
Zašto su kristalizovani pneumatici opasni i kako ih prepoznati na automobilu
Pneumatici ne traju večno, bez obzira na to koliko dubok dezen gazećeg sloja ostane na njima. U narednim redovima naši čitaoci mogu saznati kako da prepoznaju kristalizaciju gume, koja direktno utiče na performanse pneumatika i bezbednost vozača i putnika tokom vožnje.
Često ponavljamo, ali je istina – pneumatici su jedina tačka kontakta između automobila i puta, pa je njihovo stanje ključno za sigurnost.
Međutim, obično mnogi obraćaju pažnju samo na njihovu istrošenost ili pritisak vazduha. Ako su ta dva faktora u redu, smatra se da su gume bezbedne. Ipak, s vremenom neke gume mogu postati tvrde i izgubiti prijanjanje, što se naziva kristalizacijom. Šta to znači? Kako saznati da su gume kristalizovane? Da li je to opasno?
Ne postoji pouzdan način za obnovu kristalizovanog pneumatika. Proizvodi koji obećavaju da će „oživeti“ gumu imaju ograničenu efikasnost.

Šta je kristalizovana guma?
Kada se guma kristalizuje, kaučuk se stvrdne i izgubi fleksibilnost. To se dešava jer materijal oksidira i biva pogođen faktorima kao što su izlaganje suncu, promene temperature i protok vremena.
Kao rezultat, guma gubi prijanjanje na asfalt, što može ugroziti sigurnost tokom vožnje.
Zašto dolazi do kristalizacije guma?
Postoji nekoliko razloga zbog kojih gume mogu postati kristalizovane pre nego što se istroše do tačke kada ih je potrebno zameniti, ali se to najčešće dešava kod vozila koja se retko koriste. Razlog je jednostavan – automobili koji prelaze mnogo kilometara potroše svoje pneumatike pre nego što one uopšte stignu da se kristalizuju.
U svakom slučaju, sledeći faktori doprinose kristalizaciji guma:
- starost – s godinama, kaučuk se prirodno degradira; kod automobila sa prednjim pogonom, ovo se često dešava sa gumama na zadnjoj osovini, jer se one skoro i ne troše,
- izlaganje suncu i ekstremnim temperaturama – UV zračenje i toplota ubrzavaju proces stvrdnjavanja; ekstremna zima ili vlaga takođe mogu uzrokovati gubitak svojstava kaučuka,
- dug period nekorišćenja – ako automobil dugo stoji, gume brže gube elastičnost,
- agresivna hemijska sredstva – neka sredstva za čišćenje ili rastvarači mogu oštetiti sastav kaučuka,
- nepravilan pritisak – pogrešno napumpane gume mogu se nepravilno trošiti, što ubrzava njihovo propadanje.
Kako prepoznati kristalizovane gume?
Postoji nekoliko jasnih znakova koji ukazuju na to da su vaše gume izgubile svoja svojstva:
- tvrde su na dodir – ako primetite da je površina gume kruta umesto elastična, to je loš znak,
- lošije prijanjaju – ako vam se čini da automobil više proklizava nego inače, naročito na mokrim putevima, gume mogu biti kristalizovane,
- prave više buke – stvrdnuta guma često proizvodi glasniji zvuk prilikom vožnje,
- imaju sitne pukotine – kristalizacija može izazvati male pukotine na gazećem sloju ili bočnim stranama, jer je guma izgubila fleksibilnost,
- previše su stare – ako su gume starije od pet ili šest godina, treba proveriti njihovo stanje; datum proizvodnje se može pronaći u kodu DOT na bočnoj strani gume.
Da li je opasno voziti sa kristalizovanim gumama?
Da, i to veoma! Loše gume mogu ozbiljno ugroziti vašu bezbednost, jer:
- imaju smanjeno prijanjanje, što znači da će vam trebati duži zaustavni put prilikom kočenja,
- povećavaju rizik od akvaplaninga – na mokroj podlozi lošije odvode vodu,
- mogu pući – ekstremna krutost može dovesti do pucanja i eksplozije gume u vožnji,
- neudobne su – stvaraju više vibracija, veću buku i lošiji osećaj tokom vožnje.
