Hajde da vas vodimo u Nesebar. Mnogi verovatno nisu posetili do sada ovo poznato letovalište u Bugarskoj.
Zapravo, radi se o drevnom gradu na obali Crnog mora, lociranom u pokrajini Burgas. Nesebar je administrativni centar istoimene opštine, a često se naziva „crnomorskim biserom“. Ovo je pravi grad-muzej bogate istorije, koja traje tri milenijuma.
Gradić je zapravo iz dva dela, odvojena uskom veštačkom prevlakom sa drevnim delom naselja na poluostvu, koje je nekada bilo ostrvo, i modernim delom na kopnu. Turistima koji nisu željni isključivo prženja na suncu, sigurno će biti zanimljivo da se upoznaju s bogatom istorijom Nesebara, koji je bio okupiran od strane različitih civilizacija tokom svog postojanja.
Iz svega navedenog nimalo ne treba da čudi što se radi o jednoj od najomiljenijih turističkih destinacija na Crnom moru. Najveći kompleks je „Sunčana plaža“, smešten severno od Nesebara.
Pa, hajde da se uputimo iz Beograda ka Nesebaru, uz asistenciju – Michelina!
Kao što možete videti, putovanje traje oko 9 časova i 15 minuta, distanca iznosi 817 kilometara, a troškovi će se zaokružiti na osamdesetak evra. Naravno, sve ovo možete – odštampati, da ne biste koristili skup internet.
Naše putovanje započinjemo u Beogradu i upućemo se ka Nišu. Usput ćemo napraviti pauzu u Sofiji i Plovdivu. Od Beograda do Niša, sve je poznato. Ukoliko se u međuvremenu pojave neki radovi na putu ili udarne rupe, obavestićemo vas na vreme (nadamo se).
Došli smo u Niš, pa je red dosuti malo goriva. Michelin nam pomaže da pronađemo sve moguće benzinske stanice, tako da – vama na volju.
Hoćete u šoping? Nema problema, Michelin rešava sve:
Kada smo napojili našeg limenog ljubimca i opskrbili se potrepštinama, idemo dalje na put. Doduše, mogli bismo malo da skoknemo do Niške banje, a ako ste jedan od onih vozača opsednutih uslovima na putu, rupama i slično, Michelin i tu priskače u pomoć (uglavnom):
Nakon dolaska u Sofiju, verovatno osećate blagi umor. Za one koji bi malo da prilegnu, imamo (uz Michelinovu asistenciju) perfektno rešenje. Da ne bi bilo greške, možete pročitati iskustva gostiju pre vas, koji su posećivali dotične objekte:
Nakon korisnog odmora, idemo dalje! Napuštamo bugarsku prestonicu i upućujemo se u Plovdiv. Za one koji nisu upoznati s tim, reč je o drugom po veličini gradu u Bugarskoj. Ovaj grad je star čak 8.000 godina i jedan je od najstarijih u Evropi. Uglavnom, možete proveriti u realnom vremenu, kakvo je vreme u Plovdivu:
Sjajno, vreme je sunčano, što svaki turista naprosto obožava. U Plovdivu se definitivno vredi zadržati, jer on nudi čak 25 istorijskih atrakcija, od kojih ćemo izdvojiti neke poput Rimskog amfiteatra, Džumaja džamije, crkve Svete Marine, Starog Plovdiva i tako dalje.
Konačno, stižemo u Nesebar, koji je takođe prepun istorijskih znamenitosti. Za kraj, evo i jednog pogleda sa satelita:
AutoRepublika vam želi da se lepo provedete, a nadamo se da smo uspeli, uz malo humora, da vam dočaramo sve „čarolije“ i blagodeti koje donosi moderna tehnologija. Ukoliko vam se svideo naš članak, neka to bude početak jednog lepog (ozbiljnog) serijala. 🙂
Vaša AutoRepublika
(712)
I kada delite ,,vaučere“ za to putavanje ? (one sto ste dobili od Mishelina )
??
Koji si ti car 🙂 Hahahah
Išao sam par puta ( „preko“ Plovdiva ) na skijanje u Pamporovo. Ski centar je za preporuku ( dovoljno je udaljen od Sofije da tu nema gužve ). Sve je bilo dobro dok jednom nisam „dao navigaciji“ da me vodi. Od Plovdiva me odvela „u tri majčine“, umesto kao Asenovgradu 🙂
Kada god sam putovao duže relacije, imao sam za svaki slučaj odštampane ove viaMichelin mape i instrukcije. Pored toga, suvozač, ova što se udala protiv mene 🙂 je imala internet print izdanje znamenitosti gradova koji su se nalazili na ruti. Na kraju dana, obično posle 600 – 900 kilometara, imao sam prilike da ostvarim i poneku fantaziju sa turističkim vodičem (ova pomenuta što se udade)…