
Cene novih automobila u Sjedinjenim Američkim Državama su se u potpunosti otele kontroli. Sve više proizvođača odlučuje da eliminiše one pristupačnije modele i pakete opreme, što znači da ulazak u automobilski svet košta više nego ikada ranije. Prosečna kupoprodajna cena četvorotočkaša je tokom protekle godine na ovom tržištu iznosila više od 48 hiljada američkih dolara, a eksperti će reći da tempo rasta plata nikako ne može da parira dinamici rasta cena robe.
Znajući sve to, nije teško zaključiti da postoje i oni kupci koji zapravo nisu u stanju da plaćaju mesečnu ratu za svog limenog ljubimca.
Postoji ona izreka koja kaže, „ako imate deset dolara u džepu i nemate kredite, onda ste bogatiji od većine Amerikanaca“, pa nije potrebno da se desi nešto veliko u životu da prosečan Jenki više ne bude u stanju da plaća kredite. A kada je reč o automobilima, agencija Fitch Ratings kaže da trenutno 6,56% Amerikanaca s uplatom mesečne rate kasni minimalno 60 dana. Ova agencija inače vodi slične evidencije još od 1994. godine i kaže da brojka nikada ranije nije bila toliko velika, a porasla je za 0,39% tokom poslednjih godine dana.
Broj prestupnika koji s uplatom kasne najmanje 90 dana je tokom poslednjih godinu dana takođe porastao za 3,2%, mada Fitch Ratings ne kaže koliko je takvih osoba ukupno.
Ovaj izvor dodaje još par detalja o tome zašto su spomenute brojke u porastu, a nije samo zbog visokih cena vozila. Prosečna mesečna rata je tokom protekle godine takođe porasla za 16,5% i za još 12,5% u 2023. godini, Fitch Ratings kaže da će i cene osiguranja biti za 7,5% veće u 2025. godini.
Ono što je u celoj priči isto tako zanimljivo jeste to da rast cena novih četvorotočkaša ne leži u brendovima s ponudom premijum automobila. Štaviše, mušterije troše manje na Teslu, BMW i Lexus nego ranije, ali oni „narodni“ brendovi, oni poput Forda i Honde koštaju više nego „Svetog Petra kajgana“.
I šta će se na kraju desiti? Pa banke će u dugo pokušavati da sarađuju s vama, jer ni njima nije u interesu da oduzmu vozilo i onda da bivaju prinuđeni da ga preprodaju, ali vremenom to biva poslednja opcija. Da li sve to znači da su automobilske kompanije shvatile poruku i da će u budućnosti nuditi pristupačnije modele?
Nasuprot tvrdnjama da žele tako nešto, ponuda će ipak biti za one sa dubljim džepom iz razloga što skuplji automobili naravno donose veću zaradu. A broj Amerikanaca u „obećanoj zemlji“ koji ne mogu da plate mesečnu ratu će verovatno nastaviti da raste…
AutoRepublika
(156)
Vrlo sumorna priča. Ali, na žalost, to je slika koju vidimo svuda oko nas.
Čitao sam o velikom prodajnom bumu stanova u Španiji, pa je sa nailaskom krize došlo do ogromnog pada vrednosti. I teškog otplaćivanja kredita.
Nešto mi se čini da će ovi „studentski“ krediti za mlade/kupovina stanova da završe na sličan način, jer evropa baš i ne ide linijom uspona, nego lagano nizbrdo…
A pred nama su mogući ratovi i sl sranja