
Jutjuber još jednom pokazao da Teslin autopilot ne prepoznaje prepreke (VIDEO)
Tokom vikenda, američki jutjuber i bivši NASA-in inženjer Mark Rober objavio je kontroverzni video u kojem je testirao dva automobila kroz niz izazova. Cilj je bio da se uporedi automobil sa lidarom i Tesla, koja se oslanja isključivo na kamere za svoje sisteme asistencije vozaču.
Mark je želeo da sazna da li se može prevariti samovozeći automobil, pa je odabrao dva modela sa različitim pristupima. Video je ubrzo postao viralan jer je Tesla, koji koristi kamere za „gledanje“ stvarnosti, nastavila da vozi pravo i udarila u kulisu, koja je prikazivala lažni nastavak puta. U isto vreme, automobil sa Lidarom prepoznao je prepreku i bezbedno se zaustavio.
Test je izazvao žestoke kritike. Mnogi su tvrdili da Mark nije aktivirao Teslin autopilot, iako je on insistirao da je autopilot bio uključen u trenutku sudara. Kao odgovor, objavio je sirovi snimak eksperimenta, na kojem se vidi da je autopilot bio aktivan sve do momenta kada se sam isključio.
– Evo sirovog snimka moje Tesle kako udara u zid. Nisam siguran zašto se autopilot isključuje 17 frejmova pre sudara, ali noge mi nisu bile ni na gasu ni na kočnici, izjavio je Mark.
Ipak, ključno pitanje možda i nije da li je autopilot bio uključen ili ne. Mnogo je važnije kako različite tehnologije doživljavaju svet oko sebe.
Automobil sa lidarom prepoznao je zid jer Lidar koristi svetlosne zrake koje se odbijaju od fizičkih prepreka, bez obzira na to kakav je motiv na njima nacrtan. Tesla se oslanja na vizuelno prepoznavanje i „verovao je“ da put nastavlja dalje, što znači da ne bi stao u svakom slučaju.
U originalnom videu, Mark objašnjava da bi ljudski vozači odmah primetili da nešto nije u redu, jer su naši mozgovi dovoljno napredni da registruju najmanje vizuelne nepravilnosti. Međutim, Teslin sistem, iako vizuelan poput ljudskog vida, još nije sposoban da se nosi sa ovakvim iluzijama.
Srećom, lažne kulise nisu baš česta pojava na pravim putevima.
AutoRepublika
(91)
Odavno sam primetio da u gustoj magli različito reaguju automobili kod kojih sistemi svoju spoznaju baziraju samo na kameri u odnosu na automobile kod kojih sistemi, osim kamere, koriste i radar.
Kod onih kojima se sistemi baziraju samo na kameri, u gustoj magli se odmah deaktiviraju svi sistemi. Jer, sistemi ništa „ne vide“.
Kod onih koji koriste i radar, to se ne dešava, već nefunksionalan postaje samo deo sistema (baziranih na kameri). Da li, pak, i u kojoj meri zaista u tim uslovima zadržavaju funkcionalnost neki sistemi (bazirani na radaru), ne znam.
Radar je čudo.Osim što čuva glavu, zna i para napraviti😊
😊