

Gorivo: Električna energija
Kapacitet baterije 73 KWh
Prosečna potrošnja – proizvođač/test: 16,7 – 16,2 KWh
Emisija CO2: 0 g/km

Cena u Francuskoj od 44.990 evra bez uračunatih subvencija

 

Dobre strane:

Atraktivan izgled, kvalitet i izgled enterijera, udobnost, vozna dinamika

Loše strane:

Potrošnja i autonomija na auto putu, težina, naizmenični seriski punjač snage 11 kW, prosečan prostor na zadnjoj klupi  

 

Pod lupom
Dizajn
Eksterijer:9 Ukupno 9
Enterijer: 9
Kvalitet izrade
Karoserija: 8 Ukupno 8,25
Kabina: 8,5
Praktičnost
Karoserija: 8 Ukupno 8
Kabina: 8
Komfor
Napred: 8,5 Ukupno 8
Pozadi: 7,5
Vozne osobine
Upravljivost: 8 Ukupno 8
Performanse: 8
Šasija
Ogibljenje: 7,5 Ukupno 7,5
Kočnice: 7,5
Motor
Performanse: 7,5 Ukupno 7,5
Potrošnja: 7;5
Menjač
Preciznost: 7,5 Ukupno 7,75
Efikasnost: 8
Cena
Prihvatljivost: 7
Ocena: 7,889

 

Renault Peugeot Tesla Volkswagen
Scénic E-Tech e-3008 Model Y ID.4
Baterija 87 kWh 73 kWh 78 kWh (procena) 77 kWh
Autonomija 625 km 510 km 600 km 550 km
Snaga 220 KS 210 KS 300 KS 286 KS
Dužna 4,47 m 4,54 m 4,75 m 4,58 m
Težina 1 842 kg 2 108 kg 1 959 kg 2 156 kg
Početna cena 46.990 € 44.990 € 46 990 € 45.990 €

 

(3760)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

50 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Suki

Dobro jutro, Peki. Uhhhhh, što dobro izgleda! 2.2 tone je jaaaaako puno. Ja sam za po gradu uzeo auto od 875 kg i 80 konja. Dovoljno poletno i jako mala potrošnja. Najbliže bicikli, a da ima krov i klimu. Normalno, svatko za svoje novce uzima ono što želi!!!!!

J4ZZ3R

Ignis?

Suki

Space star. 1.2 motor. 2015 godina.

Peki

I ja, mala nisan Micra iz 2008 god, ima krov i klimu, ostavljam je otkljucanu i bas me briga hoce li je na parkingu ogrebati kao ovaj 3008 🙂

Bojan

Apsolutno se slažem. Suzuki je majstor za lagana gradska auta sa niskom potrošnjom i troškovima održavanja.

J4ZZ3R

Sebe smatram ljubiteljom Pežoa još od modela 204 i 504, ali priznajem da mi ovaj 3008 nikako nije legao. Previše je kičast, nakinđuren, izgleda mi veštački kao SNS ministarka ili PINK voditeljka. Čak mi i obrada vrata i detalji u enterijeru deluju jeftinije od prethodnika. Čini mi se da je Pežo napravio veliku grešku kada je pustio Žila Vidala u Reno, a nadam se da novi šef dizajna Matijas Hossan (gotovo moj imenjak) nije učestvovao u ovome uratku. Njega navode kao dizajnera predivnog e Legend prototipa koji mi je jedan od najatraktivnijih i najelegantnijih prototipova ikad, a Pežoi danas imaju… Pročitaj više »

Izmenjeno 2 meseci pre od strane J4ZZ3R
MRN

Uz ovo odlično idu silikonske usne i grudi, a sve to „u dimenzijama“ kao da je osoba bila žrtva napada većeg broja stršljenova. 😊

S mile

Bas taj kitnjasti dizajn sam skoro komentarisao. Evropa vs kina. Dok nam iz kine stizu modeli koji imaju jednostavne linije, fluidan dizajn. S druge strane npr BMW i Peugeot bukvalno preteruju sa gomilom detalja.
Ranije sam se okretao za BMW limuzinama, a sad kad vozim za nekim BMW SUVom…gledam ga i nit ga pozelim, a jos se pitam… Zastoooo je ovako dizajniran.

