1. Home
  2. Vesti
  3. Fiat 500 zauvek mlad
Fiat 500 zauvek mlad
0

Fiat 500 zauvek mlad

152
0
Podelite sa prijateljima:

Globalna legenda stiže u London šezdesetih

  • Druga epizoda veb serije kojom se obeležava 60 godina uspeha legendarnog Fiata, sada je onlajn na stranici

www.500foreveryoung.fiatpress.com

  • Fotografije, video snimci i dokumenti iz perioda „raskalašnog Londona“ („Swinging London“), vraćaju vas u šezdesete, kada se veliki-mali automobil odvažio da izađe iz Italije, te kada je učvrstio svoju poziciju na sve četiri strane sveta.
  • Ovo fascinantno multimedijalno putovanje deo je šireg plana komunikacija kojim se obeležava dug put koji je od modela 500 načinio globalnu legendu, sa gotovo 60 miliona prodatih vozila.

 

Na stranici www.500foreveryoung.fiatpress.com sada je moguće pogledati drugu epizodu  veb serije kojom se obeležava 60-godišnjica vanvremenske legende, modela Fiat 500. Nakon napuštanja Torina – u prvoj epizodi je prikazana reprodukcija studija gospodina Dantea Đakoze, gde je model 500 rođen – „mali“ Fiat dospeva u London 60-ih godina prošloga veka, tačnije na trg Pikadili.

Ovo fascinantno multimedijalno putovanje deo je šireg plana komunikacija, koji će obuhvatiti internet, radio i televiziju, kao i seriju inicijativa, uključujući obilazak najlepših trgova Evrope, sa ljubiteljima i kolekcionarima modela Fiat 500 iz prošlosti i sadašnjosti. Proizvod koji je ujedno istorija, umetnost i stil življenja: Fiat 500 je prešao dug put od 1957. godine, vršeći uticaj na modu, društvo i navike, pretvarajući se u globalnu legendu, sa gotovo 60 miliona prodatih primeraka do danas. Vraćamo se u London u sjajne šezdesete, vreme pokreta „Swinging London“, kada je trg Pikadili bio u središtu novih društvenih, muzičkih i umetničkih trendova, te mesto na kojem ste mogli sresti neke od najvećih zvezda tog vremena, poput Džona Lenona, Pola Makartnjia, Šona Konerija, Džordža Besta, Džona Ozborna i Harolda Pintera. Upravo taj deo Londona prikazan je u drugoj epizodi. Fiat 500 iz 1965. u vatreno crvenoj boji nalazi se u središtu, okružen spomenicima, prodavnicama, autobusima, novinama i neonskim reklamama, s tim da svaki od ovih sadržaja omogućava pristup tekstovima, fotografijama i video snimcima. Svi ovi elementi oživljavaju uzbuđenje iz tih godina, kada je Fiat 500 osvajao svet, čak i tako udaljene lokacije kakva je Tahiti. To se dokumentuje fotografijom iz 1962. godine, koja je napravljena u isto vreme i na istom mestu gde je Marlon Brando, kao još jedna globalna legenda, snimao film „Pobuna na brodu Baunti“.

Na sajtu se nalaze fotografije još dve svetske filmske legende: Sofije Loren, dobitnice Oskara 1962. godine sa filmom „Ćoćara“ i reditelj Mikelanđelo Antonioni, koji je 1966. godine snimio film o „raskalašnom Londonu“, svoje remek delo „Uvećanje“ , za koje je dobio Zlatnu palmu na Kanskom filmskom festivalu. A tu je čak i filmska zvezda koja se zaljubila u Fiat 500: Džek Lemon. Prilikom snimanja filma „Avanti!“ iz 1972. godine, reditelja Bilija Vajldera, na ostrvu Iskija, on se zaljubio u drugu zvezdu filma, Fiat 500, naravno, i zatražio od producenta da mu dopusti da odveze ovaj automobil na svoje imanje u Beverli Hilsu, tako da je njegov honorar umanjen za cenu vozila.

