Nemačka kompanija Next.e.Go, proizvođač gradskog automobila Life sa četiri sedišta, nada se da će izgraditi mikrofabriku u Velikoj Britaniji.
Govoreći na Festivalu brzine u Gudvudu, portparol kompanije je objasnio: „Naš plan je da otvorimo fabriku u Britaniji. Imamo investiciju i želimo da proširimo svoj domet.”
Firma trenutno upravlja proizvodnim pogonom u najzapadnijem gradu Nemačke – Ahenu, i poseduje licence za izgradnju mikrofabrika u Bugarskoj i Grčkoj.
Svaka od njih ima cilj proizvodnje između deset i trideset hiljada automobila godišnje. Nakon što je ušao u dobrovoljnu nesolventnost tokom pandemije, nedavno se ponovo pojavio prikupivši skoro 70 miliona funti investicija.
Model Life sa pogonom na zadnje točkove ima predviđeni domet u gradu do 240 kilometara, pruža oko 108 konjskih snaga i maksimalnu brzinu od 112 km/h.
Dugačak je 3.348 milimetara, širok 1.748 mm i visok 1.581 mm, što ga čini kraćim, ali širim i višim od Smarta Forfour. Poseduje šasiju od aluminijumskog okvira sa plastičnom spoljašnjom površinom, težak je svega 1.150 kilograma, što je za oko 50 kilograma manje od težine Smarta. Od 2019. godine se prodaje na odabranim tržištima po ceni nešto višoj od 17 hiljada evra.
Varijacije modela Life uključuju verziju Sport, sa većim felnama i dinamičnijim stilom, i verziju e.Wave X kao robusniji model sa crnom oblogom oko branika, felni i rubova automobila. Proizvođač razmatra i gradski SUV i autobus, čije je koncepte ranije prikazao.
Portparol firme nije hteo da komentariše vremenski okvir za ostvarenje potencijalne proizvodnje u Velikoj Britaniji a ni da potvrdi da li je potencijalna lokacija za proizvodnju identifikovana.
AutoRepublika
(220)
Em dobro izgleda, em dobre performanse & domet, em cena povoljna. Još da ima četvoro vrata pa da se uhvati u koštac sa Springom (i da ga ladno pobedi).
A to je to..vidio sam ih par komada na cesti, rekoh, koji je ovo kuki
Ovaj pristup proizvodnji mi se sviđa, manje fabrike gdje ima potražnje, otpornoje na rizike, manje troškova prevoza (ne treba ti u velikoj mjeri ni nafta ni vodonik), ravnomjernija zaposlenost… To se može isfinansirati, nekoliko većih firmi po par procenata i eto ti fabrike… Upravo onako kako je to nekada bilo… A sada su se svi sjetili ekonomije mega obima, dok su druge probleme zanemarili i svijet ide krupnim koracima napred u provaliju…
Ovaj auto pratim od njegovog rodjenja. Bio je to naporan „porodjaj“, kratko posle starta proizvodnje firma je bankrotirala. Skoro dve godine je trajalo dok se konacno nije nasao investor. Novi vlasnik nema pojma o automobilima, pokusava sa malo sminke i reklame da skrene paznju publike na svoj autic. Momentalno nemam tacne brojke ali iz vise izvestaja mogu da zakljucim da je rezultat prodaje mizeran. Gde je problem? Ceo auto je zapravo jedna solidna improvizacija, sto ce reci da konstrukcija, kvalitet obrade i detalji opreme nisu na nivou drugih velikoserijskih malisana. Njegova cena nije ni malo atraktivna: krece se u rasponu… Pročitaj više »