BMW biciklistički „Hyperloop“ – rešenje budućnosti
S obzirom na nastojanja kineskih vlasti da ograniče upotrebu privatnih automobila u zagušenim i zagađenim velikim gradovima, BMW rešenje vidi u vidu izdignutih puteva za bicikliste, kao način da bi se učesnici u saobraćaju motivisali da u urbanim uslovima za prevoz koriste dvotočkaše.
BMW-ov koncept je upoređen sa Teslinim „Hyperloop“ tunelom, s tim što bi se umesto brzih vozova ovde kreirala mreža izdignutih staza za električne bicikle i skutere.
Ideja je da se tehnološki unapredi vid prevoza koji je već sada veoma popularan u Kini, i to na taj način što će vožnja bicikala biti bezbednija i moguća čak i pri lošim vremenskim uslovima.
Vozači bi iznajmljivali električne bicikle ili plaćali fiksnu nadoknadu za pređenu distancu koristeći sopstveni bicikl, s tim što bi se plaćanje automatski obavljalo preko mobilnih telefona.
„Mi smo se uključili u posao obezbeđivanja premijum transportih solucija. Ovo se prilično uklapa u taj opis“, rekao je Rajner Daude, šef BMW-ove kancelarije za istraživanje i razvoj u Minhenu, prilikom izlaganje ove ideje u Šangaju.
BMW je ideju nazvao „E³ Way“ jer kako kaže, ona definiše tri karakteristike – izdignutost, električnu energiju i efikasnost.
Projekat je delo BMW-ovog centra za istraživanje i razvoj u Šangaju, odnosno Tongđi univerziteta, koji je pomogao sa strukturalnim elementima.
„To je naš ’Hyperloop’“, rekao je Markus Zajdel, šef BMW Techology Office China, na konto Hyperloop One projekta koji za cilj ima da poveže gradove putem ultrabrzih vozova koji se kreću kroz tunele ili izdignutu cevnu mrežu.
BMW je saopštio da je projekat sličan „open-sourceu“ u tome što bi zahtevao učešće različitih strana. Ipak, BMW se nada da će sakupiti novac putem 20 registrovanih patenata ukoliko projekat dobije „zeleno svetlo“, rekao je Zajdel.
Brža putovanja
Biciklističke staze budućnosti ne samo što bi pomogle redukovanju zagađenja i zagušenja saobraćaja, već bi i značile brži prevoz za ljude koji koriste bicikle ili skutere. Saobraćajne gužve u Pekingu, primera radi, u proseku dodaju 75 minuta izgubljenog vremena, pokazalo je BMW-ovo istraživanje.
BMW i Tongđi su detaljno isplanirali dve rute od ukupno nešto više od 20 kilometara u Šangaju, sa ciljem da se skrati vreme provedeno u saobraćaju i gradu podari nova turistička atrakcija.
Takođe, BMW bi mogao da profitira od rentiranja električnih bicikala. Nemački premijum proizvođač prodaje bicikle pogonjene baterijama – Active Hybrid e, sa autonomijom od 100 kilometara i maksimalnom brzinom od 25 km/h. Ranije ove godine, BMW-ova moto divizija je najavila X2City električni skuter, kojeg će prodavati firma specijalizovana za bicikle i fitnes opremu – Kettler.
Kina je već sada svetski lider što se korišćenja električnih bicikala tiče, sa oko 250 miliona jedinica širom zemlje. Na njih se odnosi 20 odsto prevoza u Šangaju, takođe po podacima koje je sakupio BMW, počev od 2014. „E-bicikli će postati masovan vid prevoza za kratke i srednje distance“, rekao je Dandan Vong, BMW-ov projekt menadžer za urbani prevoz budućnosti.
BMW-ov koncept cilja da „skreše“ proizvodne troškove kroz korišćenje modularnog konstrukcionog sistema u sekcijama koje se mogu izgraditi izmešteno i podići. Nalazile bi se ispod rastućeg broja izdignutih saobraćajnica kojima su izukrštani kineski gradovi, a ujedno bi se one iskoristile kao podrška za dodatno smanjivanje troškova. BMW je predvideo da brzina bude limitirana na 25 km/h sa kamerama koje bi to osigurale. Regularnim biciklima sa pedalama bi bio zabranjen pristup zbog bezbednosti. Voznim trakama bi se pristupalo putem odgovarajućih rampi, koje bi bile opremljene barijerama koje bi zaustavile dalji ulazak bicikala ukoliko staze postanu previše zakrčene.
BMW kaže da bi se na ovaj način, kroz poboljšanu bezbednost, motivisali ljudi iz srednje klase da koriste električne bicikle, što bi bila najbrža forma prevoza u okviru distanci do 15 kilometara, brža od automobila i javnog prevoza. Sve bi takođe bilo promovisano kao turistička atrakcija, sa sekcijama s mostovima, opremljenim vidikovcima i slično.
Grad na jugoistoku Kine, Šjamen, otvorio je biciklističku saobraćajnicu dugu 8 kilometara za sve bicikle ove godine, etiketiravši je kao najdužu na svetu.
(185)
Znači,ja koji sopstvenom energijom vrtim pedale,tuda ne bih smeo da vozim,već samo električni bicikli?
Baš ekološki,nema šta. Bravo BMW za ovu ingenioznu ideju …