Da li se kristalizovane gume mogu obnoviti?
Nažalost, ne postoji pouzdan način da im se vrati prvobitno stanje. Na tržištu postoje proizvodi koji obećavaju da će „oživeti“ kaučuk, ali njihova efikasnost je ograničena i ne garantuje bezbednost.
Ako su vaše gume kristalizovane, jedino sigurno rešenje je njihova zamena novim gumama.

Saveti za sprečavanje kristalizacije guma
Kako biste produžili vek trajanja guma i sprečili njihovo prebrzo stvrdnjavanje, pokušajte da sledite ove preporuke (iako znamo da to nije uvek lako):
- čuvajte ih na hladnom i tamnom mestu ako ih ne koristite duži period,
- koristite automobil redovno kako biste sprečili da se gume ukoče zbog dugog mirovanja,
- održavajte pravilan pritisak vazduha kako biste izbegli nepravilno trošenje,
- čistite ih odgovarajućim sredstvima i izbegavajte agresivne rastvarače,
- zamenite ih na vreme kako ne bi postale rizik po bezbednost.
Kristalizovani pneumatici ne samo da smanjuju prijanjanje automobila, već i značajno povećavaju rizik od nesreća. Najbolja zaštita je da ih prepoznate na vreme i zamenite ih kada to postane neophodno.
AutoRepublika
(1660)
Do sada, nisam čuo za termin „kristalizacija“ gume. Za „starenje“ gume, jesam.
Sa svime se slažem, vreme, toplota, sunce, UV zraci a i sama hemija i vremensko razlaganje komponenata koje čine gumu, sve se menja i guma gubi elastičnost.
Čudi me da nisu napravljeni neki mali uređaji za merenje tvrdoće gume. Time bi se dalo uporediti stanje pri kupovini i posle godinu, dve itd.
Pneumatik je sve između auta i podloge. Uz onu staru „Prilagoditi vožnju uslovima na putu“, treba dodati i stanju pneumatika.
Pretpostavljam da sve to delimično utiče i na rezervnu gumu, pogotovu ako je ona malo ili nimalo korišćena.
A tek onaj ćopavac koji dođe s polovnjakom, 15god star, a nikad korišćen. Mada, svako ko stavi ćopavac treba da bude svestan da on samo služi da ga lagano odveze do vulkanizera.
Mislim da je u Srbiji suvišna vrsta članka u kome se ukazuje na značaj pneumatika i njihovih osobina.
Jer, bar 1/3 sagovornika će vas ubedjivati da je sasvim bezbedno i leti voziti na zimskim gumama ( kao i zimi na letnjim gumama ), dok će vas sledeća 1/3 sagovornika ubedjivati da su testovi pneumatika čista glupost ( i da nema značajne razlike izmedju nekog pneumatika koji na tim testovima prodje kao bos po trnju i onog koji dobije bolje ocene ).
👍
Glavna zabluda je da 4×4 odlično ide i sa “ćelavim” gumama.
Jedna od zabluda je i da ti sa 4×4 za vožnju po snegu (navodno) ne trebaju zimske gume.
A po snegu, bolje vuče (bolju trakciju ima) ima bilo koji 2WD sa zimskim gumama u odnosu na bilo koje 4×4 vozilo sa letnjim gumama.
Tačno.
Glavna zabluda je da kupiš SUV, iako nemaš para za nove pneumatike, koji uopšte nisu jeftini. Tako da često viđam velike SUVove sa par mm šarom na gumama….
Polovan njemacki premium sa Ling Long gumama 😁
Gledaj ćuskije, dao sam sebi 12 zelenih 🙂 Dijagnoza….. sa F počinje
Odlično zapažanje druže.
Glavna zabluda je da kupis SUV, tu je trebalo da zavrsis recenicu :).
Cena pneumatika zavisi od samih dimenzija ( najviše od njihove visine ), a ne nužno od toga da li su za SUV ili nisu.