Multimedijalno putovanje se nastavlja. Na početnoj strani, pored istorijskog modela Fiat 500, nalazi se nezaobilazna crvena londonska telefonska govornica, još jedna legenda kolektivnog pamćenja, kao demonstracija ubrzanog razvoja telekomunikacija tog vremena. Telefon je, kao proizvod prethodno dostupan samo eliti, ušao u gotovo sve domove, tako da je obavljanje međugradskih, čak i međunarodnih poziva postalo lakše, počev od sedamdesetih godina, s obzirom da više nije bilo potrebno pozivanje operatera u telefonskoj centrali. Ako mišem pređete preko neonske reklame, spoznajete kako je reklamiranje, u to vreme, postalo opštesvetska stvar, a kao odgovor na potrebe rastuće multinacionalne industrije.

Potom ćete otkriti muzičku prodavnicu u kojoj je izložen televizor: u to vreme skorašnji pronalazak, koji je brzo pokazao potencijal za prevazilaženje granica među državama i postao ključni svedok svog vremena – setite se samo neverovatnog prenosa sletanja na mesec 1969. godine. Ako kliknete na TV uređaj, imaćete priliku da vidite dva video snimka iz arhive kompanije Fiat, a koji su snimljeni tokom šezdesetih i sedamdesetih. Nije teško zamisliti legendarni Fiat 500 među mladima Londona, koji se kreću između trga Pikadili i ulice Karnabi, slušajući „Bitlse“ i „Roling stonse“.

Fiat 500, simbol masovne motorizacije 60-ih godina, prikladno je vozilo za postavljanje pored dabl-deker autobusa, čuvenog, crvenog, dvospratnog autobusa koji, uz kompleksan metro sistem i taksi vozila starinskog izgleda, pomaže turistima da se upoznaju sa glavnim gradom Engleske uzduž i popreko. Na vrhu početne strane možete videti „Boing“ na nebu: 60-e i 70-e godine su bile zlatno doba letenja. Jednim od tih aviona, su 7. februara 1964. godine četiri mladića iz Liverpula sletela na aerodrom „Džon F. Kenedi“ u Njujorku, koji je upravo preimenovan po ubijenom predsedniku i „Bitlmanija“ je zvanično počela. Jedna fotografija iz tog vremena prikazuje nekoliko primeraka modela Fiat 500 na asfaltu aerodroma „Fjumićino“ u Rimu, pred isporuku na udaljene destinacije.

 

Istorijski Fiat 500 je sada kultni automobil za ljubitelje tog modela iz Engleske, koji su ujedno i vrhunski kolekcionari, spremni da urade mnogo toga kako bi došli u posed ovog vozila. Primer? 2015. godine, na aukciji kod Sobija se našao predivni Fiat 500 iz 1965. godine, po ceni od 17.920 funti, dok je specijalizovani britanski sajt „Classic Driver“ ponudio Fiat 500 iz 1959. godine za 40.000 funti: vozilo je prodato istog trenutka. Restaurirao ga je Grejem Hant, koji ima status živog božanstva kada je reč o svetu klasičnih automobila. Čak je i bivši britanski premijer Dejvid Kameron posedovao Fiat 500, koji je prodao za gotovo 23.000 evra. Zašto? Kako bi kupio drugi.

Fiat 500 je mnogo više od običnog automobila: za 60 godina postao je autentična pop legenda. Simbol italijanskog stila koji nikad ne izlazi iz mode, te koji je tokom godina osvojio naklonost zaljubljenika u lepe i originalne stvari. Svakodnevno bojenje puteva širom sveta je misija koju Fiat 500 ispunjava svakog dana od 1957. godine: legendarni Fiat predstavlja pravo remek delo koje upotpunjuje sredinu u kojoj se nalazi. Zahvaljujući tome ova globalna legenda na svoj 60. rođendan, poseduje istu strast i veselost kao i mladi koji su stvorili „Swinging London“.

Fiat 500 je zaista zauvek mlad (Forever Young):

Nakon Torina i Londona, veliki-mali automobil će preći na novu lokaciju radi snimanja treće epizode internet-serije, pripovedajući novu priču o vremenu kada je on bio glavni glumac.

Priča se nastavlja…

 

(152)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments