BYD-ovci se raduju rekordnom plasmanu u oktobru
Sada već čuveni kineski proizvođač automobila, kompanija BYD Co je četvrti kvartal započela trijumfalno. Ova tvrdnja dolazi oslonjena na rekordnu mesečnu prodaju, nastavljajući uzlaznim trendom i veoma solidnim učinkom u onom periodu koji se obično karakteriše kao vrhunac sezone za kupovinu automobila u Kini, prenosi Bloomberg.
Ukupan obim prodaje putničkih automobila je u toku prethodnog meseca porastao za nestvarnih 66%, dostižući tako rekordni nivo od 500.526 jedinica, objavila je kineska grupacija pre dan-dva. Dok je BYD dostigao granicu od pola miliona ranije nego što se očekivalo, zapadni proizvođači automobila, uključujući Volkswagen AG, muče se na najvećem svetskom tržištu automobila.
Najviše je porasla potražnja za BYD-ovim plug-in hibridnim vozilima, dostigavši plasman u kontingentu od 310.912 jedinica, a ostali isporučeni četvorotočkaši su potpuno električni modeli.
Volkswagen, Mercedes-Benz AG i Stellantis NV su među najvećim proizvođačima automobila koji se bore (za vazduh) u Kini. Zemlja je bila glavni izvor profita za zapadne brendove koji se sada fokusiraju na električna vozila (EV).
Iznenađujući rast BYD-a izaziva strah od dominacije Kine na globalnom tržištu automobila, a koja bi se realizovala na teret američkih i evropskih rivala. Evropska unija je ranije ove nedelje uvela dodatne carine na kineska električna vozila, podižući trgovinske tenzije iz dve moćne privredne sile.
Ostaje da se vidi da li BYD može da proširi uspostavljenu dominaciju na domaćem tržištu i da ono što predstavlja u Kini, započne da reprezentuje i na globalnom nivou. Obim prodaje automobila na vankineskom tržištu je stagnirao u prošlom mesecu, što će reći da se zadržao na oko 31.200 jedinica, uprkos visokim marketinškim troškovima, uključujući i Evropu, gde je azijska kompanija sponzorisala Evropsko prvenstvo u fudbalu, piše Bloomberg.
Nije samo BYD od kineskih konstruktora prijavio rekordnu mesečnu prodaju. Naime, Geely Automobile Holdings Ltd je plasirao 226.686 vozila u oktobru, što predstavlja godišnji napredak od 28%, dok je Xpeng Inc. dostigao novi rekord isporuke, sve zahvaljujući otpremi 23.917 jedinica na četiri točka.
Takođe, prihod BYD-a je u trećem kvartalu 2024. godine, nadmašio isti pokazatelj kompanije po imenu Tesla Inc. BYD-ov prihod je porastao za 24% na 201,1 milijardu kineskih juana (28,3 milijarde dolara), kada pričamo o periodu jul – septembar 2024, dok je Tesla prijavila prihod od 25,2 milijardi dolara.
BYD je takođe na putu da ispuni svoj godišnji cilj prodaje od četiri miliona vozila, prodavši 3,24 miliona jedinica u prvih devet meseci 2024. godine.
AutoRepublika
(433)
Slika govori vise – prodaja u 43. nedelji ove godine: Na kineskom trzistu evropski, americki i svi ostali proizvodjaci nemaju vise nikakve sanse protiv kineskih vozila, mogu samo da zivotare na dnu tabele, to je sve. Razlog je jednostavan: Kinezi proizvode u svakom pogledu dobre automobile i po pristupacnoj ceni. Na svetskom trzistu invazija Kineza mogla bi da se zaustavi samo na jedan nacin – da se e-vozila kao vodeca poslovna strategija definitivno napuste. E-vozila mogu da ostanu u ogranicenoj oblasti gradskih vozila. EU, USA, Japan, Koreja – treba da se vrate tehnologiji koju dobro poznaju i gde mogu da… Pročitaj više »
Prekasno je Matija da se sada evropski političari ( i proizvodjači ) „prešaltaju“ i svedu za ubuduće EV samo na gradski segment ( a da se u ostalim segmentima posvete isključivo tremičkim varijantama ).
Prosto, suviše je novca do sada već uloženo u tranziciju svih klasa vozila na EV segment. I kako to odjednom „da se baci“ ( sa izuzetkom gradskog segmenta ), u pokušaju da se sada nekako zaštite od Kineza ?
A pri sveme tome, Kinezi su već postali i veoma ozbilji igrači u termičkom segmentu.
Kako ono ide: Nije ga majka klela što se kockao, već što se vadio…
Dakle puno novca smo ulupali u nešto što nama ne ida, a to isto kinezima ide. Ali mi se ne vraćamo na ono što je nama išlo jer moramo hrabro napraviti korak u budućnost, rekoše stratezi stojeći na ivici provalije 😉
Tacno je da je mnogo novca ulozeno u e-pogon ali on ne bi bio sasvim odbacen, samo bi se ogranicio na trzisni segment gde ima tehnicko opravdanje. S druge strane, kada pogledas koliki deo trzista danas vozi elektricno – u EU ukupno 14% – moze da se zakljuci da ce povratak na gorivni kolosek spasiti neuporedivo vise novca!!!