Američki proizvođači General Motors (GM) i Ford su imali 2019. godinu sasvim suprotnu od očekivanja eksperta. Ford se borio sa visokim troškovima povlačenja vozila sa defektnim menjačima u modelima Fiesta i Focus, kao i kašnjenjem proizvodnje popularnog krosovera Explorer.
Tu je naravno bila i kontroverzna odluka koja puno košta, a čija je suština da se iz game Forda eliminišu svi putnički automobili sa izuzetkom Mustanga, a da njihova zamena budu novi krosoveri i terenci kao što su budući Bronco i Fusion Cross. Pride, dalja ulaganja su bila važna i po pitanju električnih proizvoda.
Na kraju dana, profit u 2019. godini je iznosio „samo“ 47 miliona američkih dolara, što je zaista mizeran iznos neto prihoda, ali to nije sprečilo prvog čoveka kompanija Džima Heketa da kući odnese čak 17,36 miliona dolara. U navedenu sumu su uračunati bazna plata, zatim pogodnosti po pitanju dodele novih akcija kompanije, zdrastvenog i životnog osiguranja i na kraju, uplata na račun privatnog penzionog fonda.
Iako je Heketova plata astronomska i čak 157 puta viša od kompenzacije koju za rad prima prosečan zaposleni u Fordu, ona je ipak, u nominalnom iznosu manja, u poređenju sa osobom koja predvodi rivala, kompaniju General Motors.
Gospođa Meri Bara je predvodila najvećeg američkog proizvođača do profita od 2,1 milijarde dolara, a za to je nagrađena s 21,63 miliona zelenih novčanica. GM je bio nešto „otvoreniji“ sa detaljima vezanim za isplatu zarade prvog „čoveka“ firme, pa kaže da je u navedenu cifru ušla osnovna plata od 2,1 miliona dolara, a kao i u slučaju spomenutog Heketa, ostatak se zasnivan na akcijama kompanije i dodeljenim raznim drugim pogodnostima.
Iako su obe cifre niže u poređenju sa onima iz 2018. godine, sumnjamo da Heket i Bara imaju razloga za nezadovoljstvo.
AutoRepublika
(206)