Kineska Mazda 6e ulazi na evropsko tržište
Elektrifikovani liftbek nazvan Mazda EZ-6 a koji je stvorilo kineski zajednički poduhvat, preduzeće Changan Mazda, polako prerasta kinesko tržište, kao što je uostalom prvobitno i obećano. Evropska premijera ovog automobila održana je na Salonu automobila u Briselu koji je danas otvoren.
Na lokalnom tržištu će se zvati Mazda 6e, odnosno postaće punopravni naslednik tradicionalne japanske „šestice“.
Podsetimo se da je Mazda 6e sa dužinom od 4.921 milimetar zapravo redizajnirani liftbek po imenu Shenlan SL03, a koji dolazi iz Changana. Japanski stručnjaci su učestvovali samo u razvoju dizajna i u procesu usavršavanja vožnje, ali mehnički posmatrano, ova Mazda u potpunosti krade tehniku kineskog originala.
Već u osnovnoj konfiguraciji za Evropu su deklarisani, kako veliki ekran multimedijalnog sistema (14,6 inča), displej za projekciju informacija na vetrobranskom staklu i muzički sistem sa četrnaest zvučnika marke Sony.
Mazda EZ-6 u Kini može biti električno vozilo ili serijski hibrid, ali za Evropu je predviđena samo Mazda 6e kao čisto električno, to jest baterijsko vozilo. Postoje dve verzije sa CATL-ovim trakcionim baterijama koje kupac može izabrati, a obe pružaju samo pogon na zadnje točkove, iako originalni Shenlan može biti isporučen i s pogonskom formulom 4×4. Ali ako se Mazda u Kini nudi s trakcionim baterijama kapaciteta 56,1 ili 68,8 kWh, onda je u Evropi set baterijskih ćelija drugačiji.
Uvodna Mazda 6e Standard Range stiže s litijum-gvožđe-fosfatnom baterijom kapaciteta 68,8 kWh i s dometom od 479 kilometara prema ciklusu WLTP. Elektromotor na zadnjoj osovini proizvodi 258 KS i 320 Nm, dok vreme potrebno za ubrzanje od ništa do „stotke“ traje 7,6 sekundi.
Varijanta s indeksom Long Range poseduje litijum-jonsku bateriju tipa NMC i kapaciteta 80 kWh, uz domet s jednim punjenjem od 552 km. U isto vreme, snaga motora je smanjena na 245 KS, ali zato obrtni moment nije bio predmet izmena. Uzimajući u obzir povećanu težinu, tipski sprint do 100 km/h traje nešto duže (7,8 s).
Obe verzije nude maksimalnu brzinu kretanja koja je ograničenu na 175 km/h, a mogu da vuku prikolicu koja ne premašuje težinu od 1.500 kilograma. Ali, zbog različite hemije baterija, postoji jedna značajna razlika. Naime, bazna verzija podržava punjenje tipa DC do 200 kW, dok varijanta Long Range podržava samo do 95 kW.
Još jedna neobičnost se tiče prtljažnika. Prema evropskoj metodi računanja, zapremina istog je na nivou od samo 330 litara, iako kineska specifikacija za električnu verziju ukazuje na 578 litara.
Isporuke liftbeka s oznakama Mazde 6e će krenuti iz Kine ka Evropi negde na leto. Već je objavljena početna cena i ona će varirati oko 45 hiljada evra. Poređenja radi da kažemo da odlazeća benzinska Mazda 6 u Nemačkoj sada košta od 39.600 evra, ali se automobili prodaju sa lagera, to jest nema više isporuka novih primeraka.
Proizvodnja dotadašnje „šestice” će biti obustavljena u Japanu koliko ove godine, a sada se automobili proizvode samo za nekoliko tržišta poput Australije i bliskoistočnih.
AutoRepublika
(292)
Da izvinete svi, je*em ih u nataknuti tablet. Gledao sam danas ovo čudo, dobro izgleda i što je najbitnije, vizuelno sa kilometar se vidi da je Mazda. 🙌
U današnjem svetu opšte SUVizacije, ovo je šlag na torti. Odlična linija, i odličan front.
Čangan jatagan. Šalu na stranu. Lep je auto ko preferira limuzine. Cena je mnogo jaka za kineski auto. Da je bar 30K eur. Daleko smo mi u regionu od električnih vozila. Neće to kod nas još 10 godina da zaživi.
Mazda 6e je veoma lep i elegantan auto sa originalnim dizajnom. Veliki „talasi“ na bocnim povrsinama uopste nisu bili potrebni jer ni malo ne doprinose sportskom utisku vec samo kvare minimalisticku eleganciju karoserije. U enterijeru preporucio bih da se onaj nemoguci tablet nekako integrise u pult – naravno, sa nekom izduzenom horizontalnom formom a ne u formatu A3! Inace, ovo je auto za duga putovanja zbog cega ce kapacitet baterije i autonomija biti presudni za prodajni uspeh. U tom smislu preporucio bih jos vecu bateriju. Oblik karoserije je takav da bi napred bez problema mogao da stane gorivni motor. Autoindustrija… Pročitaj više »