MRN

Ako je cilj bio napraviti vozilo koje se distancira od Dustera, u tome su maksimalno uspeli … 😊 Samo, meni je mnogo lepši Duster, formom, dizajnom i detaljima. 😊 Da ne pominjem razliku u ponudi prostora na zadnjoj klupi, zbog kupe forme ovog pežoa. Verujem da će ogromnoj većini biti pozadi dovoljno i ono što nudi ovaj 3008, ali, ja u Dusteru i pozadi sedim „dostojanstveno“ ( potpuno uzdignute glave ), dok u ovaj 3008 mogu samo „postidjeno“ ( povijenoga vrata ). Što se tiče položaja „selektora pogona“ ( menjača kod SUS verzije ), zaista mislim da položaj neće biti… Pročitaj više »

Peki

12-13 kWh je trosio u idealnim uslovima, znaci stani kreni voznja po gradu u Eco modu, kada klima ne funcionise, pri spoljasnjoj temperaturi od 22-23 stepena. Cim se malo jace potera u programu Normal i uz klima uredaj, eto nas na 15-16 kWh, dok je zimi sigurno jos visa…

Garbage

ZOE ako nema toplinsku pumpu, za grijanje ti treba cca 2 kW. Neka je prosječna brzina u gradu 25 kmh – treba ti 4 sata za napraviti 100 km, i za to vrijeme auto ti potrosi 8 kwh na 100 km – tu je razlika 12 do 20 kwh na 100 km gradskih.

Na autoputu je to puno manje izrazeno jer ces 100 km proci u sat vremena za samo 2 kwh.

Auti sa toplinskom pumpom navodno trose dosta manje na grijanje.

MRN

Ne znam da li ovaj ZOE koji sam pominjao ima toplotnu pumpu.

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/22257891/renault-zoe-r135-intense?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

Pominjao je ovako ( u februaru ): “ … Baterija je kapaciteta 52kwh, prosečna potrošnja leti je oko 14,5kwh, a sad zimi oko 20kwh. U prevodu leti ima domet od 360km, a trenutno po ovim temperaturama oko 250km …“

A jedan mu reče ( u februaru ): „Meni je i3 trosio 12-14 prolece, leto, jesen, dok ovaj vozim od decembra, sve hladni dani, kratke dnevne rute trosi oko 22kwh“

BB

Pa nije to puno u gradu… Alo se „toči“ na utičnici. Ako ne prelaziš 400 km u gradu (a ne prelaziš) onda imaš dobre benefite od grijanja odmah, ne treba čekati SUS motor da se zagrije, a to je često onda kada stigneš…

Ali za to ti ne treba elektraš od 2.2 t, može i onaj od 1400 kg 😂

Izmenjeno 1 mesec pre od strane BB
Bojan

Na tu potrošnju motora treba dodati i gubitke u punjenju, jer 10kwh u bateriji ne preslikava se na 10kwh na punjaču. 10% ili više, zavisno od tipa i brzine punjača.

Vukasin

Duster je auto B segmenta, klasa 2008. 3008 je SUV C segmenta. Svako poredjenje je bespotrebno

BB

Tačno, ali šta čini to što je nešto B ili C klase ako u B sjedneš k’o čo’ek a u C kriviš vrat?

Na kraju krajeva,računaju se samo lične preferencije onoks ko vadi novčanik 😉

MRN

Apsolutno si ti u pravu što se tiče formalne „klasne pripadnosti“. Ali, kada je reč „o fakticitetu“ ( tj, ako nam je „suština ispred formalnog“ ), ja moram da kažem da ja pozadi mogu lepo da sednem u Pežo 2008 ili novi Duster, ali ja ne mogu pozadi da sednem u Pežo 3008 mk3 ( a mogao sam u mk1 i mk2 ). Jer mi je pozadi u mk3 nisko, a nisko mi je pošto on pozadi ima „spljeskan krov“, a što je danas veoma moderna forma. Dakle, može za nekoga mk3 formalno da bude „klasa iznad“, ali, za mene… Pročitaj više »

Izmenjeno 1 mesec pre od strane MRN
BB

Vukašin je upravo apostrofirao razlog gašenja mnogih klasa, 3008 se polako penje na policu… 508 subnapravili Wau dizajn, ali spustili krov (koji je dio tog dizajna) i auto je preko noći postao podoban samo za kojekakve spinzoruše… Kao poslovni auto više nije (gdje utrpati tehničkog direktora i direktors marketinga pored CEO? ), nije ni za taksi (i to auto po čijem dedi je snimljen film Taxi). Sa 1.6 motorom nije više ni ua nrki sportski šmek, deda je imao V6 3.0 i bio i ua Taxi. Cijene da ne pominjemo… 308 je MRN otpisao u širokom luku jer nema prostora.… Pročitaj više »

