
Stellantis je početkom 2025. godine iznenadio snažnim rastom. U januaru i februaru, kompanija je zabeležila značajan porast tržišnog udela, posebno u segmentu električnih vozila. Ipak, ovaj pozitivan trend ne može sakriti činjenicu da je 2024. bila teška godina za proizvođača automobila – sa drastičnim padom profita i smanjenjem obima prodaje na globalnom nivou.
U februaru 2025, Stellantis je, prema sopstvenim podacima, dostigao tržišni udeo od 18,1% u EU – što je najviši nivo u poslednjih 12 meseci. U januaru je taj udeo iznosio 17,1%. Najveći rast ostvaren je u segmentu električnih vozila, gde je tržišni udeo porastao sa 12,9% na 14,1%. Svako treće prodato električno vozilo u kategoriji lakih komercijalnih vozila sada dolazi iz jedne od marki Stellantisa.
Brendovi Citroën, Peugeot i Fiat doprineli su ovom uspehu sa nekoliko najprodavanijih modela. Novi Citroën ë-C3 postao je najprodavaniji električni automobil u Francuskoj i Italiji. Takođe, Jeep Avenger (dostupan kao benzinac i EV) i Fiat Pandina (hibridna verzija) zadržali su vodeće pozicije u svojim segmentima. Ovi rezultati pokazuju da se širenje Stellantisove električne ponude isplaćuje, posebno jer u kategoriji pristupačnih malih električnih vozila nudi najraznovrsniji izbor: Fiat 500e, Opel Corsa Electric, Peugeot e-208, Citroën ë-C3 i Jeep Avenger EV.
Međutim, Stellantis nije objavio apsolutne prodajne brojke, što znači da visoki procentualni rast može biti varljiv – možda je rezultat slabih prošlogodišnjih rezultata i generalno lošeg stanja na tržištu automobila. Iako početak 2025. izgleda obećavajuće, 2024. je bila katastrofalna godina za Stellantis. Neto dobit kompanije pala je za 70%, dok je operativni profit smanjen za skoro dve trećine.
Najveći problemi zabeleženi su na američkom tržištu, gde je Stellantis drastično izgubio poziciju. Visoke cene modela brendova Jeep, RAM i Dodge dovele su do povećanja zaliha na lageru i obustave proizvodnje. Na kraju, Stellantis je pao na peto mesto po tržišnom udelu u SAD, a čak je i fabrika u Ontariju (Kanada) privremeno zatvorena.
Ni u Evropi situacija nije bila mnogo bolja – mnoge Stellantisove marke su izgubile tržišni udeo. Na primer, Opel i njegov britanski pandan Vauxhall zabeležili su pad prodaje od 9,5%. Stellantis je smanjio proizvodnju u više postrojenja, uključujući i čuvenu Fiatovu fabriku u Torinu. Sve više analitičara smatra da bi Stellantis trebalo da smanji broj brendova i eventualno proda manje profitabilne marke poput DS-a, Alfa Romea ili Lancije.
Kako bi preokrenuo situaciju, Stellantis već neko vreme sprovodi tehničku i stratešku transformaciju. U 2025. na tržište stižu modeli zasnovani na novim multi-energetskim platformama STLA Medium i STLA Large, koje će omogućiti kombinaciju električnih, hibridnih i plug-in hibridnih pogona. Među prvim modelima na ovim platformama biće Peugeot E-3008, Opel Grandland i DS N°8, pri čemu će DS N°8 imati domet do 750 km – što izaziva veliko interesovanje.
Osim toga, Stellantis nastavlja razvoj pristupačnih električnih vozila kroz platformu Smart Car, koja je osnova za modele poput Citroëna ë-C3 i Opela Frontere. Takođe, kompanija intenzivno radi na integraciji veštačke inteligencije u automobile i proizvodne procese, uključujući saradnju sa francuskim startapom Mistral AI.
Iako podaci iz januara i februara pokazuju da se Stellantis ponovo učvršćuje na evropskom tržištu električnih vozila, situacija ostaje nestabilna. Tranzicija rukovodstva još nije završena, američki kupci su izgubili poverenje, a konkurencija u Evropi je sve oštrija.
AutoRepublika
(64)