1. Home
  2. Vesti
  3. Kako se Njujork bori protiv gradskih gužvi
Kako se Njujork bori protiv gradskih gužvi
8

Kako se Njujork bori protiv gradskih gužvi

153
8
Podelite sa prijateljima:

Njujork je svakako jedna od najvećih metropola na svetu. Prema popisu iz 2020. godine, populacija najvećeg grada u Sjedinjenim Američkim Državama iznosi oko 8,8 miliona stanovnika, a ako bismo računali ceo atar ili šire gradsko područje, brojka bi se popela na više od 20 miliona građana.

I baš kao što možemo da očekujemo u takvim uslovima, saobraćaj je sigurno veliki problem takozvane „Velike jabuke“.

Statistika kaže da je u Njujorku registrovano više od 2,2 miliona automobila, a u takvu brojku nisu uračunati četvorotočkaši iz susednih saveznih država Amerike, čiji vlasnici svakodnevno putuju na posao u najveći američki grad. I koje je rešenje političara? Pa Jenkiji su odlučili pratiti poteze drugih svetskih metropola, kao što su recimo London i Pariz, i naplaćivati svim vozačima koji bi da zađu u strogi centar grada.

Ova ideja se nije rodila preko noći, nego se razvlači kroz diskusije već nekoliko decenija. Plan koji je prethodnog vikenda stupio na snagu je najavljen 2019. godine, i trebalo je da krene s primenom dve godine kasnije, ali ga je odložilo pokretanje mnogobrojnih tužbi. Lokalni političari ga zovu „Congestion Relief Zone“ i obuhvata teritoriju južno od 60. ulice u Menhetnu.


Svi oni koji bi da voze u tom delu grada će morati da plate devet dolara za putničke automobile, odnosno 14,40 „zelembaća“ ako su u pitanju kamioni i autobusi. Takve cene su propisane od pet sati ujutro pa do devet sati uveče, dok u noćnim satima cene padaju na 2,25 najmanjih zelenih novčanica.

Cene su nešto povoljnije za taksiste (0,75 dolara) i Uber/Lyft (1,50 dolara po zalasku u taj deo grada). Za one kojima se spomenute cifre čine prevelikima, da kažemo da su političari originalno želeli da one bude za 30% veće pre nego što su izgubili mnogobrojne tužbe.

Političari naravno kažu da su se odlučili za ovaj potez da „smanje gužvu u saobraćaju i povećaju kvalitet vazduha“, a posebno da omoguće policiji, hitnoj pomoći i vatrogascima da stignu što pre na potrebnu lokaciju. Očekuje se da će oko 80 hiljada vozila manje svakog dana zalaziti u Menhetn. Već sada je objavljeno da će cene skočiti na dvanaest dolara do 2028. godine, odnosno petnaest dolara tri godine kasnije.

Naravno, ovaj potez je nastao najviše da se napuni državna kasa, a tako nešto ne demantuju ni sami političari. Oni kažu da će prihodi generisani u posebno zagušenoj zoni (Congestion Relief Zone) u velikoj meri finansirati plan da se investira oko petnaest milijardi „zelembaća“ u nove autobuse i podzemne želenice tokom naredne decenije.

Kao što smo spomenuli, ovakva situacija nije strana u ostatku sveta, ali je ovo prvi put da je viđamo u nekom američkom gradu. Međutim, već sada je jasno da će biti potrebno čudo da program ostane na snazi pošto je Donald Tramp već sada najavio da će ga ukinuti čim stigne u Belu kuću…

AutoRepublika

(153)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

„Očekuje se da će oko 80 hiljada vozila manje svakog dana zalaziti u Menhetn“

A, koliko ih sada zalazi u Menheten ? Tih 80.000, koliko je to % manje ?

igi

With over 700,000 vehicles enter the congestion charge area in Manhattan daily per MTA figures.
Over 700,000 vehicles enter the Manhattan Central Business District (CBD) daily.

Iz dva izvora. Dakle, 10ak %.

moron

Hvala

Matija

Generalni problem, ne samo velikih gradova vec i malih naselja, jeste da organizacija saobracaja potice iz srednjeg veka a u Evropi cak iz doba Rimljana. Taj prastari princip glasi „svi putevi vode u centar!“ Ovom problemu posvetio sam dosta vremena, sa namerom da se suprotstavim agresiji Zelenih, koji traze totalnu zabranu saobracaja u gradu, kao i da ponudim neko realno upotrebljivo resenje. Analizirajuci organizaciju velikih nemackih gradova otkrio sam da cak magistralni autoputevi cesto vode u centar grada a po pravilu svi republicki putevi, ciji saobracaj ima veliki intenzitet. U Stutgartu, gde zivim, tri republicka puta, svaki sa po 6… Pročitaj više »

BB
GT3

Ahahahah umirem 🤣🤣🤣

co2

Ne bore se dovoljno zato im obojeni manijaci voze slalom po Tajms skveru . https://www.youtube.com/watch?v=7GClmFSoeuo

Zoran

Gledam na AirVisual koliko je zagađeno to obeleženo područje ispod Parka. Sve je obojeno u zeleno, nema očitavanja preko 30. Generalno je ceo NY u zeenom. Ima samo jedno žuto očitavanje severno od Menhetna – 54. Srbija je uglavnom cela žuta (50 do 100) sa po kojim zelenim očitavanjem. Možda danas nije pravi dan za merenje…