Kineski proizvođači Geely i Chery „kradu“ talente iz Opela
Proizvođači automobila iz Kine se, za sada još uvek imaju malo čime pohvaliti nakon decenijskih napora usmerenih ka proboju na zapadna tržišta.
Sada će težnje ka ispunjenju ovog cilja objediniti Geely i Chery, kao dva najpoznatija kineska proizođača, kako bi pokušali da anuliraju efekte dramatičnog pada tražnje na matičnom tržištu. Svaki od njih je nameran da svoju evropsku bazu uspostavi u malom nemačkom gradiću Raunhajmu, koji je smeštetn u naposrednoj blizini sedišta kompanije Opel Automobile, odnosno uz Riselshajm.
Činjenica dobija na značaju kada se zna da kineske kompanije grupišu inženjere uz sedište Opela, otprilike u isto vreme kada PSA grupa, inače vlasnik Opela od 2017. godine, kada je pazarila akcije od General Motorsa, otpušta na hiljade radnika.
„Izabrali smo baš Raunhajm za našu bazu u Nemačkoj, koja je inače izvanredno tržište automobila i koja raspolaže fantastičnim inženjerima,“ kazao je Frank Klas, glavni portparol za evropske operacije kineske kompanije Zhejiang Geely Holding Group, koji je inače i sam Opelov veteran.
Od momenta kada je uspostavljen inženjering centar u Raunhajmu tokom 2018. godine, više od trećine novozaposlenih u Geeliju, a bilo ih je ukupno 90, došlo je baš iz marke Opel. Što se tiče firme Chery Automobile, desetoro od ukupno dvadeset individua je došlo takođe iz Opela, nakon što je evropsko sedište otvoreno u istom nemačkom gradu, tokom prošle godine.
Među novozaposlenima u Geeliju se našao i viši glavni inženjer zadužen za razvoj električnih pogonskih sklopova i direktor zadužen za razvoj multimedijalnog sistema i opcija konektivnosti. Tako je u Chery došao i viši rukovodilac u čijem domenu je razvoj arhitekture za vozila, dizajn unutrašnjosti i spoljašnosti automobila. Svaka od ovih kompanija teži tome da do sledeće godine utrostruči broj zaposlenih lica u Raunhajmu, koji je prirodno naslonjen na Frankfurt.
Pridošlice mogu pomoći kompanijama Geely i Chery kako bi prevazišli izvesne prepreke s evropskim nadzornim telima i kupcima u kojima je duboko usađena ideja o inferiornosti kineskih proizvoda, zbog čega raniji pokušaji osvajanja evropskog tržišta od strane kompanija Brilliance Auto Group i Jiangling Motors nisu uspeli. Ove dve firme su doživele potop ambicija na Starom kontinentu nakon što njihovi modeli automobila nisu uspeli da postignu ni zadovoljavajuće rezultate na testovima bezbednosti.
„Važno je da se čvrsto smestite u neposrednoj blizini vaših rivala na ciljanom tržištu i da iskažete nameru da tu i ostanete,“ govori Stefan Bracel, direktor organizacije Centar za automobilski menadžment koji je sastavni deo Univerziteta primenjnih nauka u nemačkom Bergiš Gladbahu (Center of Automotive Management – University of Applied Sciences in Bergisch Gladbach).
Dok je Chery već neko vreme vodeći kineski izvoznik automobila, njegova ciljana tržišta su uglavnom ona u razvoju, poput ruskog, zatim se radi o srednjeistočnim, severnoafričkim kao i južnoameričkim. Rukovodstvo kompanije sada polaže evropske nade u dolazeći električni krosover srednje veličine Exeed TX.
Geely je već zaseo na evropsko tržište. Naravno, poznato je da gazduje u evropskim markama koje posluju u sastavu Volvo Cars, Lotus and London EV, ranije poznatoj kompaniji kao London Taxi. Geely je danas i najveći pojedinačni akcionar Daimlera, s udelom za mrvicu manjim od 10%, dok je ravnopravni suvlasnik marke Smart. Naravno, drugi ravnopravni ortak je nekadašnji stoprocentni vlasnik, nemački Daimler.
Ali iz kineske grupacije iz koje je prošlog meseca stigao glas o želji za spajanjem Volvoa i listirane kjompanije iz Hong Konga, odnosno firme Geely Automobile, sada se čuju i želje o ekspanziji izvorne marke u Evropi. Zapravo, radi se o dve, ne o jednoj marki. To je švedski Polestar koji proizvodi električne automobile i Lynk & Co. koji gura imidž „konektivnosti na četiri točka“.
Polestar je započeo s prodajom prvog modela automobila tokom prošle godine, dok je Lynk & Co. nameran da započne pohod na Stari kontinent u predstojećim mesecima.
„Geely teži premijum imidžu u apsolutno svim automobilskim segmentima. U tome računaju na obilatu pomoć floskule koju forsiraju – „Razvijeno u Nemačkoj,“ govori pomenuti Klas koji sada za hleb zarađuje prolivanjem znoja u Geeliju.
On je takođe rekao i da je inženjering centar koji se formira u Raunhajmu samo dopuna još većeg čvorišta smeštenog u matičnom gradu Volvoa, švedskom Geteborgu, čime se ojačava sposobnost kompanije da se uhvati u koštac s najkompleksnijim inženjerskim izazovima. Tako bi se moglo okarakterisati stremljenje da se promoviše elektromobil koji koristi zasebne elektromotore u svakom točku, na koji način se dobija idealno vozilo za sve putne uslove.
„Nemački proizvođači poput Audija i BMW-a su doktorirali na motorima s unutrašnjim sagorevanjem, a mi u Raunhajmu želimo da isto to postignemo u oblasti razvoja elektromobila koji će se proizvoditi od strane kompanija iz sastava Geely Group,“ poentira Klas.
Geely, kao zvezda u usponu, ima moć da privuče vrhunske talente iz Opela, kaže znani Ferdinand Dudenhofer, profesor zaposlen u Centru za automobilska istraživanja pri nemačkom Univerzitetu iz Duizburg-Esena (Center for Automotive Research – University of Duisburg-Essen). „Najbolje će proći najpreduzimljiviji među njima, to jest oni koji prvi pređu iz Opela kod Kineza,“ dodao je on.
PSA grupa je ukinula oko 2.000 radnih mesta u Riselshajmu otkako je preuzela Opel. Prošlog meseca je rukovodstvo francuskog konglemarata najavilo otpuštanje još 4.100 ljudi iz nemačkih pogona ove marke, zaključno do 2025.
Očito se reakcija kineskih kompanija na sve akcije, to jest planove oštre štednje kod evropskih proizvođača, u ovom slučaju posebno francuskog PSA, može prevesti na ono lakonsko: „Priđi k čici!“. Ne sumnjamo da će isto dogoditi i s otpuštenim ljudima iz Volkswagen grupe, Daimlera i ostalih kompanija koje smatraju da imaju višak ljudi, a zapravo se suočavaju s manjkom prihoda.
AutoRepublika
(432)
Davno su korejci smjestili tamo svoje sjedište , a i auta dugi niz godina su im ličila na opele….