Takodje, postoje neke dimenzije koje proizvodjači automobila redje biraju, pa su skuplje ( pa i ako nisu za SUV ).
Može da ti se desi da kod istog brenda cena pneumatika u dimenziji za odredjeni SUV bude iste cene ( pa i jeftinije ) od cene istovrsnog pneumatika u dimenziji koji nije za SUV ( već je možda za neki HB ili sedan ).
Sve jasno osim ovog: ‘koristite automobil redovno kako biste sprečili da se gume ukoče zbog dugog mirovanja…’
Da li je netko u stanju da pojasni?
Jednostavno je prilično. Ako auto stoji duži period vremena težina automobila opterećuje jednu tačku pneumatika što dovodi do deformacije. Oksidacija materijala je takođe ubrzana kod automobila koji se jako malo ili nikako ne voze. Ako je garaža vlažna vlaga se može stvoriti i unutar gume što ubrzava degradaciju materijala. Svi ovi faktori su još i više naglašeni ako auto nije garažiran.
Kod guma automobila koji se vozi usljed rotacije i trenja dolazi do distribucije ulja i ostalih hemijskih komponenata održavajući materijal fleksibilnim.
Da,nakon par mjeseci stajanja na otvorenom,gume su za otpad.
GT trojka, drž se gumarabe, kije i sl gova—na…..
Pusti akademske rasprave. Ne mlataraj….. Hebo te, pa ti elementarne stvari ne poznaješ
Za tebe je da te smeste u ćacilend….
„Kod guma automobila koji se vozi usljed rotacije i trenja dolazi do distribucije ulja i ostalih hemijskih komponenata održavajući materijal fleksibilnim.“
Ovakvu gupost jos nisam cuo. Najstrasnije je da ti dosta ljudi veruje.
Razumim u potpunosti to što se ti i drugi češete po glavi. Mora se odlično poznavati hemija da se shvate procesi koje sam naveo. Evo malo detaljnije objašnjenje. Automobilske gume su kompozitni materijali izrađeni od polimernih matrica (najčešće prirodni i sintetički kaučuk), filera (čađ, silicijum-dioksid), plastifikatora (ulja, smole) i različitih stabilizatora. Tokom vožnje, zbog dinamičkih opterećenja i termomehaničkih efekata, dolazi do redistribucije ovih komponenti unutar elastomernog sistema. Usled cikličkog elastičnog deformisanja pri kontaktu sa podlogom dolazi do razvoja unutrašnjih naprezanja i disipacije energije u vidu toplote. Temperatura kontaktne zone između gazećeg sloja gume i podloge može dostići od 50 do… Pročitaj više »
Razumim u potpunosti to što se ti i drugi češete po glavi. Mora se odlično poznavati hemija da se shvate procesi koje sam naveo. Automobilske gume su kompozitni materijali izrađeni od polimernih matrica (najčešće prirodni i sintetički kaučuk), filera (čađ, silicijum-dioksid), plastifikatora (ulja, smole) i različitih stabilizatora. Tokom vožnje, zbog dinamičkih opterećenja i termomehaničkih efekata, dolazi do redistribucije ovih komponenti unutar elastomernog sistema. Usled cikličkog elastičnog deformisanja pri kontaktu sa podlogom dolazi do razvoja unutrašnjih naprezanja i disipacije energije u vidu toplote. Temperatura kontaktne zone između gazećeg sloja gume i podloge može dostići od 50 do 100°C u normalnim uslovima… Pročitaj više »
Gledaj na to kao na žvaku koju moraš žvakati da se ne bi stvrdla. Gumu stalno treba „gnjaviti“. Ako stoji, ukočiče se, takva su joj svojstva – od gumice za brisanje pa do automobilske.
Prvo, rekao b i da je sam naziv „kristalizacija“ produkt pogrešnog prevoda. Guma sigurno nije i ne može biti kristal. Rekao bi, pravi izraz – otvrdnjava, postaje tvrđa i sl. Ovaj članak bi se više odnostio na gume sa sredine prošlog veka. Današnje gume nemaju skoro ništa kaučuka, već se radi o sintetičkim vulkaniziranim materijalima. Ti materijali su skoro pa otporni na sve uticaje spoljašnje sredine, pa čak i sunčeve zrake. Guma u vožnji daleko više oksidira, nego pri stajanju. Problem je u tome, što kad se guma ne vozi, nema habanja, nema samočišćenja površinskog sloja, koji je izložen spljnim… Pročitaj više »
Ne razumem ko ti dade minuse za ovaj post.
Čak i kad napiše nešto normalno dobija minuse jer je obično napisano jezikom ozlojeđenog čovjeka koji je frustriran onim što ga okružuje gdje god pogledao. Na stranu to. Ništa od onoga što je napisao nije tačno. Zato su ovakvi miki maus likovi opasni jer evo npr ti Morone kao relativno iskusan poznavalac automobila generalno nisi u stanju da utvrdiš šta je pogrešno u navodu. Prirodni kaučuk se još uvijek koristi jer pruža odličnu elastičnost, otpornost na habanje i prijanjanje na različitim podlogama. (Pogotovo kod sportskih guma te terenskih) Sintetički polimeri (npr. SBR – stiren-butadien guma, butil-guma) se dodaju kako bi… Pročitaj više »
Minuse daje bosanska ćuskija, kijaš koji je krpio trulex forda u kija servisu…… Sećas se onoga Seleni?? Daje po cirka po desetak minusa…. Tolko puta menja IP, valjda mu posle dojadi. I tek sam neko veče snimio budalu.
Malo se išlifovao. Sad nešto i pogodi. Ne sećam se kako se ono ranije nazivao. Sad je trkač GT3 klase.
Što bi rekli stari bosanci, jebač na violini.
Зар је могуће да је тo „TheStig“ од Романије који је попио бан овде због крмећег понашања😂?
Ако јесте,мора се признати да се еманциповао,миран је ко бубица сада😁.
To je taj druže, svaka čast. Nisam mu se mogapo setiti imena, ali sam mu narav poznao, pošto me 2 večeri provocirao na poznati ćuskija način.
Zamisli, ja mu ljudski diuševno objašnjavam o 911 GT3, koga sam vozio…. Računam da je neko u „vinklu“. A ono stari poznati ćuskijaš, kijaš sa selen blokovima.
Vidim već dugo, odnednom pa 10 crvenih…… Vidim da je neki bolesnik u pitanju
Ја нисам обраћао пажњу јер нема до мене ништа а ако буде имао зна одлично како ће проћи😁.Само га батали…
Vodi ti računa da ti ne pucaju opruge na truleks bmw 😂doduše može biti i zbog nosivosti. Nije predviđen za ove što se stalno prejedaju pečenjem 🤣
Води ти рачна да те нека опруга не опали по тој ретардираној тинтари😉.
Na automobilu i dalje koristim fabricke gume, Continental R16.Auto je kupljen nov 2014.Na satu 97.000 km i nesto.I zimi i ljeti, auto je u garazi.4 mjeseca u zimskoj sezoni, umjesto njih, na autu su zimske gume.Povratkom ljetnje sezone, letnje gume koje su bile napred idu nazad, zbog ravnomjernog trosenja i tako ukrug.Svaki put prije postavljanja, gume se balansiraju.
Svejedno kako ih ti paziš, pregazilo ih je vreme, previše je 11 godina.
Za pare koje se daju vulkanizerima za montažu/demontažu, kroz godine…. mogu nove gume da se kupe
Ja nedavno bio kod vulkanizera, zimske gume su mi bile na kolima, a doneo mu u gepeku nove letnje gume i felne za njih i rekao da na te felne namontira nove gume i taj letnji set opet samo vrati u gepek.
I čovek mi mrtav ladan kaže:
„Ma, šta će ti uopšte ove letnje gume? Možeš leti da teraš i ove zimske na kolima. Vidi kako su ti dobre. Michelin. Ja bi’ to ter’o i ništa ne bih menjao.“
A vulkanizer bi trebalo da je neki stručnjak za gume …
To ti je samo dokaz da kod nas svako sebe može da smatra i nazove kakvom god poželi titulom.
