
Kineska marka Leapmotor ima netipično mišljenje kada su u pitanju napredni sistemi asistencije u vožnji. Frančesko Đakalone, šef marketinga za Evropu u ovoj kompaniji, izneo je taj stav u intervjuu za britanski Auto Express. On bi bio spreman da žrtvuje visoku ocenu na testiranju Euro NCAP u zamenu za manje stresno iskustvo u vožnji.
Prema njegovom mišljenju, otežavati početak vožnje samo da bi automobil na papiru imao pet zvezdica nije jedini ispravan put.
„Postizanje ocene na Euro NCAP-u nije uvek jeftino ni lako“, rekao je za Auto Express. „U nekom trenutku može doći do kompromisa – da li žrtvovati maksimalnu ocenu, ali istovremeno ispuniti obećanje naše marke: pružanje tehnologija koje olakšavaju život po pristupačnoj ceni“.
Prema njegovom mišljenju, to ne znači da bi u vozilu trebalo da bude manje sistema, već da vozač treba da ima mogućnost da neke od njih trajno isključi. Za određene sisteme – kao što su upozorenje pri napuštanju trake, automatsko kočenje u nuždi i inteligentni ograničivač brzine – trajno isključivanje nije moguće zbog propisa EU, ali za neke druge funkcije jeste.
„Naravno, nećemo otići u krajnost da lansiramo automobil bez ikakve aktivne bezbednosti i sa lošom pasivnom zaštitom“, ublažio je zabrinutost. Prema njegovim rečima, reč je o tome da „za pet zvezdica na testu morate imati neke funkcije aktivne bezbednosti koje ne cene svi potrošači“.
„Na kraju napravite kompromis i to vas verovatno košta jedne zvezdice“, rekao je, „ali to ne znači kompromis kada je u pitanju ukupna bezbednost automobila“.
Đakalone priznaje da pojedini sistemi asistencije u Leapmotorovim vozilima trenutno nisu savršeni i da zahtevaju dodatna poboljšanja. Međutim, kao i mnogi drugi kineski proizvođači, Leapmotor može brzo reagovati zahvaljujući softverskim ažuriranjima. Tako su kritike na račun asistencija i teškog isključivanja kod modela C10 dovele do promena – novi softver omogućava lakše deaktiviranje pojedinih funkcija.
AutoRepublika
(222)
Problem je u ljudima i njihovom razumevanju bezbednosti. Pre neki dan na jednom forumu pročitam uvodni post jednog vlasnika sa predstavljanjem svog novog Subaru Crosstreka. I evo šta je deo njegovih zapažanja: “ … Eh da, Subaru EyeSight, nije toliko nametljiv kao sistemi u drugim markama i sve može da se isključi. Start/stop se ne može isključiti preko dijagnostike. Takođe stvar koja me užasno nervira je što se putnici pozadi moraju vezati inače upozorenje ispara uši.” Najpre, vidimo da mnogim našim ljudima, čak i kada kupe potpuno nova kola, Start&Stop predstavlja rak ranu. 😊 Takodje, vidimo da je dobro da… Pročitaj više »
Za pojaseve se slažem sa tobom naravno, šabanska smo nacija i ne razumemo napredak. Ali start-stop je sve suprotno od napretka. Poskupljuje delove, smanjuje trajnost. Ja ga naravno trajno isključio i sad računam da ću zahvaljujući predimenzioniranim delovima imati normalnu (nadprosečnu) trajnost involviranih sklopova (umesto projektovane prosečne). A što se tiče troškova, dovoljan mi je podatak da akumulator za start-stop košta tačno dvostruko više od običnog.
Da, čitao sam na jednom domaćem forumu da je kod VW vozila dosta česta greška sa radom Start&Stop sistema ( uz poruke tipa „Vehicle power consumption is high” ili slično ) i da ga zato mnogi softverski isključuju.
start stop je smeće koje samo u labaratoriskim uslovima smanju potrošnju, više se co2 ispusti proizvodnjom tog novog dela koji ce konstantno resetovanje automobila da uništi
Čitao sam i ja. Ostadoh zbunjen vešću da ima senzora na zadnjoj klupi. Da javlja da nije vezan pojas. To mi se svidelo. Nisam čuo za tu opciju do tada.
Ti si u svetu opreme, ima li to kod EU modela…
A naravno, pojasevi su obavezni za vezivanje. Nevezan putnik na zadnjoj klupi ugrožava sebe i putnika ispred njega. Masa je to, inercija…
Senzor prisustva putnika na zadnjoj klupi postoje jako dugo, Pošto to ranije nije bilo deo obavezne opreme, kod nekih je to dugo bilo samo opcija (posebno za modele niže klase). Bože moj, za prethodnu Fabiju su u Srbiji i u 2022. godini bili samo opcija i bočni i zavesasti air bagovi ( za Sandero tog godišta je to bio standard i u Srbiji ). Za takvu (poslovnu) Fabiju iz 2018. sam opciono izabrao i te air bagove, ali i senzor prisustva putnika na zadnjoj klupi. Imao sam te senzore kao deo standardne opreme i na Pežou 307 ( iz 2004.… Pročitaj više »
Otvori mi oči. Ja do sada nisam čuo za senzore na zadnjoj klupi.
A o Škodi u srbiji i njenoj opremi, čitao sam puno tvojih komentara…sve mi je jasno.
I to kaže čovjek koji se biciklom po kiši zaleti kroz sredinu raskrsnice? 😜😉