M M

A, ja ja ja…. Kakva lux skalamerija, preko 2,1 t, za voziti se po gradu. Praviti po gradu, gužve, haos, zgodno nekoga zgaziti, prevaljati. Da zauzme dva parking mesta…. I tu u graadu ima zaboga neke automomije. Kad izađeš na autoban, skratiš autonomiju na pola, to jest na nekih 250 km !?? Kome čemu, zašto?? Da plačeš negde pored kolovoza sa ove 2,1 t…. Da bar napraviše na krovu šator na rasklapanje, da se može dremnuti, kraj punjača, baš kao i kamipndžije koje spavaju zbog taxografa…. Xebem ti današnje vreme. Vreme luđaka, manijaka. Što reklajedna stara baka (nekada). Udario lud… Pročitaj više »

Peki

I sto je najgore, elektricni SUV preko 2 tone od oktobra placaju sat vremena parking u Parizu 18 evra umesto 6, kao do sada!

MRN

Ali, ta tarifa je samo za turiste?

Peki

Ne ne, vazi za sve vozace i automobile, 18 evra za elektricne preko 2 000 kg a za vozila s termickim motorom preko 1800 kg. Dakle ne samo za SUV vec i velike i teske vanove i limuzine, ali samo u Parizu, za sada… Ukoliko se neko zapitao a kako znaju koliko imaju kilograma, lako, dobili su neophodne podatke od proizvodaca i ubacili ih u kompjuter. Danas se parkiranje proverava iskljucivo preko vozila opremljenim kamerama, privatne firme koje je angazovala opstina Pariz. Nema vise osoblja da se seta po ulicama i pise kazne, nisu rentabilni, jedan automobil s vozacem obavi… Pročitaj više »

MRN

Onda pozdravljam takvu odluku što nije diskriminatorska u smslu domicilnih i nedomicilnih, već „gadja“ svakog iznad propisane granice „neekološke mase“.

Sad, da li je ta granica smisleno odredjena, drugo je pitanje.

Ali, činjenica je da je u ekološkom smislu u gradu osnovni problem sama masa vozila. I ništa drugo. Veća masa „vuče“ veću emisiju CO2, a ne sam oblik i dimenzije vozila. Nije bitno da ii si limuzina ili šta već, jer, ako si „težak“, „težak“ si. I za pokretanje te veće mase iz stanja mirovanja treba veća energija. I eto ga veće zagadjenje.

M M

Ne radi se tu o CO2. Problem je smeštanje tolikog broja vozila na parkinge, zakrčene ulice ood saobraćaja. A CO2 mu dođe kao izgovor.
Uopšte, budale uvode EV na takav beskorisan način, umesto da su jednim udarcem rešili ekologiju i haos u saobraćaju.
Onog koje dozvolio da se registruje ovakvo vozilo sa testa (3008 EV), treba u ludnicu…..
A trotineta i sl EV mikromobilnih sredstava se plaše – idioti.
Ako, ako. E sad im ostaje da klempaju parking po satu. Sve dok parkinzi budu puni, cena nije dovoljno mala. A cena struje na punjačim, uskoro će da dosegne fantastične cifre.

MRN

Pa i u Norveškoj ( kao „ekološkoj oazi“ ) medju registrovanim vozilima najveći pojedinačni udeo u ukupnoj masi vozila imaju ona sa SUS motorom ( i to baš dizel vozila ), bila je neki dan vest o tome. Tako da u urbanim uslovima vožnje, sa čestim polascima iz mesta, nije ekološki bez značaja da li treba da pokreneš SUS vozilo od 1, 2 ili 3 tone. A ako „opališ“ po džepu cenom parkinga ta teža vozila, destimulisaćeš u nekoj meri ljude da poseduju i po gradu koriste ta „teška vozila“ ( SUS izvedbe ), koja više zagadjuju. A i većih… Pročitaj više »

M M

Sponzorisati EV vozila po gradu, sa preko 1t je bolesna stvar. isto sponzorisat EV sa preko 3,6m dužine je bolesna stvar. Nisam ja nešto pa pametan, nego sam iz te struke. A veruj, Makronovci i Sholcovci imaju mnogo bolje i pismenije od mene na raspolaganju, samo što je ovo izgleda došla era „dogmatizma“, „nematerijalističke filozofije“, teorija „pljuni pa zapevaj“….. Nije naš Knjaz Vučić jedini primer. To je masovna pojava, postaviti aksiom (koji se ne dokazuje) sumnjive istine, i rokaš nadgradnju, dok ne prsne sistem….. Ovo je novi hibridni rat, rat u kome opet ratuju Nemci protiv Rusa, a Francuzi se… Pročitaj više »

MRN

A koja je cena mesečne karte za parkiranje za „stanare“ ( u njihovom kraju ) i da li na cenu te karte utiče masa ili klasa vozila ?
Ne verujem da „stanari“ plaćaju mesečno parking po ceni 30 x 24 x 6 evra.

