VinFast pod istragom američke administracije za bezbednost na putevima
Vijetnamski automobilski proizvođač VinFast je napisao istoriju protekle godine kada je postao prva firma iz ove azijske države koja je prodavala četvorotočkaše na američkom tržištu. Model VF8 je barem na papiru izgledao veoma obećavajuće. Ovaj električni krosover je doneo privlačan stil i konfiguracije sa 348 i 402 konjske snage i sa autonomijom od 400 i 470 kilometara. Početna cena od 49 hiljade dolara se učinila dosta pristupačnijim od rivala, pa je VinFast sa razlogom očekivao uspehe.
Međutim, firma je prodala tek oko hiljadu jedinica tokom prve godine na tržištu, a testovi američkih medija kao što su Car & Driver, Road & Track i Motor Trend nisu bili pozitivni. Oni su zaključili da je VF8 solidan električni krosover, ali daleko od elite sa kojom bi da se bori.
Ako početak nije bio dovoljno težak za Vijetnamce, onda će istraga američke administracija za bezbednost na putevima pod imenom NHTSA samo pogoršati situaciju. Naime, kako pišu kolege sa sajta „TechCrunch“ do problema je došlo 24. aprila ove godine kada je četvorotočlana porodica stradala u VF8 u gradu Plesenton unutar američke savezne države Kalifornije. Porodicu Džordž su činili otac Tarun, majka Rinsi i njihovo dvoje dece od trinaest i devet godina. TechCrunch kaže da je Tarun pozajmio krosover od poslovnog kolege i da se vlasnik nekoliko puta žalio kako VF8 vuče u stranu.
Lokalne policijske snage kažu da je krosover prvo udario u banderu, zatim i u drvo, a onda planuo. Ni jedno drugo vozilo nije učestvovalo u sudaru. Priča bi se verovatno baš tu i završila da NHTSA nije dobio prijavu neimenovanog vlasnika VF8 samo nekoliko dana ranije baš iz Plesentona. Nepoznata osoba se požalila da vijetnamski krosover ima velikih problema da vuče u stranu u momentu kada se drugo vozilo nalazi pored, a problem je takozvani „line-assist“ koji treba da upozorava vozača kada je prišao previše blizu liniji koja deli trake. Međutim, sistem bi zakazao u slučaju VF8 to te mere da je „mislio“ kako je krosover previše blizu centralne linije i pokušavao da ga „pogura“ na desnu stranu.
NHTSA kaže da je dobio jedanaest takvih prijava širom Sjedinjenih Američkih Država i sada se bavi istragom da li je smrt porodice Džrodž povezana sa neispravnim softverom ili je ipak samo nesrećni ishod u pitanju. Neće biti potrebno da prođe mnogo vremena da se jave teoretičari zavera sa pričom kako američki političari žele da unište još jednog stranca pre nego što im pokvari račune.
Sudeći prema prvim reakcijama, šanse su male da bi VinFast uopšte opstao „preko bare“, ali gde ima dima definitivno ima i vatre…
AutoRepublika
(160)
Softver je …
Da noje i onaj softver z parkiranje X2 pravljen u Vietnamu? 😜
🙂🙂🙂
A ja mislio da ti nisi ni pročitao test o X2 😊😊😊
A sada bez i najmanje šale, što se tiče VinFast-a, mogu samo da im poželim da ove svoje (sporne) sisteme asistencije jednoga dana dovedu na onaj funkcionisanja koji ima BMW.
Mislim da je Tesla više ljudi ojadila nego Vinfast, generalno mi se ne sviđa previše vjerovanja u softver jer ima ona narodna poslovica: Automatika je majka svih zajeba 😜
Nula bodova u odnosu na Boeing 737 MAX i njegov MCAS sistem koji je u dva „uspješna“ navrata ubio preko 360 ljudi…
Previše vjerujemo u softver a pogotovo u AI (tu će tek da bude problema)