
Ime Viktora Šeparda će vam možda zvučati poznato, jer je njegova priča pre osam godina obišla sve automobilske medije. Naime, gospodin Šepard je uspeo da pređe više od milion milja (oko 1,6 miliona kilometara) za volanom Toyotine Tundre iz 2007. godine, i to bez ikakvih zahvata na motoru ili na menjaču.
Zauzvrat, japanski proizvođač mu je poklonio potpuno novu Tundru, dok je njegov stari kamionet detaljno proučen, a stečena saznanja iskorišćena su u razvoju sledeće generacije ovog modela. O tome smo ranije i pisali, što možete da pročitate ovde.
Viktor se bavi prevozom automobilskih delova širom Sjedinjenih Američkih Država i praktično je neprestano za volanom, što i objašnjava kako je njegova Tundra uspela da nakupi toliku kilometražu za relativno kratko vreme. Iako živi u gradu Korpus Kristi u saveznoj državi Teksas, sam kaže da tamo provodi najmanje vremena, jer mu posao zahteva da stalno bude na putu.
Gospodin Šepard se ponovo našao u medijima, jer je i sa drugom Tundrom postigao neverovatnu kilometražu. Kao što smo ranije pomenuli, Toyota mu je 2016. godine poklonila novi primerak za ličnu upotrebu, ali je Viktor kupio još jednu Tundru iz 2014. godine za obavljanje poslova. S primerkom iz 2014. godine je tokom poslednjih deset godina prevalio još jedno „milionče“ milja (1,6 miliona kilometara).
Međutim, model iz 2014. godine se nije pokazao jednako pouzdanim kao prethodni iz 2007. godine. Tokom godina, zabeležio je nekoliko većih kvarova, pa je čovek bio prinuđen da menja alternator i menjač, ali tek nedavno, i to uz zanimljivu anegdotu. Naime, Viktor je primetio da menjač ne prebacuje u niže stepene prenosa pri većem opterećenju, poput vožnje uzbrdo, kada je kamionet imao 780 hiljada milja (oko 1.248.000 kilometara).
Zbog toga je zakazao zamenu menjača u lokalnom servisu. Međutim, čekanje se odužilo zbog nedostatka delova, pa je Viktor preuzeo Tundru, vozio je još 80 hiljada milja (128 hiljada km) i tek onda zamenio menjač kada više nije hteo da funkcioniše. Dodaje da ovaj problem i nije bio toliko velike prirode već je samo morao da navikne da ide uzbrdo pri brzini od 56 km/h umesto dozvoljenih 112 km/h.
Školjka novije od dve Tundre danas je u znatno lošijem stanju, a Viktor objašnjava da je vozilo pretrpelo oštećenja tokom uragana Ida pre nekoliko godina. Ni enterijer ne deluje kao nov, vidi se da je prošao mnogo toga ali, kako Viktor ističe, sva dugmad i funkcije su još uvek očuvani, osim električnog naslona na vozačevom sedištu.
S obzirom na to da je Viktor visok preko 190 centimetara, očekivalo bi se da su sedišta znatno više propatila, ali su zapravo u iznenađujuće dobrom stanju. Elektronika za naslon zamenjena je tek nedavno, a Viktor dodaje i da često prespava u kamionetu kako bi smanjio troškove, što njegovu pažnju prema održavanju enterijera čini još impresivnijom.
I šta je onda sledeći korak? Nada se da će mu Toyota još jednom pokoloniti novi primerak u zamenu za stariji, ali nismo baš sigurni da li će prihvatiti takvu ponudu. Naime, japanski gigant je poslao u penziju par proverenih i izuzetno pouzdanih V8 motora 2021. godine, a zamenio ih je sa novim 3,4-litarski turbobenzincem.
Nije se pokazao baš najbolje, o čemu smo ranije i pisali, pa će odluka vlasnika svakako biti zanimljiva…
AutoRepublika
(243)
Vrijedan čovjek,još da reče šta uzima protiv sna??Nema boljeg”testera” za onu košulju protiv spavanja.Respekt za njega i Japanera!