BB

Moje pitanje bi bilo: A šta ljude tjera da žive u takvim uslovima? Koje su to nepobitne prednosti da bi neko prihvatio takvu gužvu, takve cijene parkinga i ostale benefite… Doduše i muve lete na, zna se šta, a meni nije jasan njihov obrazac ponašanja…

MRN

Pitanje i pomen muve ti je sasvim na mestu, ali, nemam odgovor na to što pitaš 😊 Znam samo da smo danas išli u restoran porodično na ručak. I da sam ja otišao bicikom, a ostatak porodice našim kolima. Ja sam stigao u restoran oko 10 minuta ranije u odnosu na „putnike“ iz vozila, dok je moj sin kao „šofer“ baš dosta kasnio. Tražio je parking …
😊

Peki

Odgovor je jednostavan, okolnosti! Mnogi ne mogu da odu dalje zbog posla, moja supruga ima metro na 100 m od stana, koji svakodnevno koristi za odlazak na posao. Cesto su i deca u pitanju, skolovanje, a ima i onih koji imaju financiske mogucnost (citaj odlicno zaraduju), pa ih bas zabole koliko nesto kosta! Guzve su druga prica, toga ima u svim velikim gradovima na svetu sli sta da se radi, ne mogu milioni stanovnika istih da ih napuste i odu na selo! Uostslom na sve se navikne i mogu ti reci da je pored svih sranja Pariz izuzetan grad, sada… Pročitaj više »

BB

“ toga ima u svim velikim gradovima“, na sve velike gradove sam i mislio a ne samo na Pariz.

Ovaj fenomen će i da da ubije ovu civilizaciju… Veliki gradovi rastu, dok se ulicama malih je*u zečevi, propadaju…

Svaku metropolu izgrađuje provincija, a tom prilikom provincijal propada, kad provincija propadne ko će da izgrađuje veliki grad? Ne on je to sam ne može, sve je manje sposoban, urasta u sebe i na kraju sve će da propadne…

Kittitelj

A ima i nas koji smo rodjeni u gradovima pa i nemamo neki izbor, eto jos jedan razlog zasto zivimo tu…

BB

Pa nisi rođen sa lancem oko vrata …

U reeu je živjeti u nekom gradu ako ti odgovara, ali živjeti negdje gdje te nervira sve, gdje je skup parking, prodavnice, a tebe ne veže nešto posebno za taj grad. Prodati skupo nekretninu i kupiti jeftino u manjem mjestu meni djeluje smisleno…

Peki

Naravno da ne, stanari svugde imaju posebnu tarifu, ali cim izadu iz kvarta placaju istu cenu kao i ostali. Dakle ukoliko se vlasnik elektricnog vozila preko 2.2 T ( 1,8 T za motore SUS) parkira u blizini svoje kuce ima posebnu tarifu (ne znam tacno za Pariz, kod mene u opstini pored Pariza je 1,5 evra na dan), ali cim se nade izvan kvarta podleze tarifi od 18 evra na sat! Da se razumemo, bez obzira na masu vozila ta prica s parkiranjem je pljacka, do 1 septembra u mojoj opstini Pantan cena po satu je iznosila 1,2 evra, da… Pročitaj više »

BB

E sad mi je drago što nisam „svecki čo’ek“ 😜

Garbage

Znači da novi Scenic ima prednost pred 3008 – pošto je on na namjenskoj električnoj platformi i sa većom baterijom od 87kwh, ima ispod 2 tone.

MRN

Da, Scenic tu očito pobedjuje električnu varijantu 3008 mk3.

Bojan

Počeli su sa 1800kg za termička vozila i polako će smanjivati prag..