Btw vulkanizer, ako želiš da budeš dobar, ozbiljno zanimanje 🙂
Šta je tvoja titula, majke ti??
On line blesimetar, koji menja po 10 puta IP adresu i lupa crvene. Psiho kiler
Ili bosanska ćuskija…..
Kontroliši šarafe na točkovima!!!
vulkanizer radi za manje pare od tebe, i ima svoju logiku, turi zimske pređi 5-10k km, i one ti budu kao AS gume
puno se menja mišljenje u zavisnosti od gledišta, tj $$$
Interesantno da se „TRX“ još može potpuno nov poručiti.Al za cijenu ne pitaj…
Zezaš? Može ?
Pa, ta „šara“ ima jedno 45 godina ?
Tu Michelin „obuću“ je nosila i petica toga doba. Mislim 528i (E28).
😊
Bmw je forsirao,sa jačim motorima od trojke do sedmice.Bila je to neka preteča “run flat” za velike brzine i suvereno držanje u krivinama.
Slušaj, glupo jeste, posebno kad imaš set letnjih guma, ali u njegovom „stavu“ ima istine. A ona je da to mogu Miselinke da izdrže. Te zimske, za letnje uslove bolje su od bar 50 posto letnjih na tržištu, i mogu mnogo da pređu. I opet kad dođe zma, imaće neku upotrebnu vrednost. Naravno, glupo je to za tebe raditi. I za mene…. Tek, ako šara priđe kraju na kraju zime, padne ispod 4mm, nije bez pameti na nekom lomu, terati to leti 30-40 000km, pa pred zimu baciti. Vozio sam to tako na par vozila, na Dusteru recimo, koga jaše… Pročitaj više »
То није вулканизер,то је клен.
Од тих гума нема ништа,бацај то у смеће,не ризикуј свој живот,животе који се возе са тобом и животе других на друму.
Na jednu iskrenu licnu pricu o autogumama dobijem nekoliko minusa i zapitam se zasto.?Zato sto na ovom portalu postoji mali milion pametnjakovica koji tvrde kako gume ne mogu trajati vise od 4-5 sezona, kako nijedne ne mogu pregurati preko 40000km, sve znaju i u sve se razumiju.Znaju koliko Bog ima godina.Ali jedno ne mogu da oproste- da ih neko demantuje cinjenicama i da dokaze kako baljezgaju nebuloze.
Lične priče iz prakse su za mene nešto najbolje na AR.Zato, ne primaj srcu te minuse previše.Svi mi delamo po našoj savjesti,ko kaže da smo u pravu??Sigurno je samo,da ništa nije 100% sigurno!
Ја никада неби радио оно што си ти написао у првом посту,значи не слажем се.Али ти нисам дао минус због тога ако ти то шта значи а видим да ти значи.У Аустрији по закону гуме на аутомобилу могу бити старе максимум 5 година,шара може бити нетакнута,али ако је гума старија од 5 година не смије на ауто.Мислим да тај закон не постоји безвезе.Ја иначе без обзира на закон Аустрије о гумама мјењао би гуме послије 5 година ако их до тада не уништим.Али до сада сам их увијек прије уништио него што су доживјеле до 5 године🙂🍻
Ова тема је најпосјећенија па ћу ту и да објавим ово.Ван теме је,ал шта да се ради. Знате сви да ће сутра бити велики митинг у граду,наш диктатор је већ све рекао унапред,пошто он све зна…ал ништа не предузима да то спријечи.Нећу понављати шта је говорио,сви знате.Желим само да вам кажем да сутра будете опрезни и да се чувате подвала од стране власти и његове прозападне опозиције,они имају истог газду и раде оно што им се каже а желе немире,поготово диктатор,да би имао оправдање да употреби силу против студената и народа.Недајте му сутра повода за то.Да не дужим,ево једам видео… Pročitaj više »