Volkswagen želi da produbi saradnju s Rivianom
Nemački proizvođač automobila, kompanija Volkswagen ima želju da produbi saradnju s novosonovanom firmom za proizvodnju električnih automobila iz američke savezne države Kalifornije. VW je do sada od Riviana uglavnom dobijao softversku podršku. Konstruktor automobila sa sedištem u Volfsburgu u budućnosti želi da u budućnosti podrži kupovnu moć kalifornijskog društva, otkrio je šef kompanije Oliver Blume za Spiegel.
„Na primer, razmišljamo o deljenju modula i grupisanju obima kupovine“, rekao je izvršni direktor Oliver Blume za pomenuti germanski medij. „Grupa Volkswagen nudi velike mogućnosti za mali brend kao što je Rivian.“ Rivian trenutno izrađuje pikap kamionet i SUV, oba s električnim pogonom. Ukupno ih je tokom prošle godine prodato 50 hiljada, što u Americi, što u Kanadi. S druge strane, Nemci prodaše oko devet miliona automobila u 2024.
Najveći evropski proizvođač automobila planira da do kraja 2027. godine uloži skoro šest milijardi američkih dolara u kalifornijsku kompaniju. Srž saradnje je zajedničko preduzeće sa sedištem u Palo Altu u Silikonskoj dolini, u kojem će konstruktori Riviana u narednim godinama prvenstveno razviti novu elektronsku arhitekturu za modele nemačke grupe.
Inženjeri razvijaju arhitekturu koju Rivian već koristi u svojim vozilima i koja se oslanja na sedam malih računara poznatih kao „kontrolne jedinice“. Ima ih više od 100 u tipičnim modernim modelima iz grupe Volkswagen. Zajednička kupovina bi stoga bila sledeći korak za ortake.
Pojednostavljena arhitektura poluprovodnika, senzora i jasnijih kablova ima za cilj da donese uštedu na troškovima i da elektroniku vozila učini efikasnijom. Ove kontrolne funkcije integrišu sisteme vozačke asistencije, pa sve do info-zabavnog sistema. Luksuzni Porsche sa sedam sedišta poznat kao „K1“ i električni naslednik Golfa će biti među prvim vozilima koja će biti zasnovana na novoj arhitekturi. Blume samo što je pre par dana ponovo posetio zajedničko preduzeće.
Pored Volkswagena, Audi i Porsche, Scout, nova marka Volkswagen namenjena tržištu SAD-a, takođe će imati koristi od pomenute softverske saradnje. Scout planira da proizvodi električni SUV i pikap u fabrici u Južnoj Karolini od 2027. godine, u šta Volkswagen ulaže dve milijarde američkih dolara.
Više puta do sada smo izveštavali o tome kako je Volkswagen tokom poslednjih godina oživeo tradicionalni američki brend. Terensko vozilo „International Scout” je od 1960. do 1980. godine proizvodio proizvođač poljoprivredne mehanizacije u američkoj federalno državi Indijani. Scout i danas ima bazu obožavatelja. Tim Valc, kandidat demokratskog kandidata Kamale Haris na predsedničkim izborima 2024. godine, snimao je video-materijale tokom predizborne kampanje u kojima govori o politici dok je popravljao svoj Scout iz 1979. godine.
Prema navodima Nemaca, već je primljeno više od 50 hiljada prednarudžbina i to na dan kada su novi modeli Scouta predstavljeni, što se zbilo tokom oktobra.
Blume je pak odbio da potvrdi ideju da bi VW mogao da u dogovoru s Rivianom razvije rivala Scoutu. „To vozilo je pozicionirano potpuno drugačije,“ kaže šef nemačke grupe. Scoutov pikap startuje s cenom od 45 hiljada američkih dolara, dok je Rivian na koti od oko 70 hiljada zelembaća.
AutoRepublika
(36)