Audi donosi novu dimenziju bezbednosti
Audi predstavljanjem sistema nazvanog Digital Matrix LED u novom Q9, nastavlja da razvija tehnologiju osvetljenja i da je podiže na potpuno novi nivo. Dok adaptivni farovi postaju sve važniji deo savremenih automobila, nemački proizvođač pokazuje da njihov potencijal daleko prevazilazi automatsko prilagođavanje svetlosnog snopa.
Novi sistem razvijen je u skladu sa pravilima američke agencije NHTSA, koja se značajno razlikuju od evropskih propisa. Adaptivni farovi su upravo zbog tih razlika mnogo kasnije počeli da stižu na američko tržište, iako su u Evropi već godinama prisutni u višim segmentima automobila.

Digital Matrix LED omogućava da se svetlosni snop precizno prilagođava uslovima na putu. Farovi automatski „zaobilaze“ vozila koja dolaze iz suprotnog smera ili se nalaze ispred, zadržavajući maksimalno osvetljenje kolovoza bez zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju. Audi je ovom prilikom predstavio i zanimljivu novinu koja bi mogla da unapredi komunikaciju među vozačima.
Pokazivači pravca više neće biti ograničeni samo na svetla automobila. Kada vozač uključi migavac, sistem projektuje animirane strelice direktno na kolovoz, jasno prikazujući smer u kojem vozilo namerava da skrene. Strelice se pojavljuju dijagonalno iz uglova automobila i neprekidno se animiraju, zbog čega ostaju uočljive čak i kada se vozilo posmatra pod većim uglom.

Prednost ovakvog rešenja posebno dolazi do izražaja u složenijim saobraćajnim situacijama. Ukoliko se, na primer, između dva automobila nalazi veliko teretno vozilo, vozači iza njega često ne mogu da vide da je automobil na čelu kolone uključio levi ili desni pokazivač pravca. Projekcija na asfalt može da prenese tu informaciju i onima kojima sama svetla nisu vidljiva, čime se poboljšava preglednost saobraćaja.
Korist od ove tehnologije neće imati samo vozači. Pešaci i biciklisti često obraćaju više pažnje na površinu puta neposredno ispred sebe nego na svetla automobila, pa bi projektovane strelice mogle da im omoguće da ranije uoče nameru vozila i lakše procene situaciju.