S mile

I ja sam to procitao.. Mozda „ulaze“ lagano, ono kao, samo cemo turiste, a posle opletu i po domacinima…

Max

Nazalost nebih se slozio sa mnogo napisanog,video i vozijo nista posebno,inace posjedujem 3008/2018 1.6 blue hdi koji nebih menjao za ovu kvalitetu, Cijena otisla u nebesa i neprati kvalitet i za te psre radije kupim bmw ili tojotu.Cena eletricnog kod nas je preko 60000€ ahibridi od 44000,inace los izbor motora a u ponudi je i onaj1.2 koji neki izbacuju iz ugradnje jer se pokazao los.Također treba naglasiti Servis KATASTROFALAN kao i Uvoznik i kad das u servis imas osjecaj kad dobijes racun da vozis u najmanju ruku bmw ili mercedes tako da poslije ovoga sigurno ne Peugeot

Aleksandar Zlatković

Futuristička unutrašnjost, nema šta. Živo me interesuje da li ovaj veliki displej smeta pri preglednosti kroz vetrobransko staklo?

S mile

Peki, Zadovoljstvo je pročitati svaki tvoj test. Opis i fotke. Naravno tvoj najveći +, je zapravo realnost u sagledavanju auta. Masa novinara ima priklonjen stav, pa idealizuju auto o kome pišu. S obzirom da spadam u one s jeftinijim ulaznicama, i gledam polovnjake. Brzo ću uporediti 3008 i Opel Meriva B. Meriva oko 1400kg, 2.3 m duzine. Tada je bila najteza u klasi. Sumjam da 3008 puno vise prostora, a tezi je za 800kg. Tj za jos jedan mali auto. Obrni okreni, ta masa trosi nesto. Gume, ogibljenje, kocnice, gorivo… Puno je to. A da ne govorim da tu treba… Pročitaj više »

s mile

4,28m dužine…

MRN

„Meriva oko 1400kg, 2.3 m duzine. Tada je bila najteza u klasi. Sumjam da 3008 puno vise prostora, a tezi je za 800kg.“ 3008 nudi više mesta pozadi, a i u gepeku, bez razlike da li gledaš 3008 mk1, mk2 ili mk3. A mislim da i nema smisla porediti masu električnog 3008 mk3 sa termičkom Merivom. Kada bi poredio mase termičkig verzija, npr, 3008 ( mk1 ili mk2 ) 1,6 HDI vs Meriva 1,6 TDCI ( a ona je i u klot verziji preko 1.520 kg ), video bi da nema neke značajne razlike mase, mada je 3008 većih dimenzija.… Pročitaj više »

BB

Ima još jedno poređenje… 3008 i dalje postoji a Merive nema 😜

Rikošet

Sjećam se jednog puta u Francusku s ekipom nekih kršnih kamiondžija. Domaćin nam je organizovao ručak u nekoj rurali u okolini Liona. Ekskluziva kaže vodič, teška ekskluziva… Balkanci za ekskluzivan ručak očekuju pola do kilogram mesa pa ko bude koliko inspirisan toliko će i da pojede… Francuzi nisu Balkanci. Ide prvo neka krem supa, pa nekakva meza sa sirom i nečim što predstavlja kolutić kobasice, a tu su i nekakve seoske trave. Dolazi glavno jelo. Tanjir je veličine one veće gramofonske ploče i u sredini njega malo udubljenje kao pola rakijske čaše. Odatle izviruju nekakve gljivice s malo safta… Domaćin… Pročitaj više »

Izmenjeno 1 mesec pre od strane Rikošet
BB

🤣😂

Super opis jevropskog iskustva… 👌

I meni se dešavalo… Što više suđa i čaša to samo veći račun ali nema ručka do šoferske kafane .

Nego hajde ti na rebarca na Petrolovoj pumpi, ili u Obelix na ćevape, ja častim 😉

S mile

Fantastičan opis ručka na „visokom“ nivou. Bravo

YugoFlorida

Ne znam šta ljudi na ovom autu vide da je lepo. Izgleda izuzetno ružno. Kada se pogleda sa strane, izgleda izuzetno kabasto, takoreći „debelo“, a otpozadi je zadnji prepust toliko kratak da auto se čini kao gušter sa isečenim repom. U suštini, novi 3008 izgleda kao morbidno debeli gušter sa precvikanim repom. Prethodna generacija 3008, a i taj spomenuti Duster su bukvalno izmislili dizajn za ovo čudo. Što se tiče motorizacije, klasična priča za moderna vremena, u kojima automobili postaju bela tehnika, što nedavno reče Klarkson. Što se mene tiče, još jedan od automobila koji su potpuno nezanimljivi i nisu… Pročitaj više »

BB

Ovaj tvoj opis me podsjeća na onu dječiju propovjetku „Carevo novo odijelo“ 👌😀