Audi ne planira da ovu funkciju zadrži isključivo za budući vodeći model marke s povišenim odstojanjem od tla. Istu tehnologiju Digital Matrix LED dobiće i nešto manji Q7, dok postoji mogućnost da se kasnije proširi i na druge modele iz ponude.
Adaptivni sistemi predstavljaju logičan korak ka većoj bezbednosti i udobnosti svih učesnika u saobraćaju kako svetla modernih automobila postaju sve snažnija. Nemački gigant sada pokazuje da farovi više nisu namenjeni samo osvetljavanju puta, već mogu postati i efikasno sredstvo komunikacije između vozila, pešaka i biciklista, otvarajući prostor za razvoj novih funkcija koje bi u budućnosti mogle dodatno unaprediti bezbednost na putevima.
Ranije smo imali veoma interesantne članke na temu rasvete u automobilima. Evo preporučenih linkova:
AutoRepublika
(314)
Zasigurno znam Tesla ovo već koristi godinama tako da ovo nije ništa novo, možda za Audi, ali kao tech nije. Pretpostavljam da i mnogi drugi proizvođači ugrađuju ovu tehnologiju u svoja vozila.
U sigurnosnim propisima danas imamo silne regulative, za sve i svašta, ali niko do sada se nije sjetio da automatizuje pokazivače pravca, a to je veliki sigurnosni problem, jer mnogi vozači ne žele da se koriste sa ovim svjetlosnim signalom.
Ako automobil može samostalno da se vozi, staje i pokreće, koči, parkira, onda mu i ova operacija dođe još jednostavnija.
Dakle automatizujte pokazivače pravca, a svi ovi svjetlosni efekti su džaba ako vozača neće manuleno da koristi pokazivač, a mnogi ga danas ignorišu da li zbog nedostatka svijesti ili nekih ličnih pobuda nebitno je…
Kako misliš da se to automatizuje?
Jednostavno, namotaš upravljač i gaziš liniju (znači jedan od ta dva faktora aktivira pokazivač…) pokazivač pravca se upali, jer nema skretanja/prestrojavanja bez namotavanja upravljača i gaženja linije, ali ima milion skretanja/prestrojavanja sa namotavanjem upravljača i gaženjem linije bez uključivanja pokazivača. Puno manja opasnost je ako ti se svaki put aktivira pokazivač pravca na onu stranu na koju namotaš volan i nagaziš liniju, nego kada ga namotavaju, kreću se u tom pravcu i ne aktiviraju pokazivač. Naravo ostaće ti ručica za sve one situacije u kojima sistem ne može da radi automatski… Savjestan vozač će da koristi pokazivače pravca kao i… Pročitaj više »
Definitivno se ne slažem, bar 50 m ranije treba uključiti žmigavce, pre skretanja. Naravno, u zavisnosti od brzine kretanja. Manje za grad, više za magistralu.
Ovo ti je za situacije u kojima pojedinici ionako nikada ne aktiviraju pokazivače, nije to da ti čita misli i pali se 50 metara prije skretanje.
Pa ne aktiviraju se asistenti prije opasnosti nego u neprosrednoj opasnosti…
Ne znam zašto se svi hvatate za normalne primjere, a ne nenormalne kojima svjedočite svaki dan.
Dakle ako neko ignoriše normalno, asistira mu automatika, a ne da sve ona radi za tebe pa nijedan sistem tako ne funkcioniše zašto bi i ovaj…
A šta ako nema linije?
A šta ako točak otpadne?
Kada namotaš volan i gaziš liniju je kasno za uključivanje pokazivača pravca. Naročito zbog toga što bi se svi ti koje nervira sistem za držanje pravca oslonili isključivo na to.
Najbolje je da automobil nema pokazivače pravca? Da rezimiramo, u okviru razvoja automatizacije vožnje automobil već ima mogućnost da sam aktivira pokazivače pravca i on to radi, efikasno. Autonomni taksi je jedan od primjera. Voze se u mnogim gradovima, a najviše u Kini… Da se vratimo u našu stvarnost. Ne znam zašto se automatski hvatate za tezu da je bilo kakva automatizacija u aktiviranju pokazivača pravca štetna, nemoguća i da će biti „zloupotrebljena“ i da nema grama smisla u toj ideji? A pri tom vać imate sisteme za automatsku korekciju putanje, kočenje, ubrzavanja, parkiranje… Obrnite pristup i recite sami sebi… Pročitaj više »
Nije prihvatljivo da neko ne koristi pokazivače pravca, ali automatizacija, koja nije efikasna, samo bi dovela do toga da takvih bude sve više. Mislim da bi se time smanjila bezbednost.
Autonomna vozila nisu primer. Ona na vreme uključuju signalizaciju, a ne kad neko krene da promeni traku.
U Novom Sadu su u nekoliko jednosmernih ulica uveli mogućnost biciklistima da voze u suprotnom smeru. E sad ti isti biciklisti, sve više, voze tako i u ulicama u kojim to nije dozvoljeno. Što je najgore, voze i levom biciklističkom trakom u dvosmernim ulicama, pa čak i kada nema biciklističkih traka.
Imaš prelog šta da radimo s ovima što ne koriste pokazivače pravca?
Zašto automatizacija ne bi bila efikasna, kad već jeste efikasna?
https://www.youtube.com/watch?v=JDnqS4E6EJk
Da se razumijemo nisam zagovornik automatizacije, ali ako imaš ljude koji se ne ponašaju kako to saobraćajni propisi zahtijevaju, niti koriste njiihove prirodne sposobnosti moraš da nađeš rješenje za takve.
Savremena tehnologija ga nudi?
Nije rešenje dati im opravdanje za takvo ponašanje.
Time treba da se pozabave organi reda, a ne mi. Kao i bahatim biciklistima, gore pomenutim.
Tvoj predlog nema nikakve veze sa autonomnom vožnjom.
Znači batina?
Dok se „organi reda“ pozabave ovim pitanjem mi ćemo da živimo u saobraćajnoj dijareji… i naravno da ćutimo, jer to organi reda najviše vole, kad ćutiš i trpiš…